Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ще има нужда доста дългове да се вземат в близкото бъдеще"

Стоян Панчев: Дефицит над 10% за 2023-а означава определени разходи да бъдат драстично намалени

Икономистът свързва засилената реторика за еврозоната с "очевидната надежда" на политиците да се освободи валутният резерв и "някаква част от него да бъде похарчена"

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

"За съжаление, ще има нужда доста дългове да се вземат в близкото бъдеще предвид и все по-разширяващия се дефицит."

Това заяви пред БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).

Според него с оглед на обещанията на партиите преди изборите "няма как да се очаква по-добра фискална дисциплина".

"Прочутата фискална дисциплина, която благодарение на валутния борд доминираше българските публични финанси в последните години, започва да изчезва."

По-добре да сме със служебно правителство, което не може твърде много да се разшири в разходите, смята Панчев.

"Ако наистина очакваме дефицит над 10% за следващия бюджет, 2023-а година, това е изключително проинфлационно. За да лимитираме фискалния ефект върху инфлацията, който нашата държава създава върху инфлацията, ще трябва да балансираме бюджета, определени разходи да бъдат драстично намалени", коментира Стоян Панчев в предаването "Преди всички".

Той изрази предположение, че засилването на реториката за влизане в еврозоната може би е свързано с "очевидната надежда" да се освободи валутният резерв и "някаква част от него да бъде похарчена".

"Не е правилно сега да се опитваме да влезем в еврозоната, защото този достъп до допълнителна ликвидност за правителството също ще бъде проинфлационен. Може да доведе до по-малко проблеми за политиците, но ще доведе до по-високи цени и повече проблеми за нормалния българин. По-разумният подход е този на Румъния – да изчака този период на висока инфлация, на проблеми в еврозоната и да разглежда евентуалното влизане в еврозоната през 2029 година."

От гълъби Федералният резерв и Европейската централна банка се превърнаха в ястреби, търсене на политическо удобство, отбеляза в анализа си икономистът.

"Ние зависим до голяма степен от политиката на ЕЦБ. Това повишаване на лихвения процент ще стигне и до нас, ще има успокояване на темпа на ръст на инфлацията, то вече се вижда."

Литва и Естония са много над нашата инфлация – над 25%, уточни той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева.

Д-р Лозана Василева е назначена за заместник-министър на земеделието

Със заповед на служебния премиер Димитър Главчев д-р Лозана Василева е назначена за заместник-министър на земеделието и храните на мястото на Таня Георгиева, която беше освободена след нейна молба по лични причини.  Таня Георгиева подаде оставка като зам.-министър на земеделието Кандидатурата на Василева, която до момента заемаше поста на..

публикувано на 01.08.24 в 18:47
Проф. Радка Аргирова

Проф. Аргирова: Covid-19 не може да се нарече сезонен, ще е активен през цялата година

" Covid-19 не е престанал да мутира, той е в състояние на еволюция . За  Гърция и Белгия има данни за ръст  на заболелите,  в САЩ има също сериозен ръст  в отделни щати, което означава, че изменчивостта на този коронавирус продължава, каза за "Нощен Хоризонт"  вирусологът проф. Радка Аргирова . Три вируса излагат на риск почивката на кипърци..

публикувано на 01.08.24 в 09:55

Цветан Цветанов: При бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара

"При една ситуация на бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара. Възможно е кръгът около Пеевски и този около Чакъров да бъдат в различни конфигурации с други партии – мандатоносители и с наименованията на коалиции, които обаче няма да бъдат "ДПС".  Такава прогноза направи пред БНР Цветан Цветанов, председател..

публикувано на 31.07.24 в 14:00
Десислава Христозова

Деси, къде си? – как да се преборим с излишните килограми заедно

Над 60 процента от българското общество има проблеми с килограмите . Затлъстяването е като лавина. Да си дебел е стигма. Обществото се прави, че приема тези хора. Мисията на Десислава Христозова е да покаже на светло хората с наднормено тегло , как живеят те и как се борят с излишните килограми. На това е посветена нейната..

публикувано на 30.07.24 в 09:42

Задава ли се контрол върху личната кореспонденция през чат приложения?

С добрата инициатива на законодателя се въвеждат мерки, които нарушават драстично и нашите права . Това заяви пред БНР Богомил Шопов, съосновател на "Електронна граница - България", във връзка с обсъждана промяна в директива за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации. Става дума за предлагана задължителна..

публикувано на 30.07.24 в 09:13
Биляна Гяурова

Биляна Гяурова за решението на КС: Късогледство и двоен стандарт

" Конституционният съд не успя да надскочи собствените си ограничения и да бъде на висотата на актуалната политическа и геополитическа обстановка. Това конституционно решение не е просто затворено в рамките на България, а има проекция и извън нашата територия." Това каза пред БНР Биляна Гяурова, директор на Българския институт за правни..

публикувано на 30.07.24 в 08:35
Татяна Дончева

Татяна Дончева: Отровените отношения в лявото трябва да бъдат преодолени

Събиранията на Бузлуджа са знакови. Бузлуджа този път беше вид лакмус дали процесите, тръгнали между различните леви формации, срещат подкрепа сред левите хора. Това каза пред БНР Татяна Дончева, лидер на "Движение 21", след срещата за ляво обединение в Стара Загора. Призиви от Бузлуджа: Да се обединим Левите хора одобряват тези..

публикувано на 29.07.24 в 08:25