Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отново по пътищата към приятелство на Балканите с "нишовите" Jayus Jazz

Едно от нещата, с които човек запомня лятото на някоя определена година, са т.нар. поп хитовете и популярните вицове. Този летен сезон ни даде нещо средно, след като тийнейджърите в ТикТок откриха един позабравен български кючек от 2003, това възроди легендата за мистичния китарист Васко Жабата, за да завладее той целите Балкани.

Ако случайно не знаете за какво говорим, питайте някой, защото повече разяснения няма да има, нито пък сме направили още едно интервю с хората от орк. Камчия. Но Васко Жабата беше един от поводите да се поразмислим за музикалните връзки между Балканските страни. От често споделения фолклор през ромските оркестри до Дубиоза Колектив - общата балканска музика не престава да пълни зали и да озвучава сватби. 


Според едно българско сдружение обаче тези музикални и културни връзки винаги могат да се подобряват, особено що се отнася до съвременна джаз, рок и алтернативна музика. Говорим си с Цветозар Цаков от „Balkans - Ways to Friendship“или „Пътища към приятелство на Балканите“.

Поводът е събуждането на сдружението от пандемичен сън, каквото ще представляват организираните от него концерти в Ловеч и София на сръбския джаз оркестър Jayus Jazz. Какво да очакваме от тези концерти, как се развива алтернативен културен обмен на Балканите и коя музика от съседните ни страни трябва да получава повече внимание?

„Jayus Jazz са идвали и преди по наша покана, но тогава бяха подгрявка на словенците от Divje Jеzero. Сега ще са в София на 29 септември в клуб Singles и в петък на 30 септември в Бар Крафт, Ловеч, което за мен ще огромно удоволствие (б.р. – Цецо е ловчанлия)“.

В Ловеч събитието ще включва и поезия - представяне на българския превод на книгата "Драскотини" на босненския поет Драшко Сикимич.

Ако не сте чували за Jayus Jazz или Divje Jezero, не се съдете прекалено строго. Идеята на Balkans WTF е именно да създават културен обмен чрез популяризация на по-непознати имена, предимно от джаз и рок сцената. Когато обаче си пуснете музиката на такива групи, разбирате, че „по-малко популярни“ не е съотносимо към качеството на изпълнението, което стъпва на огромните традиции на страните от бивша Югославия, съвсем несвързани с турбофолка. Заради това и концертите на сдружението са кеф за ценители с музиката на множество такива групи, които си свирят из Балканите.


Цветозар Цаков избухва с тениска на Chromatic Point - "македонските Dream Theater"  

„Много трудно се разбива стереотипът, и това беше една от причините да създадем сдружението, като чуеш „балканска музика“ да разбираш фолклор или турбофолк, чалга. Даже са ме питали дали въобще има рок в Сърбия – абсурден въпрос, но факт. Насадено ни е това отъждествяване.“

Целият разговор с Цветозар Цаков за Balkans WTF и предстоящите концерти на „нишовите“ (защото са от Ниш) Jayus Jazz чуйте в звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огърлие "Златен век" за Соня Йончева

Световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева получи отличието "Златен век" с огърлие. Това стана снощи в Летния театър във Варна след спектакъла "Мадам Бътерфлай", в който тя беше солистка. Режисьор на операта на Джакомо Пучини е Нина Найденова, а на диригентския пулт беше Найден Тодоров. Отличието, което се присъжда за..

публикувано на 11.08.24 в 08:06
Светослава Михайлова и децата от Лятна рисувална в Монтана

Млада художничка възпитава в усет към изкуството деца от Монтана чрез "Лятна рисувална"

Деца се включиха в "Лятна рисувална" в Монтана. Художничката Светослава Михайлова дава възможност на желаещите деца и юноши от града и страната да натрупат опит в изобразителното изкуство. Участниците в рисувалната са заети от понеделник до събота две седмици сега и още две през август. Светослава Михайлова събира деца от Монтана и страната, за да..

публикувано на 10.08.24 в 06:50
Денеш Варьон

Пианистът Денеш Варьон: Можем да учим много от големите имена в миналото

Щастлива среща в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" с прочутия унгарски пианист Денеш Варьон – един от най-високо ценените изпълнители на международната музикална сцена в наше време.  През юни в Цюрих той беше част от реномираното жури на конкурса за пианисти „Геза Анда“ 2024 . Самият той е победител в петото му издание през 1991 г. –..

публикувано на 09.08.24 в 19:22

Забележителни участия на Баховия фестивал в Лайпциг

Баховият фестивал в Лайпциг се проведе от 7 до 16 юни тази година. Двадесет и петото издание в новата му история беше особено важно за нас, защото в него се включиха двама млади български изпълнители. Китаристът Георги Димитров-Жожо беше първият български артист със самостоятелен рецитал на този форум, както и първият китарист в историята на..

публикувано на 09.08.24 в 18:51
Проф. Люба Енчева

Спомен за проф. Люба Енчева

На 9 август отбелязваме 110-годишнината от рождението на забележителната българска пианистка и клавирна педагожка проф. Люба Енчева - музикантка с международна известност и кариера.  Тя имаше огромен репертоар, с размах свиреше концертите на Бетовен, Бах, Шуман, Менделсон, Рахманинов, Шопен. Беше блестяща камерна изпълнителка - изнасяше сонатни..

публикувано на 09.08.24 в 17:14

Изкуство с благотворителна цел - 14-о издание на "Арт Емона"

Поредното издание на "Арт Емона" се провежда до 15 август в село Емона. Това е 14-ият брой на фестивала на изкуствата с благотворителна цел. За втора година София Филм Фест на път - ЕМОНА | 2024 ще бъде част от програма на Фестивал Арт Емона 2024 . Картините на художниците, участващи в пленера, ще бъдат продадени на търг с..

публикувано на 08.08.24 в 16:21
Академия Роза 2023 с участието на Светлин Русев

"Академия Роза" обучава млади оркестранти в Шипка

Фондация „Академия Роза“ подготвя четвъртата си поред Лятна музикална академия в град Шипка.  Събитието ще се проведе между 8 и 17 август - в рамките на 10 дни, 42 подбрани чрез конкурс деца от музикалните училища в страната и от чужбина ще изучават тънкостите на оркестровото свирене.  Творчески ръководител и диригент на Академията отново ще бъде..

публикувано на 07.08.24 в 19:45