Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръгва ли си със смъртта на Елизабет II и ликът ѝ от банкноти и монети по света?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Със смъртта на Елизабет II си отиде една епоха - не само в световната история, но може би и в дизайна на валутите на много държави. 

За първи път Великобритания отпечатва банкнота с лика на Нейно Величество през 1960-а година, много след като други държави - например Канада, вече са го направили. 

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ликът на кралицата е върху паричните знаци на повече от 30 държави извън Обединеното кралство. На много места по света обаче този образ изчезва от банкнотите и бива заменен с местни символи. Такъв е случаят в Ямайка.

Мнозина експерти са убедени, че Крал Чарлз III никога няма да се появи върху банкнота или монета в някоя от тези държави, защото там имат какво да кажат по темата с колониализма.

"От една страна, когато детството ти минава в Обединеното кралство, ти се казва, че кралското семейство е върхът на висшето общество и че трябва да проявяваш уважение и толерантност към всичко, което е свързано с короната. Като дете на мигрантско семейство, което живее в Обединеното кралство, живееш с усещането, че монархията наистина обединява. От друга страна, знаеш малко от собствения си опит и от това, което се учи в училище, че има и тъмна страна, свързана с колониализма", коментира Зайн Ашър, британски журналист от нигерийски произход.

"Британската империя е била част от най-големия експеримент, свързан с колониализма, който светът някога е виждал. И когато помислим за него, няма как да не признаем, че това е изключително грозен бизнес. Всъщност, брутален, защото реално се състои в принуда със сила срещу хора. Израснала съм с истории за цели села в Нигерия, които са били изпепелени, с което са заличени много доказателства. Именно тогава много хора са изгубили живота си. Що се отнася до кралица Елизабет II, която се качва на трона през 1952-ра година, общото разбиране е, че това е по-скоро период на упадък за Британската империя. Тя не е предприела определени действия, които е можела. Ето защо, когато говорим за хората от колониите, чиито разбирания се лутат между кралицата и монархията, трябва да направим това разграничение. Разбира се, не мога да обобщя за всички, защото много хора от колониите живеят в Обединеното кралство."

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Едни от най-добрите експерти по паричните знаци с британски монарси се оказват в Австралия, където кралицата ни гледа от банкнотата от пет долара и от шест вида монети. Вече бяха дадени сигнали, че най-вероятно при новите емисии банкноти на нейно място ще бъдат поставени изображенията на местни исторически личности. Догодина няма да бъдат отпечатвани 5-доларови банкноти от вече съществуващите с лика на кралицата, потвърдиха австралийските власти. Експертът по монетосечене Андрю Крелин не се наема да коментира решението на правителството, но обяснява каква е традицията, която със сигурност ще бъде спазена в Обединеното кралство.

"Британското кралско семейство има традиция да променя посоката на портрета на монарха, когато той се смени. Очаква се това да се случи и когато крал Чарлз III се появи на банкнотите."

За разлика от Елизабет, Чарлз III ще гледа наляво, защото:

"Има множество възгледи по този въпрос и един от тях е, че по този начин е по-лесно да се прави разлика между настоящия монарх и неговия предшественик. Има само едно изключение и то е при крал Едуард VIII, който, както знаете, в крайна сметка абдикира. Неговият портрет е трябвало да бъде ориентиран надясно, тъй като портретът на Джордж IV е гледал наляво. Това може би е бил малък бунт или просто суета, защото част от косата му е била сресана наляво и той е смятал, че това е по-добрата му страна", изтъква Майкъл Теофилис от Австралийския католически университет, според когото тепърва предстои много работа върху самото изображение на новия крал.

Принципът е, че много дизайнери работят върху различни изображения и на банкнотите, и на монетите, а след това се прави анализ от специалистите от Британския кралски монетен двор за това кое е най-подходящото изображение.  

"Както знаем, изключително много може да се каже чрез изображението. На толкова малко място, колкото е една монета, нямате много възможност да се обяснявате с думи", допълва Теофилис.

Експертите са категорични, че новите банкноти и монети няма да заменят тези в обращение мигновено, а процесът ще отнеме години. За много държави една епоха си е отишла заедно с кралица Елизабет II, но новата ще настъпи не само с нов монарх в Лондон, а и с нов подход в монетосеченето и отпечатването на банкноти.

Историята на една империя, разказана през паричните символи разказва Марта Младенова в предаването "Хоризонт до обед". 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00