Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

70 бежанци от Паничище обратно към морето. Изтича срокът за престоя им в базата на БДЖ в планината

Бежанците веднъж вече бяха разселени във вътрешността на страната, след като приключи програмата за престоя им в хотелите по Черноморието. Сега някои от тях ще се върнат отново на морето.
Снимка: БГНЕС

Група от 70 бежанци от Украйна, сред тях 39 деца, настанени в края на май в база на БДЖ в курорта Паничище, са предупредени, че ще бъдат преместени отново на Черноморието - в Приморско и Варна, пак в бази на компанията.

Връщането на бежанците обратно на морето ще стане до 30 септември, потвърдиха за БНР от пресцентъра на БДЖ.

Бежанците са изпратили подписка до ръководството на БДЖ и до областния управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски с молба да бъдат оставени на Паначище поне до края на октомври, какъвто е удълженият от Министерството на туризма срок по националната хуманитарна  програма за бежанците.

Центърът за възстановяване на кадри в Паничище е единствената планинска база на БДЖ, която се използва за осигуряване на задължителен отдих на експлоатационния персонал в дружеството. Съгласно подписания колективен трудов договор железопътният превозвач има към своите служители от експлоатационния персонал  ангажимент за осигуряване на профилакториум.

Към момента в базата са настанени 70 украински граждани, като поетият ангажимент за настаняване беше до месец септември. За да бъде възможно изпълнението на задължението по КТД към служителите на БДЖ, е необходимо настанените украински граждани в Паничище да бъдат пренастанени в почивно-възстановителните центрове в Приморско и Варна.

В тази връзка от БДЖ създадоха организация за осигуряване на транспорт от Паничище до Варна и Приморско. Допълнително е съобразено нуждаещите се от постоянни медицински грижи да бъдат настанени във Варна, където има осигурено медицинско обслужване на място за пребиваващите там украински граждани.

Семействата от майки с деца ще бъдат настанени в Приморско, където пребивават други такива семейства. Така от БДЖ обосновават категоричното си решение да преместят групата от базата в Паничище. Доброволците, оказващи постоянна помощ и съдействие на бежанците в БДЖ базата не приемат тези аргументи.

Председателят на Общинския съвет в Дупница Костадин Костаинов, който е влязъл в ролята на доброволец, пита защо след толкова хвърлени усилия и осигурени електроуреди, интернет и други удобства сега ще местят бежанците.

"Ние питаме БДЖ, БДЖ не ни отговаря."

От 39-те украинчета няма записани да учат в Сапарева баня след 15 септември, потвърди началникът на РУО в Кюстендил Мая Стойчева.

"Или са онлайн (по украинските програми – бел. ред.), или учат на друго място."

Областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски също няма как да помогне на украинците, той самият е в неведение.

В общината в Сапарева баня също имат проблем с украински бежанци - от месеци чрез Социалния патронаж общината изхранва група от 9 майки с деца, приети с устната препоръка на тогавашния областен управител на Кюстендил Катя Димитрова. Една част от тях заминали, в петък обаче се върнали, разказва кметът на курортния град Калин Гелев.

"Ще ги храним, така ли да ги оставим! (…)Май в държавата какво се случва с бежанците никой не знае", заключава кметът. По думите му е "скъсана връзката".

Доброволците и самите бежанци имат по-малко от 10 дни да уверят шефовете на БДЖ, че могат да останат още на Паничище. А работещи в системата на БДЖ се шегуват, че при тях всичко е до второ нареждане и всяка заповед е предпоследна.

Чуйте и звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10