„По време на ловен излет павликенският ловец Димитър Янков намира жива сърна, оплетена в мрежи за лов на зайци и я отвежда за лечение в Павликени, където я прибират в клетка в градския парк. Някак неусетно към нея се добавят няколко пауна и кокошки, след това ловците донасят лисици, близкият зоопарк в Ловеч подарява вълци и така постепенно се създава зоокът. Местните предприятия са дарявали строителни материали и храна за животните, за да се стигне до обновения и разширен зоопарк, в който се отглеждат над 200 животни от 40 породи“.
Ветеринарен лекар, фелдшер и много гледачи се грижат за животните в павликенския зоокът, който всяка година радва своите стопани и неговите посетители с много ново потомство, разказа началникът на зоокъта Сезаин Мехмедов:
„Имаме приплоди муфлони, козлета, понита, две малки кенгура, имаме от двата вида щрауси. Люпим птици. Ние по принцип се придържаме към такива животни, на които не им трябва отопление, с изключение на маймуната. А за маймуната сме се погрижили да ѝ създадем идеални условия като сме направили парно. Всяка сутрин и следобед се поднася в поднос такава храна, каквато надали някои от хората си позволяват, разнообразна храна“.
Животните са задоволени с храна, а някои от тях си имат и задължителните любими лакомства, пояснява за кулинарните предпочитания на питомците си директорът на зоокъта в Павликени:
„Мечката е на 13 години, Васко. Взема му се специална гранула с мед от Ловеч, която е специално за мечки. Васко яде и други неща, примерно три-четири хляба на ден с мармалад. Постоянно идват хора с плодове и питат може ли да оставят за животните ябълки, круши, зеленчуци, моркови. За щраусите има специални гранули. Имаме и за приплодите. Вземаме и за кенгурата специални гранули“.
Зоокътът в Павликени търси партньорка на всеобщия любимец, мечокът Васко. Намерили му млада приятелка от зоологическата градина в Ловеч, но нещата не потръгнали, разказва Сезаин Мехмедов:
„Един път се опитахме да ги направим двойка. В Ловеч има 8 мечки. Взехме една на година, година и половина. В първия момент не бях съгласен да е толкова млада, защото една мечка се разгонва след третата година, и знаех, че Васко още като дойде, ще я погне. Така и стана. Тя е млада, той се дърпа. Един-два пъти и разбрах, че той я е наранил. Пробвах да стоят в отделни клетки, за да свикнат. Минаха 6 месеца и повече, пуснах ги заедно, обаче той не е джентълмен“.
Разликата в поколенията е основната пречка зоокътът в Павликени все още да няма потомство и от маймуните гвенони, коткоподобни маймуни, обитаващи Африка. Възрастният Мони не е достоен партньор на младата Меги, и затова ѝ търсим нов мъжки, разказва още началникът на павликенския зоокът:
„Маймуната беше дарение от лекаря Кръстев от София. Тя наближава към 20 години. Била е в частен дом и след това са решили да ни я дарят. На възраст е и най-вероятно затова нямаме поколение. Мони повече проявява интерес към петлите и кокошките, а женската Меги е млада и доколкото разбирам ще трябва един млад мъжки. Изискванията са да са мъжки и женска, да има двойки“.
Посещенията в зоокъта в Павликени са безплатни. Той е на общинска издръжка, като бюджетът за тази година е към 270 хиляди лева или с над 60 хиляди лева повече от миналата година. На входа на зоологическата градина са поставени и кутии за дарения, от които годишно постъпват по около 30 хиляди лева, отделно има и дарения от храни за животните. Зоокътът се е разшил с още пет декара земя и непрекъснато се обновява с нови животни, разказаха кметът Емануил Манолов и Сезаин Мехмедов:
„Почти сигурно е, че ще закупим камила, тъй като камилата се храни на ден с количество, колкото за две овце, което можем да си го позволим. Докато един лъв със 7-8 килограма месо на ден няма как да стане“, посочи Манолов.
„И изискванията към лъва са големи. Камилата издържа и на зимните периоди", допълни Мехмедов.
„Може би ще направим малка заличка за птици“, каза Манолов.
Интересът към зоокъта, който отбелязва своята 55-а годишнина, е голям и все повече нараства. Напоследък немалко семейства избират да организират и своите празници на това приятно място, посещавано от хора от цяла България.
Репортажа можете да чуете и в звуковия фал.Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..