Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честването на Съединението в София е пред мавзолея-костница на княз Александър I Батенберг

Мавзолей-костница на княз Александър Батенберг в София
Снимка: БГНЕС

Съединението на Княжество България с Източна Румелия ще бъде отбелязано и в София. Честването на годишнината е пред мавзолея-костница на княз Александър I Батенберг.

Организатор на тържественото отбелязване на 137-ата годишнина от Съединението в София е Столичната община.

Церемонията ще започне в 11.30 часа пред мавзолея-костница, където след смъртта му са пренесени тленните останки на княз Александър I Батенберг.

В програмата за празничното честване ще се включат Националната гвардейска част, вокален квартет "Светоглас", актрисата Василка Сугарева.

Традиционното слово тази година ще произнесе писателят, драматург и литературен историк проф. Кирил Топалов.

Александър Батенберг е първият български княз след Освобождението на България.

Той не е българин, въпреки че децата му да носят български имена, макар и двойни (така популярни в Западна Европа по онова време )– Крум-Асен и Вера-Цветана. Автор е на известната фраза: „Боже, пази България!“. Задържа се в страната ни едва 7 години, но те бележат целия му живот, а и този на българите. Военен е, но без никакъв политически опит и приема присърце желанието за обединението на българите.  

Фигурата на монарха на младото княжество е изключително важна, а оценката, която получава княз Александър Батенберг, е като цяло положителна, твърди историкът проф. Пламен Павлов.

Александър Батенберг умира в Грац, Австрия, когато е само на 36 години. Последната му воля е да бъде погребан в България и по тази причина тленните му останки са били пренесени в София. Днес се намират в гробницата на булевард „Васил Левски“ 81, която е на площ 80 кв. м. и висока 11 метра. Построена е през 1897 година по проект на швейцарския архитект Херман Майер. Гробницата е еднокупулна, издържана в стил неокласицизъм и късен барок. Оформена е симетрично с четири аркирани ниши. Над входа на гробницата е поставен стилизиран княжески герб. В нея са изложени княжеските реликви: бойният му шинел, калпакът, сабята и други атрибути. Тялото на княз Александър І Батенберг е погребано под подовата плоча на гробницата. Отгоре е поставен символичен саркофаг от полиран мрамор, а днешният 6-ти септември е подходящ да посетите гробницата.  

Интервю на Светослава Кузманова с проф. Пламен Павлов можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Николай Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гордана Силяновска

Гордана Силяновска в Рим за 24 май

Президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска -Давкова ще води държавно-църковната делегация на страната в Италия и Ватикана по повод 24 май, а събитието е под мотото "Македония в чест на Св. Кирил", предаде БТА От кабинета на Силяновска съобщават, че тя ще има аудиенция с главата на Римокатолическата църква папа Франциск и..

публикувано на 22.05.24 в 14:01

Преасфалтирането след катастрофата край Аксаково ще попречи да бъде проучен спирачният път

Преасфалтирането на участъка от пътя на мястото на катастрофата с кола на НСО край Аксаково ще попречи да бъде проучен спирачният път при инцидента. Това съобщи Ивайло Желязков - експерт в Европейския център за транспортни политики: "Кръпките са изобщо от Аксаковска панорама до Детелината на летището, има няколко кръпки. Имало наряди, сега е моментът,..

публикувано на 22.05.24 в 13:59

Отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие

Днес отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие . Целият жив свят на планетата е взаимосвързан, но за съжаление често забравяме за това. Когато говорим за биоразнообразие, трябва да имаме една по-цялостна представа за това какво точно обхваща. Петър Ванев от Фондация "Биоразнообразие" определя биологичното разнообразие като..

публикувано на 22.05.24 в 13:48

73,5 години е средната продължителност на живота в България

Средната продължителност на живота в България за периода 2021-а - 2023-а година е 73,5 години, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). Спрямо предходния двугодишен период тя се е увеличила с година и половина. Различната смъртност при мъжете и жените, както и сред населението в градовете и селата, определя и различната..

публикувано на 22.05.24 в 13:46

Кът за деца откри Областната дирекция на полицията в Кюстендил

Детски кът при звеното за административно обслужване обособи Областната дирекция на полицята в Кюстендил. Целта е да се създадат условия и комфорт за най-малките посетители на дирекцията докато родителите им чакат за получаване на административна услуга.  Детският кът е в приемното помещение. Докато родителите и децата изчакват да бъдат..

публикувано на 22.05.24 в 13:43
Община Плевен

Община Плевен очаква от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане 1.5 млн. лв.

Община Плевен очаква от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет 1 милион и 500 хил. лв. Средствата са за възстановяване на 10 разрушени улици след падналия пороен дъжд с градушка на 8 май. Със собствени сили и с помощта на доброволци вече са отстранени щетите, нанесени на сградата на Общинския..

публикувано на 22.05.24 в 13:20

Росица Маринова: Нужен е план за насърчаване на колективното трудово договаряне

" Следва да се изготви план за действие за насърчаване на колективното договаряне с ясен график, конкретни мерки, да бъде публично достояние и да се преразглежда и актуализира редовно". Това коментира пред БНР Росица Маринова - председател на Федерация "Лека промишленост" към КТ "Подкрепа". Тя насочи вниманието към разпоредбите за..

публикувано на 22.05.24 в 13:18