Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Оснат Лев Цион - Корах : Мнозина от преживелите такъв ужас отказват да говорят за случилото се!

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода. Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени заложници. Всички те имат опит с лечението на завърналите се при предната обменна сделка.

"Хамас" съобщи, че ще освободи още четири израелски заложнички в събота

Директорка на една от тях - д-р Оснат Лев Цион - Корах от болница Асаф Харофе разказа как се готвят за приемане на част от останалите 30 заложници, които би трябвало да бъдат освободени до началото на март и какви са впечатленията от състоянието на лекуваните при тях 24 души от отвлечените в тунелите под Газа, които са били при тях преди почти година:

"Най-напред да припомня, че предното временно примирие , бе петдесет и няколко дни след 7.10.2023 г. На няколко транша, при нас, пристигнаха 24 отвлечени чуждестранни работници работили в кибуците и селата, около анклава. 23 от тях бяха тайландци и един от Филипините. Повечето не знаеха нито иврит, нито английски. Служителите на посолствата им ни помагаха с превода. Преводачите се сменяха , но бяха организирали нито миг да не останем без възможност за комуникация с пациентите. 

Трябваше да разберем какви са физическите и психическите им проблеми, за да започнем лечението. Първото, което се набиваше на очи, че не просто бяха слаби, а приличаха на скелети. Давали са им по половин питка - джоб на ден, без нещо намазано или добавено към нея. Пили са рядко и то доста замърсена вода. Част от тях са били затворени в домовете на похитителите си, но повечето са били в тунелите, без слънчева светлина и пресен въздух. Имаше хора, които имаха нелекувани доста сериозни рани, както от деня на отвличането, така и получени след това от похитителите

Един от тайландците страдаше от "звънтене" на ушите, предизвикано от граната, избухнала до място, където е бил залегнал. Имаше жена с много висок диоптър на очилата, които и плячкосват още докато я водят в Газа. От постоянното взиране едното и око бе необратимо пострадало. Всички бяха наплашени и шепнеха. Похитителите през цялото време са били с насочен пистолет към всеки, който се опитвал да изстене, заради не лекуваните рани


След приемането започнахме постепенно да ги захранваме, направихме цялостни изследвания за да разберем какви са здравословното състояние на всеки от тях и основните им пораженияОсигурихме им възможност за видео връзка с близките им. Чак след това - с представители на тяхната държава и медиите. Знам, че спомена им за престоя им в плен ще ги съпътства през целия им живот. Друг е въпросът, че мнозина от преживелите такъв ужас отказват да говорят за случилото се ( този феномен е описан например със затворниците в лагерите на смъртта, които цял живот са мълчали за преживяното или са разказали на близките си за това чак малко преди смъртта си). Направихме, всичко, което бе по силите ни, за да им дадем начална психологическа помощ. С много от тях, въпреки тъжните обстоятелства, при които се срещнахме, сме във връзка и до сега. Двама, завръщайки се у дома се ожениха и ни изпратиха снимка от сватбата си, разказа още  д-р Оснат Лев Цион - Корах за БНР.

Министерството на здравеопазването на Израел разпространи сред журналистите инструкцията за посрещане на освободените заложници от този транш. В началото се подчертава, че това става година и повече от три месеца след отвличането и едва ли има някой измежду тях, който да е напълно здрав. Разработен и одобрен подробен приемен протокол за всеки от тези пациенти, включващ не само преглед и приоритетни медицински процедури, но и конкретни препоръки психологическа помощ, както и документиране на терористични престъпления. Всички заложници ще бъдат подложени на медицински преглед веднага след постъпване в болницата. Това ще им позволи бързо да определят дали имат нужда от спешна операция или други неотложни процедури. 

Демонстрация с искане за освобождаване на израелските заложници
Демонстрация с искане за освобождаване на израелските заложници

Желателен е първичен преглед и анамнеза за назначаване на изследвания и други процедури за намеса. Първоначалният преглед трябва да се извърши в присъствието на поне един от роднините на заложниците. Вторият етап от проверката ще започне, когато освободените прекарат достатъчно време със семействата си. Този етап трябва да бъде съгласуван със службите за сигурност. Заложниците ще бъдат прегледани от лекар и медицинска сестра в интензивното отделение. Възможни са консултации със специалист, като се има предвид възрастта на пациентите. Задължително ще се проверяват за инфекциозни заболявания. Като се има предвид опита от приемането на освободени заложници в края на 2023 г., се посочва опасността от заболявания на кръвоносната система и появата на кръвни съсиреци. Момичетата и жените в детеродна възраст се препоръчва да направят тест за бременност.

Освен заложници болницата Асаф Харофе през цялата война е приемала и се е грижила и за ранени войници. Д-р Оснат Лев Цион - Корах продължава:

"Действително има две болници до Газа, които пред цялата война действаха като полеви . При тях пристигаха почти всички ранени. Но ние сме малка страна и болните за 20 минути можеха да бъдат транспортирани при нас. По професия съм детска лекарка. Но като директорка на болницата, чувствам всички като свои чеда - и израелските войници, и чуждестранните отвлечени. Правихме и продължаваме да правим всичко възможно, за да излекуваме жертвите на войната. Това което ме смайва е солидарността на хората и самопожертвователността. Почти е практика войниците, докато са в отпуск, да се отбият и да дадат кръв. С нас се свързваха по телефона родители на убит или умрял от раните си войник или войничка и ни разрешаваха да вземем органи за трансплантация, за да можем да спасим поне другите".


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05
Галина Мирчева

Галина Мирчева: Човек трябва да спре и да помисли за хубавото в живота

Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..

публикувано на 01.05.25 в 11:25

Историята на Българските държавни железници - втора част

Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово.  Децата получиха образователни подаръци  с..

публикувано на 30.04.25 в 14:06
Дария

Нужни са още 30 хиляди евро до усмивката на Дария

Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..

публикувано на 28.04.25 в 19:02
 Екрем Хасан

24-годишният Екрем Хасан – между университета и фермата за крави

Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство.  Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..

публикувано на 28.04.25 в 09:36