Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Миналото трябва да ни помага да виждаме по-ясно бъдещето си"

Валентин Калинов: Българското общество напоследък се обединява основно по линия на страха

"Националното обединение може да бъде през ценности и проекти за бъдещето"

Валентин Калинов
Снимка: Alma mater TV

"Идеята за съединение, за обединение, за единение преследва европейската цивилизация и нашата култура столетия. Тя е определила профилът на европейската култура. Обикновено днес с думата съединение се спекулира. От политическите трибуни се говори как нацията е разединена, как съществуват фракции, които са насочени едни срещу други, и как това е нещо лошо, което трябва да се избягва. ... Забравя се, че в основата на политиката стои разделението. Плурализмът и демокрацията предполагат борби на гледни точки и разделения между определени политически субекти. Въпросът е, кога можем да използваме това разделение, за да произведем от него едно обединение, което ни се изплъзва на фона на това популистко и гръмогласно говорене за обединяване на нацията, което е фалшиво заравяне на томахавката и което ни приспива в едни илюзии, които ни карат да се сурваме надолу по пътя към бездната и към духовната и материалната корупция". 

Коментара направи пред БНР философът и психолог Валентин Калинов.

"Когато се изправим срещу думи-фантазми като обединение, единство и т.н., ние сме склонни да бягаме от настоящето си и тогава обръщаме поглед към миналото. Онова, към което трябва да гледаме, е нашето бъдеще и миналото трябва да ни помага да виждаме по-ясно бъдещето си, а не да обожествяваме миналото си с патриотарски пиетет, който ни отдалечава от него", подчерта той.  

Валентин Калинов беше категоричен, че не иска българското общество да бъде обединено, когато "тези обединения касаят шантажа на "Газпром", касаят скептицизма по отношение на ЕС и НАТО, скептицизма по отношение на ваксините":  

"Аз не искам такива обединения и те ме опасяват. Боя се от такива обединения на наплашени хора, зомбирани постоянно от телевизионните екрани или от социалните мрежи. Хора, които представляват една лесно манипулируема маса. Това обединение не може да бъде националното обединение. Националното обединение може да бъде през ценности, през проекти за бъдещето, но не може да бъде по линия на страха. За съжаление, българското общество напоследък се обединява основно по линия на страха".  

Интервюто на Георги Марков с Валентин Калинов в предаването ''12+3'' можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51