Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Райън Джинджерас: Гърция и Турция не са прозрачни при отправянето на взаимни обвинения

"България има много какво да изгуби при турско-гръцки сблъсък"

Кириякос Мицотакис и Реджеп Ердоган
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Държавното ръководство на Турция е развило странна фиксация върху страната ми", заяви гръцкият премиер Кириякос Мицотакис пред Общото събрание на ООН. "Но Гърция не е враг на турците", увери той задочно към източните си комшии. Мицотакис нарече "език на агресията" заплахата от страна на турския президент Реджеп Ердоган от началото на месеца, че турците щели да "дойдат през нощта" заради провокации от Гърция около островите ѝ в непосредствена близост до турските брегове в Егейско море.

Двете съюзнички в НАТО са и исторически врагове, спорещи за юрисдикцията върху тези острови, за Кипър, за териториалните води, континенталните си шелфове и енергийните ресурси в Източното Средиземноморие.

И Гърция, и Турция са пред избори догодина и популисткото нагнетяване на напрежението помежду им от мераклии за власт в Анкара и в Атина става все по-интензивно. Проблемът е сериозен и изплува на повърхността въпреки усилията на Ердоган да се превърне в незаменим посредник между приятеля му Путин и Украйна, увенчани тази седмица с безпрецедентната размяна на близо 300 военнопленници между Москва и Киев.

Райън Джинджерас - професор от висшата школа на военноморските сили на Съединените щати в Монтерей, щата Калифорния, е събеседник в предаването "Събота 150":

Като историк, който от десетилетия се занимава с Османската империя и с Балканския полуостров, може ли да ми отговорите - дали поредната опасна ескалация на напрежението между Гърция и Турция е само поредно проявление на историческата им вражда, или по-скоро се дължи на стремеж към извличане на моментни политически дивиденти?

И гърците, и турците виждат сегашната ескалация в исторически контекст до някаква степен. Най-вече в контекста на войната между Гърция и Турция между 1919 и 1922 година и напрежението в Кипър преди близо 5 десетилетия. Но мисля, че в действителност това се дължи на съвременни проблеми и на начина, по който двете страни гледат днес една на друга - като на съперници. Мисля, че това до голяма степен е продукт на мерака на Турция да бъде по-голяма сила.

Колко основателни са претенциите на Гърция - за умишлени провокации от страна на Анкара и нарушаване на въздушното пространство? А и претенциите на Турция - за струпване на гръцки военни на спорните егейски острови?

Големият проблем на външните наблюдатели е, че е трудно да бъдат независимо потвърдени тези претенции. И двете страни - Гърция и Турция - не са съвсем прозрачни при отправянето на взаимни обвинения и когато се защитават от такива. През пролетта имаше случай, при който Гърция се оплака от безпрецедентно по мащаб нарушаване от страна на Турция на нейното въздушно пространство. Отговорът на Анкара беше, че турските действия са били в отговор на гръцко нарушаване на въздушното пространство на Турция. Но ние реално не знаем нищо за произхода на тези нарушения - как точно са се случили. А за гръцкото военно присъствие на егейските острови е ясно, че някои от статистическите данни, които се изготвят от турска страна по този въпрос - за струпването на военни и на бойна техника там, са правени преди 30 и дори повече години. Освен това Атина твърди, че на островите има само части от националната гвардия, а не армията. Може да се каже също, че числеността им в момента е по-малка в сравнение с миналото.

Заплахите на Ердоган към Гърция, в които той включва исторически препратки - битката при Смирна - за какво говорят? За вътрешнополитическа употреба ли са, или адресатът е наистина Атина?

Мисля, че тези думи на Ердоган са отворени за различни тълкувания. И това е преднамерено търсен ефект от негова страна. На пръв поглед той може да има предвид, че просто Турция е побеждавала Гърция в миналото. Може и акцентът да е определена травма за гърците - загубата на Смирна, днешен Измир. Не зная точно какво има предвид, но определено цели да бръкне в раната на гърците. Думите на Ердоган бяха част от реч, текстът на която беше разпространен от турското министерство на комуникацията, включително на английски. Така че може да се каже, че е била и за вътрешна употреба, и за публиката извън Турция.

Не винаги отношенията между Атина и Анкара са били така обтегнати въпреки тежкото историческо наследство на сблъсъци помежду им. Помним, че гръцкият премиер Костас Караманлис през 2015 година беше сред гостите на сватбата на дъщерята на Ердоган. Какво развали тази видимо приятелска атмосфера, за да стигнем до ескалацията днес?

Важно е да си припомним, че тези отношения между Гърция и Турция имат своите възходи и спадове през последните 20 години. Там, където виждаме по-сериозно обтягане, е провалът на плана за обединение на бившия генерален секретар на ООН Кофи Анан, който беше отхвърлен от кипърските гърци на референдум през 2004 г. макар и приет от местните турци. Това беше разчетено от Турция не просто като неодобрение от страна на гърците в Кипър, но и от самата Гърция. Друг чувствителен момент са газовите находища в Източното Средиземноморие. Това добави ново измерение на турско-гръцките отношения и създаде нови елементи, които двете страни припознават като част от националния си интерес. В по-скорошно време подписването на меморандума за сътрудничество в отбраната между САЩ и Гърция също допринася за срива в отношенията между Атина и Анкара. Това даде сигнал за ескалация в Турция заради това, че Гърция се опитва да намеси трети сили в двустранното противопоставяне, които да я подкрепят в случай на още по-опасна ескалация.

Размерът на бюджета за отбрана на Гърция е значителен и може би това показва колко застрашена се чувства тя. Атина отделя 3,8% от брутния си вътрешен продукт за въоръжените си сили - повече от всяка друга страна от НАТО. Означава ли това, че Гърция се готви за война?

Не непременно. В Гърция отдавна има план и силно желание за модернизиране на армията. По един или друг начин много от страните от НАТО се стремят да модернизират въоръжените си сили. Проблемът на Гърция е, че икономическата криза доведе до временно замразяване на нейните планове. Може да се каже, че сега Атина наваксва, колкото може по-бързо. Разбира се прави го и конкретно заради Турция, чийто отбранителен бюджет също се увеличава неимоверно през последните години - въпреки трудните времена за икономиката ѝ. 

Къде виждате мястото на България при евентуален конфликт между Турция и Гърция - две наши съседни страни?

Мисля, че при подобен конфликт България ще е злочест наблюдател. Голяма част от търговията в България се извършва по земя и по море. Подобен конфликт би имал неимоверно отражение върху търговията през турско-българската сухопътна граница, също и на морския трафик между Егейско и Черно море. България има предимството, че е страна членка на Европейския съюз и част от границата му с Турция. Има много позитиви за страната ви от туризма и търговията с турците. За съжаление България има много какво да изгуби при турско-гръцки сблъсък. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Никозия, 1 ноември, 2024 г.

100 000 фиданки за залесяване в Кипър в "Седмицата на дървото"

Правителството на Кипър предоставя 100 000 фиданки безплатно на обществеността през започващата днес "Седмица на дървото". Акции за залесяване и други събития като част от борбата с климатичните промени ще се проведат във всички области в страната, обявиха от екоминистерството. "Фестивал на дървото", с който по традиция се открива седмицата, се провежда..

публикувано на 01.12.24 в 12:45
Иван Иванов

Иван Иванов: Кандидатурата на ИТН беше налагана изключително ултимативно

" Доц. Наталия Киселова е възможно най-подготвеният кандидат в тази ситуация. БСП най-малко може да бъде обвинена в някакво задкулисие, в налагането на кандидат, който ще обслужва нечии интереси". Това заяви пред БНР Иван Иванов от БСП.   Според него Бойко Борисов е проявил разум с решението ГЕРБ да подкрепи кандидатурата на доц. Киселова..

публикувано на 01.12.24 в 12:30
Френският вътрешен министър Бруно Ретайо говори в Националното събрание в Париж, Франция, 12 ноември 2024 г.

Брюно Ретайо: Франция не може да носи цялото бреме за охрана на границата с Великобритания - външна за ЕС

Франция предупреди за сблъсък с Великобритания за мигрантите през Ламанша, ако не бъде установен законен маршрут за търсещите убежище на Острова, съобщава "Сънди телеграф". Брюно Ретайо, новият френски вътрешен министър, предупреди, че Великобритания вече не може да "възлага на подизпълнител" охраната на границата на Ламанша с Париж. Ретайо заяви, че..

публикувано на 01.12.24 в 12:25
Победителят от първия тур на президентските избоори Калин Джорджеску гласува в секция в селище близо до Букурещ - 1 декември 2024

Изборният ден в Румъния преминава спокойно

Румъния гласува днес на парламентарни избори. Изборният ден, който започна в 7 часа, преминава спокойно, без сигнали за сериозни изборни нарушения и при избирателна активност от 12% - по-висока спрямо същия час по време на вота преди 4 години. Над 2.1 милиона румънци са гласували до момента в страната и чужбина. Днешните избори се смятат за..

публикувано на 01.12.24 в 12:23
Рамадан Аталай

Рамадан Аталай: Както е взел цялата държава, Пеевски може да вземе и ГЕРБ, и БСП, и други формации

Ако някоя от политическите формации признава изборите за демократични, означава, че участва във формацията на Делян Пеевски . Това каза пред БНР депутатът от Алианса за права и свободи (АПС) Рамадан Аталай. ПП-ДБ няма да подкрепи кандидат за председател на НС без подпис на декларацията за санитарен кордон По думите му "ДПС-Ново начало" е..

публикувано на 01.12.24 в 12:22

Президентът Радев и кметът Сабанов ще запалят светлините на коледната елха в Силистра

Форум на тема "Образование, култура и спорт“ се провежда днес в Силистра. Специален гост на събитието ще бъде президентът на РБ Румен Радев. В програмата му се включени среща с кмета на Силистра Александър Сабанов и неговия екип, както и посещение на Римската гробница в града, чийто стенописи са сред най-блестящите образци на този вид..

публикувано на 01.12.24 в 12:15

Частите на сирийската армия са се изтеглили от Алепо

В Сирия частите на армията са се изтеглили от град Алепо, след като градът стана обект на офанзива от противници на президента Башар Асад. По данни на Сирийския център за наблюдение на човешките права бунтовниците, водени от джихадистката групировка "Хаят Тахрир аш Шам", не са срещнали почти никаква съпротива от правителствените сили. Те са овладели..

публикувано на 01.12.24 в 12:11