Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мариян Събев: Все повече украинци се прибират по домовете си, едва ли частичната мобилизация, обявена от Путин, ще ги спре

Архив
Снимка: БГНЕС

От месец се провежда онлайн проучване сред хората, бягащи от войната и пребиваващи на територията на държавите членки на Европейския съюз, включително България. То се реализира от Агенцията на ЕС за основните права и нейният партньор за България – Центърът за изследване на демокрацията.

Обхваща десет страни членки на ЕС, обясни пред БНР Мариян Събев от Центъра за изследване на демокрацията. „Резултатите варират в отделните държави. В България до момента успяваме да достигнем до представителната извадка. Агенцията удължава срока на проучването, за да засегне групи, които не са силно представени в него, като младежите. Сред тях се наблюдава нежелание да се включат в допитването. Най – голяма представителност има сред хората над 48 години“.

Тенденцията, която се наблюдава в страните, в които е проведено изследването, е че украинците желаят да се върнат в родината си, обясни Мариян Събев. „Кога ще стане това, зависи от развоя на военните действия. Основният проблем ще бъде с тези, които са пристигнали от източната част на Украйна, където всичко тъне в разруха“.

Нямаше го очакваният шок за образователната ни система, който би бил породен от записването на деца от Украйна, напомни Събев. „Тяхното министерство на образованието реши да продължи дистанционната форма на обучение, установената по време на пандемията. Болшинството от учениците, които са пристигнали в ЕС, учат дистанционно. Не се наложи създаване на паралелки и привличане на украински учители. У нас записаните на училище деца от Украйна са по-малко от 15% от всички в ученическа възраст“.

Много малка част от украинците у нас владеят български или английски език, отчете Мариян Събев. „През летните месеци някои от тях успяха да се възползват от недостига на работна ръка по Черноморието. Тези, които са работили на трудов договор, дори и на половин работен ден, след това са имали проблеми с програмата за настаняване. Тя е на Министерството на туризма и е удължена до 31 октомври. Когато те работят, нямат право да ес възползват от нея. Станаха известни случаи, при които хора са получавали заплати между 480 и 600 лева, но са оставени без покрив“.

Положението в базите за настаняване е различно, обясни той. „Предоставянето на медицински грижи е основен проблем. Българските джипита са достатъчно натоварени и без този наплив от чуждестранни граждани. Имало е случаи на отказ от прием на пациенти, както и проблем с получаването на лекарства“.

Вярвам, че тази частична мобилизация, която президентът Путин обяви, е просто поредната демонстрация на това, че Русия търпи наистина сериозни загуби на бойното поле и се опитва да парира всячески предстоящите такива, убеден е Мариян Събев. „Тенденцията е, че все повече украинци се прибират по домовете си. Едва ли това ще се промени коренно“.

Цюлото интервю на Таня Милушева с Мариян Събев може да  чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Бобчева - заместник-кмет на София

От 2025 г. се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради в 9 столични района

От 1-ви януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..

публикувано на 25.11.24 в 12:28

Младежите на Острова масово се страхуват от насилието, което виждат в социалните мрежи

Стотици хиляди тийнейджъри се страхуват да излязат навън заради насилието, което виждат в социалните медии, установи мащабно проучване сред деца в Англия и Уелс. Един на всеки четирима тийнейджъри, които виждат насилие от реалния живот, включително юмручни битки, намушквания и бандитски сблъсъци, получават клиповете онлайн автоматично чрез..

публикувано на 25.11.24 в 12:02
Румен Радев с виетнамския си колега Лъонг Къонг в Ханой, 25 ноември 2024 г.

Президентите на България и Виетнам обсъдиха задълбочаване на икономическите отношения между двете държави

България ще продължи да подкрепя сътрудничеството между Европейския съюз и Виетнам, подчерта президентът Румен Радев след среща с виетнамския си колега в Ханой. Двамата обсъдиха възможностите за задълбочаване на икономическите отношения между България и Виетнам. През февруари догодина се навършват 75 години от установяването на дипломатическите..

публикувано на 25.11.24 в 12:01

Брюксел: България сама ще реши за контрола по границата с Румъния

България сама ще реши къде и как ще извършва контрола по границата с Румъния след влизането си в Шенген по суша, съобщиха за БНР дипломатически източници в Брюксел. Преди дни Унгария, Австрия, България и Румъния подписаха споразумение, което трябва да проправи пътя за пълноправното ни членство в Шенген. Една от клаузите му предвижда, че сухопътният..

публикувано на 25.11.24 в 11:57

"Столипиново в Европа" алармира за планирано масово изселване на българи от Дуисбург

За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е, че през август тази година започнахме да получаваме сигнали от местни хора в квартала – българи и румънци, които алармираха за получени писма от местните общински власти с уведомление, че те трябва..

публикувано на 25.11.24 в 11:39

Защо е необходимо увеличаване на чувствителността по темата за домашното насилие?

Преди 30 години никой не говореше за насилие над жени, нито за трафик на хора, нито за сексуално насилие. Това отчете  Надя Кожухарова от "Анимус" – фондацията, която е създадена преди точно 30 години, за да помага на жертвите на насилие. "Сега имаме Закон за защита от домашно насилие, има услуги в подкрепа на жертвите, включително..

публикувано на 25.11.24 в 11:35

Таксата смет за Дупница скача с 30%

Таксата смет за Дупница скача с 30%, за селата - с 50% от 1 януари догодина. Такова е предложението на администрацията, което вече мина на обществено обсъждане, а в сряда трябва да се гласува от общинските съветници. С един промил  - на 3,5 пункта, се увеличава и данъкът сгради. Увеличението е заради нарастващите разходи по сметосъбирането и..

публикувано на 25.11.24 в 11:35