Документален филм, разказващ за царския полицай Никола Гешев, ще излъчи БНТ1 на 31 август и на 1 септември от 17 часа. Пълнометражната продукция е в две части - "Паяжината на Гешевъ" и "Загадката на Гешевъ". Режисьор и сценарист е журналистката Богдана Лазарова, автор на предаването за разследваща журналистика "Следите остават".
"Никола Христов Гешев и до ден днешен остава много мистериозна фигура. Той почти не е имал личен живот, почти не се е прибирал вкъщи. Единствено той е знаел истинските имена на агентите, с които е работил. Съществувал е някакъв списък с негови агенти, но с псевдоними и номера, а кое реално име стои срещу тях, е знаел само той. Затова изчезването му предизвиква голяма паника, защото, ако се нари жив или картончетата с имената, ще излязат много фигури, които, включително и по слухове, са били в ръководството на комунистическата държава след това. Слуховете донасят, че става дума за Тодор Живков, Мирчо Спасов, Трайчо Костов, Цола Драгойчева, включително и за Григор Шопов - 30 години несменяема дясна ръка на Живков и шеф на тайните служби в България", разказа през БНР журналистката и автор на филма.
По думите на Богдана Лазарова в онова време това е била опасността - ако се намери жив Гешев или неговият архив, това може да преобърне историята на България и кой какъв е бил в нея:
"Доста се е потрудила Държавна сигурност да убедят хората, че Никола Гешев е убит. Едната версия, която е лансирана много широко, е, че той е бил убит малко преди да мине границата с Турция на 9 септември 1944 г.. ... Изчезва заедно с целия си архив и картоните на всичките си 196 агенти. Оттогава следите му се губят. Държавна сигурност го търси по целия свят - защо? Защото се знае, че негови агенти са били ръководителите на комунистическата държава и се говори дори за самия ръководител на комунистическа България - Тодор Живков".
Филмът започва от датата на изчезване на Никола Гешев и представя съвсем нова версия за съдбата на царския полицай след 9 септември 1944 г., която се основава на неизвестни до момента факти и документи. В него отговор намират въпросите, които поддържат мистерията и до днес: дали наистина е изчезнал Никола Гешев, къде е отишъл, къде е живял, кога е починал и къде е гробът му, коя е жената, която е живяла с него до смъртта му и какво е станало с нея. Във филма за Никола Гешев говорят свидетели, които го помнят от времето след 9 септември 1944 г. до смъртта му.
"Гешев е живял през цялото време в България", разкри авторката на филма.
Оператори на "Паяжината на Гешевъ" и "Загадката на Гешевъ" са Огнян Колчаков и Миглена Гайдарова. Филмите са с много игрални възстановки, в които участват актьорите Георги Златарев и Жана Рашева.
Интервюто на Диана Янкулова с Богдана Лазарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
В деня, в който Русе отбеляза годишнината от освобождението си от османска власт, се състоя представяне на изключително богата книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов хора. Нито една точка, главна буква, запетая или друг препинателен знак. Така изглеждат записките на първостепенний воевода Панайот Хитов. Съхраняват..
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..