Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Елизабет Втора като глава на Англиканската църква и защитник на вярата

Кралица Елизабет Втора откри новата сесия на шотландския парламент.
Снимка: Ройтерс

Само Луи 14-и е управлявал в Европа по-дълго от нея. Кралица Елизабет Втора остана 70 години на трона и през цялото време беше глава на Англиканската църква. В понеделник ще бъде погребана до покойния си съпруг принц Филип. По време на националния траур и предаването на короната се отиграват древни ритуали, но участието на Църквата на Англия винаги е на предно място.

След отделянето на англиканската църква от Ватикана, ролята на монарха става много важна. Това обясни пред БНР негово преподобие каноник Лий Франсис-Декани, чиято енория е в графство Есекс. "Титлата, която се дава на монарсите, е "Върховен управител на Църквата на Англия"или Глава на църквата. При коронясването, монархът получава още титлата "Защитник на вярата". Това означава, че кралицата, или сега кралят, имат централна роля в текущия живот на църквата, като назначаването на епископите и приемането на съответното законодателство“.

Ваше преподобие, нека поговорим още малко за Англиканската църква, за възникването й и с какво тя е по-различна?

Историята на Англиканската църква започва с идването на бенедектинския монах Свети Августин Кентърбърийски на Острова с папската мисия да въведе християнството в Англия. В годините на Реформацията се стига до разрив между Ватикана и онези, които не искат повече да бъдат заедно с Рим и папата. Така Англиканската църква се отделя от римокатолическата. Разбира се, днес имаме много добри отношения с всички християни. След като националната ни църква къса връзките с Ватикана, ролята на монарха става много по-важна. Монархът поема някои от функциите, които има папата. Така в историята стигаме до крал Хенри Осми, който е искал да се разведе със съпругата си и да се ожени отново, за което папата не му е давал позволение.

Хенри Осми, разбира се, има специално място в историята на църквата и това е една цяла отделна голяма тема, на която са посветени много книги и филми, но да се върнем към днешните събития. Често по време на церемониите и траура бе изтъквано, че Елизабет Втора винаги е казвала, че църквата е съществена част от нейния живот...

Точно така. Тук могат да се кажат две неща. Първо, разбира се, трябва да споменем преплитането между роля на Църквата на Англия и ролята на монарха, което е видно от всички церемонии, свързани с коронацията и други ритуали. Но встрани от това, Нейно величество покойната Елизабет бе много отдадена и посветена на църковните дела. Това не винаги е било така - английските крале и кралици са имали доста различно поведение по отношение на църквата, но Елизабет бе абсолютно отдаден член и върховен управител, истинска жена-християнка.

Предстои погребението на Елизабет Втора. То ще бъде държавно. Бивш британски дипломат заяви, че ще е нещо невиждано досега. Какво бихте казали за него от гледна точка на църквата?

Мисля, че има два елемента в тази погребална служба. Първият е по-очевидният - това е държавно погребение, което означава, че ще бъде много величествено с войниците, гвардейците, маршируващите оркестри, тържествеността, стотиците хиляди хора. Но това не е първото държавно погребение, макар последното да бе след смъртта на Уинстън Чърчил през 1965 година. В същото време това ще бъде една обикновена християнска англиканска погребална служба. Молитвите, които ще прочетем за кралицата са същите, които аз чета всяка седмица за починалите в моята енория. Разликата ще дойде от красотата и величието на Уестминстърското абатство, музиката, церемониалността на ритуала. Това ще бъде едно величествено, помпозно, прекрасно събитие, но в същото време и една обиквовена християнска погребална служба.

Държавното погребение на кралица Елизабет Втора ще бъде в понеделник - 15 септември. То ще бъде се проведе от 13.00 часа българско време в Уестминстърското абатство. Поканени са повече от 500 държавни глави, правителствени ръководители и други официални лица. Сред поканените няма представители на Русия, Беларус, Мианмар, Сирия, Венецуела и Афганистан.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06