Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Халката - скален феномен над Сливен, обвит в легенди

Снимка: Стоян Радев

Лятото е не само море, но и време за приключения.

В Сливенския балкан има маршрут, чиято крайна точка е скалният феномен Халката.

За пътеката на здравето до нея сливналии казват, че се превърнала в нещо като втора пешеходна зона на града.

Халката, както всички от Сливен знаят скалния феномен, е най-бързо достиганата цел в планината, защото пътеката е кратка, на места стръмна, но не опасна, а изкатерилият се до върха бива възнаграден с чудна гледка към Сливенското поле от 700 метра надморска височина.

Най-лесният път е с автомобил - от автомагистрала „Тракия“ до Сливен, от там до долна станция на лифта, а на финала пеша. Преди да тръгнете нагоре може да си налеете студена вода от близката чешма, а на добър час ще ви пожелаят дядовците, за които планинските разходки са вече само спомен.  

„Вече не ходим до там. Не издържат краката. Нашата работа е пенсионерска.“

От долна станция на лифта поемате на север, през дървеното мостче и от там по указателните табели след 25-30 минути нормален ход ще стигнете до това митично място.

Връзвали са там корабите. Едно време е било тук море, нещо като пристанище“, гласи една от легендите за Халката.

Нова теория има известен сливенски любител на планината и организатор на най-тежкото планинско изкачване на Сливенския балкан - „Хайдушки игри“, Стефан Стефанов.

Халката е особен вид светилище. Всички светилища са свързани със слънцето. Както Утробата в Родопите, тук също слънчевият лъч влиза в Халката. На зимното слънцестоене, 22 декември. С точност до 1 минута – това е поразителното, в 12 без една минута, слънчевият лъч е от западния бряг на реката, 12.00 е във водата, 12 и 1 минута вече е на източния бряг на реката. Може да си сверим часовника по Халката.“

Към момента местната историческа общност отрича тези твърдения, но пък историята звучи тип ала Индиана Джоунс, което разпалва фантазията дори и най-скептичните.

Спортуващи, разхождащи се и отслабващи – по пътеката се срещат всякакви хора.

„На две три седмици веднъж се качвам за разнообразие.“

„Тичам почти всеки ден. Който е свикнал, не е проблем.“

„Балканът е много добро място за сваляне на килограми.“ 

Двама души усилено тренират за изкачването за състезанието „Хайдушки игри“. Надпреварата по чукарите ще е чак следващата година, но те са тук и се готвят. Споделят и истории около състезанието.

„Един приятел се пробва тази година да носи един мях нагоре, но не продължи дълго.“

За изкачилите се до Халката – кратък отдих, малко снимки и обратно по склона надолу.

Може да се качите до скалния феномен и виртуално - като чуете звуковия файл.

Снимки: Стоян Радев

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09