Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Внукът на поета Иван Радоев е създал страница с творчеството на дядо си

Калоян Радоев е продал с благотворителна цел плакати със стихове и снимки на дядо си

Калоян Радоев
Снимка: БНР

"Аз, ако се поставя на негово място във времето, в което той е живял или нещата, които е писал, аз не мисля, че бих имал търпението да изтърпя една подобна цензура, да имам силите да продължа въпреки всичко", каза за БНР Калоян Радоев, внук на големия поет и драматург Иван Радоев.
Калоян Радоев е създал преди около година и половина страница, в която е събрал творчеството на дядо си Иван Радоев.

"Събрах снимки от архива му, всякакви подобни кадри, интервюта и засега до този момент имам 3 хиляди последователи".
Снимка: БНР

Внукът на Иван Радоев - Калоян Радоев е създал серия от плакати по случай 95-годишнината от рождението на дядо му.

"Реших, че дядо ми би се зарадвал, ако по някакъв начин успеем да помогнем с тази годишнина, този повод за празнуване и създадох серия от плакати с негови стихове и снимки от неговия архив като ги продадох и всички пари, които събрах ги използвах, за да закупя храна за инициативата на Юнона Кириакиду", допълни в предаването "Нощен Хоризонт" Калоян Радоев.

Той  разказа, че Юнона Кириакиду от няколко години живее в Правец и е забелязала един проблем, който е за цяла България - това, че има много самотни възрастни хора, които живеят в бедност.

"Тя от няколко години си е поставила като цел да не гладуват тези хора и по големите празници и не само тогава организира такива акции. Тя не приема пари. Приема само хранителни продукти, с които да сготви храна за тези хора и да я раздаде".

В Златния фонд на БНР се пази интервю от 1998 година с Иван Радоев, в което той говори за изкуството, поезията и драматургията. 

"По начало човешкото същество така е устроено да понася не само радости, но и да понася болки, огорчения, страдания. Изкуството какво представлява - това е изследване на човешкото страдание, болката. Няма да дойде време, в което обидата оскърблението, огорчението към човека да бъде прекратено. Ако това стане, ще изчезне изкуството. В такъв смисъл болката е колкото нежелано явление за човека в неговия живот, толкова като че ли се явява благодатно за творчество".

В това интервю той заявява, че поезията е стремеж да се измъкнем,  да надживеем болката и да отидем в сферата на мечтите, където е нашето спасение.

"Поезията попълва нещо много важно в моя живот - отношението ми към самия мен и отношението към света. Това е малко по-мъчителен начин на изказване, защото поначало поезията е твърде самотно дело и изисква друг начин на изразходване на умствената и сърдечната дейност, докато пиесата ни дава друго богатство - това е богатството на деня, богатството на делника, проблемите, гражданската позиция, активна намеса в обществения ни живот - един начин за аналитично третиране на действителността".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00