Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чила Мезоси: България трябва да промотира разнообразието от природни дадености и СПА услуги, които предлага

Чила Мезоси
Снимка: Мила Младенова

През последните 16 години България използва експертизата на Европейската СПА асоциация / ЕСПА/ при разработването на стандартите, законодателството, категоризирането и сертифицирането на българските СПА хотели. От 2007-ма година Българския съюз по балнеология и СПА туризъм членува в организацията и като единствен представител за България отстоява предимствата на страната ни като конкурентна Европейска дестинация за медикъл спа, спа и уелнес туризъм. Сертифицирането на българските хотели и СПА центрове според европейските стандарти допринесе за включването на страната ни в списъка на държавите, в които Германската национална асоциация на здравноосигурителните каси признава разходите за медицински амбулаторни услуги, извършени на немски здравноосигурени граждани. с Чила Мезоси е главен секретар на организацията. Тя беше гост на Деветия конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, който се проведе в Сапарева Баня.

Чила Месози определя себе си като посланик на българския СПА туризъм, възхищава се от красотата на българската природа, отбелязва че страната ни е постигнала европейско ниво в развитието на медикъл и СПА сектора, но и не спестява критиките. Тя говори за проучванията на ЕСПА, свързани с профилактиката и възстановяването на хората след прекаран ковид.

Нашите проучвания бяха проведени, за да проверим доколко секторът е подготвен да предостави услуги, свързани с възстановяването на хората след прекаран или с дълъг ковид във всички медикъл СПА центрове в Европа, обясни Месози пред БНР.

„Искахме да проверим кой предлага такива възстановителни процедури извън болничното лечение, като се използват природните дадености - климатолечението и лечебната сила на водата, какво е качеството и с какъв резултат за пациентите. Имахме три насоки. Първата е да видим в колко страни се предлага такова възстановяване, втората беше да попитаме пациентите, които са провели възстановителните си процедури в медикъл СПА центровете за тяхното мнение, доколко ефективен е бил престоят им там. И третата насока беше да попитаме лекарите в тези центрове за мнението им след толкова месеци, какъв е резултатът, какво развитие са претърпели програмите, какво биха подобрили на по-късен етап и как виждат ситуацията в бъдеще – когато болшинството хора са ваксинирани, вирусът отслабне, с какви проблеми смятат, че ще трябва да се справят“.

Съвсем прясно е проучването на Световната здравна организация, което беше публикувано в последните дни и според, което 17 милиона души в Европа са прекарали  наистина тежък или продължителен ковид през първите две години, напомни тя. „Според доклада най-малко 17 милиона души са имали симптоми, които са траели поне три месеца през 2020 г. и 2021 г. Нашите членове започнаха да предлагат първите възстановителни процедури след прекарано заболяване през май 2020 година и първата страна, която направи това за своите граждани беше Исландия, след това Германия, после и Словения“.

Едва сега Световната здравна организация осъзнава, че ние трябва да се погрижим за тези пациенти и че е важно здравните системи да разработят услуги, свързани с рехабилитацията, обясни Месози.

„Ние проследяваме и други социологически проучвания. В Румъния беше направено проучване за това колко бързо хората могат да се върнат на работа и към социалния си живот, защото работодателите губят средства, когато служителите им не се чувстват добре, стоят си вкъщи и вследствие на това започват да страдат от ниска самооценка. Случващото се в момента е много по-голям проблем от това, което властите осъзнават“.

Има някои страни като Словакия - тя беше първата, в която се поемат напълно от здравната каса три седмични възстановителни процедури в медикъл СПА центровете, също и Исландия, разказа експертът. „И трябва да отбележа, че в Германия само в един от центровете вече са преминали 3 хиляди и 500 човека. В Европа 40 медикъл СПА центрове предлагат подобни възстановителни процедури след ковид. Но в някои държави хората са просто сами. България е такъв случай. Тук медикъл СПА центровете бяха сред първите, които създадоха предложения за възстановителни процедури след ковид към клиентите си. Но хората не получават подкрепата  на здравното осигуряване и пациентите заплащат изцяло от джоба си тези процедури и престой“, каза тя в предаването „ Хоризонт до обед“.

Тя поздрави страната ни, че е бяла единствената, в която можеше да се живее нормално през пандемията. “Тук човек можеше и малко да се наслаждава на живота. Не беше така в останалите европейски страни. Необходимо е все пак да се помисли за заплащане от здравните осигуровки при възстановяването на гражданите извън болничното лечение, за да се намалят страничните ефекти на ковид. И предложенията, и възможностите са налични в страната – имате планини с чист въздух за лечение на респираторните проблеми, имате минерални, термални води, калолечение, имате качествено изграден продукт на тази основа. Например една от иновациите, отличена от Европейската СПА асоциация през миналата година в категория за посткорона възстановяване, беше от България. Така, че имате оферти на европейско ниво“.

Какво показват проучванията ви по отношение на пациентите, които са провели възстановителни процедури?

Имаме скала от 0 до 10. Мнозинството посочва, че резултатът от рехабилитационните процедури извън болниците, е по-добър от очакваното. Има известни оплаквания, но те са от около 20 на сто от пациентите, които смятат, че може да има и по-добър ефект или не са получили добър резултат. Но повече от 50 % са доволни, а останалата част са получили по-висок от очаквания резултат.

Какво казват лекарите в тези проучвания?

Лекарите - и това беше много изненадващо, защото в медикъл СПА центровете има различни специалисти - кинезитерапевти, ревматолози, специалисти по сърдечно съдови заболявания, дерматолози, гинеколози - резултатът от повечето интервюта сочи необходимостта от грижа за психичното здраве.

Преди това то не беше интегрирана част от медикъл СПА услугите, а сега е основна част от медицинските услуги. Така, че това е нещо ново и затова на следващия европейски СПА конгрес, който ще се състои в Словакия от 21 до 23 септември, ще говорим за новото търсене, свързано с психичното здраве. Може би ние досега не осъзнавахме, но това ще бъде определено нова тема, свързана с психичното здраве на младите хора.Защото младото поколение страдаше най-много от локдауните, те не можеха да ходят на училище, не можеха да се виждат с приятелите си. Не говоря конкретно за България. Такава беше ситуацията в много европейски страни и това постоянно затваряне продължи повече от една година. Здравето на младите хора -  и психичното здраве, и физическото състояние - това ще бъде голямата тема, мисля аз. В това отношение медикъл СПА може да изиграе голяма роля, защото възстановяването не е по клиничен, а по забавен път - чрез водата, чрез удоволствието. Това също може да е един нишов продукт.

По какъв начин пандемията от коронавирус промени спа сектора?

За щастие по един добър начин. Защото хората започнаха да се грижат и да мислят повече за здравето си. Те искат да комбинират ваканция с грижа за здравето, да подобрят условията си на живот, да подсилят имунната си система. Ако страдат от странични ефекти на ковид, те знаят или може би повечето от тях са информирани за това, че климатичните курорти, естествените лечебни фактори на природата могат да им помогнат да се върнат по - бързо към социалния живот и към работното си място. В нашия сектор вече имаме нова целева група. Нашата цел е да обясним много добре тези възможности, да образоваме и информираме нашите нови клиенти.

Как изглежда България на картата на дестинациите за СПА туризъм?

В проучването, посветено на терапията за последствията от ковид и лечението на продължителен ковид в медикъл СПА центровете, мястото на България е силно застъпено. Получихме изчерпателно съдържание от членовете на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Единствената разлика от тези, които дават добър пример, е че в България възстановяването след ковид в медикъл Спа центровете е заплатено от посетителите. Докато в другите страни това е или частично, или напълно заплатено от здравното осигуряване. В България продуктът е много добър, но хората трябва да заплащат от джоба си и това би могло да се промени поне за по-тежките случаи, тяхното възстановяване да се поема от здравната каса. Иначе качеството е много добро. Имате климатични курорти, изобилие от термални води, калолечение. Потенциалът е голям. Услугите, които се предоставят в СПА туризма са на много високо ниво. Въпросът е как това може да се включи в националната здравноосигурителна система, както много страни са го направили.

Какви са личните ви впечатления от България?

Аз вече съм официален посланик на българските спа курорти. Дори имам официален документ за това от Българския съюз по балнеология и спа туризъм. Посещавам България поне два пъти годишно. Открих тук безброй красиви места. Мисля си, че можете много добре да пазите тайната за богатството и красотата на българска природа само за вас, защото никой не знае за тази фантастична природа. Тя е изключителна. В комбинация с Черноморието, Долината на розите, със ски курортите, това дава потенциал да бъдете целогодишно дестинация за здравен туризъм.

Как оценявате напредъка на България по отношение на СПА дестинациите?

Много впечатляващ. Може би e добро съвпадение на обстоятелствата, че дълго време България не е била на картата на високо категоризираните дестинации. Но инвестициите, които са направени в последните десетина години,  я поставят дори малко по-напред от общоевропейските стандарти и услуги. Обектите се отличават с много добър дизайн. Харесва ми това, че България направи инвестиции не само в хотели, а в цялостно концептуално развитие, което я прави различна.

Какви са предимствата на България пред останалите страни?

Предимствата на България са природните дадености. Имате 300км пясъчна ивица, имате красиви планини. Посещавам България за ски ваканция. Когато започна пандемията от коронавирус,  всички ски курорти в Европа бяха затворени, но тук беше възможно да се карат ски. Предимство е и изобилието от туристически атракции и културни забележителности. Когато посетих за първи път Рила планина, видях Седемте рилски езера и бях впечатлена и очарована. Казах си, че това място трябва  да стане известно на всички.

България трябва да промотира разнообразието на целия си туристически продукт, на атракциите. След като промотирате морския туризъм, трябва да покажете, че всички други комбинации с море са възможни. Така хората могат да прекарат тук повече време. Страната би била интересна за туристи от различни поколения и то не само с морето и планината. Можете да предложите много повече от това.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Дупница цената на водата е почти трикратно увеличена

Цената на питейната вода в Дупница вече е почти трикратно увеличена -  от 1,37 лв.  до 3,74 лв. за кубически метър , след като на практика фалиралото общинско ВиК дружество, със задължения от около 3 милиона лева, е в ликвидация, а градът и 16-те села от 1 август се обслужват от "Кюстендилска вода". Същевременно общинските съветници трябва да..

публикувано на 04.08.24 в 21:00
Заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева.

Д-р Лозана Василева е назначена за заместник-министър на земеделието

Със заповед на служебния премиер Димитър Главчев д-р Лозана Василева е назначена за заместник-министър на земеделието и храните на мястото на Таня Георгиева, която беше освободена след нейна молба по лични причини.  Таня Георгиева подаде оставка като зам.-министър на земеделието Кандидатурата на Василева, която до момента заемаше поста на..

публикувано на 01.08.24 в 18:47
Проф. Радка Аргирова

Проф. Аргирова: Covid-19 не може да се нарече сезонен, ще е активен през цялата година

" Covid-19 не е престанал да мутира, той е в състояние на еволюция . За  Гърция и Белгия има данни за ръст  на заболелите,  в САЩ има също сериозен ръст  в отделни щати, което означава, че изменчивостта на този коронавирус продължава, каза за "Нощен Хоризонт"  вирусологът проф. Радка Аргирова . Три вируса излагат на риск почивката на кипърци..

публикувано на 01.08.24 в 09:55

Цветан Цветанов: При бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара

"При една ситуация на бързи избори ДПС може да не бъде политически субект в парламентарната надпревара. Възможно е кръгът около Пеевски и този около Чакъров да бъдат в различни конфигурации с други партии – мандатоносители и с наименованията на коалиции, които обаче няма да бъдат "ДПС".  Такава прогноза направи пред БНР Цветан Цветанов, председател..

публикувано на 31.07.24 в 14:00
Десислава Христозова

Деси, къде си? – как да се преборим с излишните килограми заедно

Над 60 процента от българското общество има проблеми с килограмите . Затлъстяването е като лавина. Да си дебел е стигма. Обществото се прави, че приема тези хора. Мисията на Десислава Христозова е да покаже на светло хората с наднормено тегло , как живеят те и как се борят с излишните килограми. На това е посветена нейната..

публикувано на 30.07.24 в 09:42

Задава ли се контрол върху личната кореспонденция през чат приложения?

С добрата инициатива на законодателя се въвеждат мерки, които нарушават драстично и нашите права . Това заяви пред БНР Богомил Шопов, съосновател на "Електронна граница - България", във връзка с обсъждана промяна в директива за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации. Става дума за предлагана задължителна..

публикувано на 30.07.24 в 09:13
Биляна Гяурова

Биляна Гяурова за решението на КС: Късогледство и двоен стандарт

" Конституционният съд не успя да надскочи собствените си ограничения и да бъде на висотата на актуалната политическа и геополитическа обстановка. Това конституционно решение не е просто затворено в рамките на България, а има проекция и извън нашата територия." Това каза пред БНР Биляна Гяурова, директор на Българския институт за правни..

публикувано на 30.07.24 в 08:35