Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илия Калоджеро Курто Пелле търси средства за по-високо ниво на обучение в Оксфордския университет

2
Илия Калоджеро Курто Пелле
Снимка: Пламена Бачийска

"Всичко започна с една детска книжка, която се казва "История на древен Рим". Родителите ми я бяха подарили, беше много малка - около 50- 60 страници. Това беше първата книга, която имам спомен, че съм прочел и оттогава започнах да чета много книжки по история. Започнах да слушам различни предавания по National Geografic, Histori Сhanel. Започнах да играя видео игри на историческа тематика и малко по малко историята от едно нещо, което е интересно на едно дете се превърна в истинска страст, която и до ден днешен нося, защото историята за мен е начин ние да преосмисли миналото си, да осмислим настоящето и по този начин да намерим решение за бъдещото си", каза за БНР Илия Калоджеро Курто Пелле. Той е на 22 години, завършил е университетът в Принстън с успех 3.98 при максимален успех 4.00. В България е завършил Националната гимназия за древни езици и култури.

"Голяма причина за моя успех е както казват американците бекграунда, който съм имал, подготовката, която съм придобил през живота ми, уроците, които съм научил, срещайки се с различни предизвикателства през живата ми". 

Илия Калоджеро Курто Пелле     Снимка: Пламена Бачийска
В предаването "Нощен Хоризонт" Димитър Драгнев, класически филолог, преподавател по латински език в учебни заведения, основател и ръководител на школа по класически езици заяви:

"Познавам Илия от доста време, още откакто беше ученик в Националната гимназия за древни езици и култури. Винаги се е отличавал със своята последователност и със своята отдаденост в заниманията си както в академичната сфера, така с научни занимания и съм изключително радостен, че продължи да се занимава с класически езици не само тук в България, но и извън страната. Той е пример за това, че добрата подготовка по класически езици, която се получава тук в България е отлична основа за по-нататъшни научни занимания по целия свят. Радвам се, че той ще има възможност да представи включително и на нашата лятна школа след няколко дни част от своите изследвания".

Илия Калоджеро Курто Пелле е приет да следва магистратура по „Късна античност и Византинистика“ в Оксфордския университет. Той е презентирал на редица международни конгреси в Принстънския университет, Кеймбриджския университет и Университета на Пенсилвания, а негови статии вече са публикувани в академични журнали в университетите Йейл и Джон Хопкинс. Илия мечтае да стане учен и историк на Източното Средиземноморие между 5 и 12 век. Една огромна пречка, обаче се изправя на пътя му: цената на образованието в Оксфорд е непосилна за него и семейството му, което довежда Илия до трудното решение да стартира кампания за набиране на средства в уебсайта GoFundMe с надеждата, че ще получи подкрепа от своите приятели и сънародници.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09