Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои бяха най-важните новини от отминаващата седмица

Снимка: Ани Петрова

Поредна седмица за смисъла на свободата и ужасa на войната, седмица, в която природата се укроти, но изпитанията на мнозина на прага на есента и зимата остават.

Точно една седмица ни дели от поредния предсрочен парламентарен вот, кандидат-парламентаристи ни се усмихват от билбордове и от снимки в социалните мрежи, кипи всенародна любов, а ние сякаш живеем в паралелна държава, в която, който плаща, той поръчва музиката.

Седем месеца от войната в Украйна и началото на нов етап във военния конфликт с незаконни референдуми на територията на Украйна и  обявената частична мобилизация в Русия. Събития, които засилиха тревогите от нова ескалация на военния конфликт и у нас.

А партиите са в последната фаза от предизборната си кампания - кампания с обещания и увещания, с хора и забавления и всенародни увеселения.

Настъпи есента, в очакване и на зимата с важния въпрос - ще имаме ли достатъчно количества  газ. На фона на тези въпросителни "Булгаргаз" обяви търгове за втечнен газ както за краткосрочен, така и за десетгодишен период. През седмицата  стана ясно от думите на икономическия министър Никола Стоянов, че дългосрочно България се отказва от доставки на природен газ от "Газпром", а служебният кабинет работи за получаване на количествата по вече съществуващия договор с руската компания, който изтича в края на годината

Само дни ни делят от дългочаканото събитие  -  издаване на Акт 16 за интерконектора Гърция - България, като междусистемната газова връзка ще бъде въведена в експлоатация на 1 октомври с официална церемония в София, водена от държавния глава Румен Радев, на която се очаква да пристигне председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, както  и президенти и премиери от региона.

И докато чакаме да потече газ към България, масово хората се тревожат за доходите си, а редица социологически проучвания показват, че близо 80 на сто от българите очакват от новия парламент и редовен кабинет мерки срещу обедняването, мерки, които да осигурят и поносими цени на газ, ток и горива. Дойде и новината, че 504 лева ще е линията на бедност в България през следващата година, а анкетирани граждани не скриха тревогите си за предстоящата зима.

Трудно се възстановява животът в наводнените села в Карловско. Държавата осигури 46 фургона за настаняване на най-пострадалите в Богдан, Каравелово и Слатина. И през тази седмица продължи обследването на най-засегнатите от наводненията близо 100 къщи в трите села. Над 300 са подадените заявления за държавна помощ, а хората, които близо две седмици ринат калта от къщите си, са категорични, че това, което ще получат е нищожно малко.

След мощните бури общините Бургас и Камено остават в тежко положение, комисии и представители на различни институции обхождаха лозовите масиви край Поморие, където и земеделските стопани очакват компенсации.

И докато едни се бориха с природните катаклизми, в погранични части на страната се усили мигрантският натиск по суша и по вода. Частично бедствено положение бе обявено в части на областите Бургас, Хасково и Ямбол.

Седмицата беше белязана от множество акции в страната срещу битова престъпност и срещу купуването на гласове. Бързи производства и сериозни законодателни промени във връзка с нападенията над лекари и медицински персонал поиска здравният министър Асен Меджидиев, който се срещна в Перник с медицинската сестра от спешното отделение, която  беше приета в неврологията с мозъчно сътресение след нападение от пациент.

Машините, на които нашите сънародници ще гласуват в САЩ, Канада и Великобритания  бяха транспортирани.

Стана ясно, че отделни подвижни секции за избиратели, заразени с Covid-19 или контактни , няма да има за изборите на 2 октомври, тъй като няма обявена извънредна епидемична обстановка. Поставените под карантина заради вирусната инфекция след 26 септември ще могат да подават заявления за гласуване в подвижна избирателна секция. Това обаче ще е възможно само за районите, в които има разкрити секции за гласуване на хора с трайни увреждания.

С тържества в цялата страна отбелязахме 114 години от обявяването на Независимостта на България. Центърът на събитията Велико Търново събра стотици граждани и гости, а в църквата "Св. 40 мъченици" отново бе пресъздадено историческото събитие с прочитането на манифеста към българския народ. Граждани от различни краища на страната споделиха своите емоции от празника.

Чуйте обзора на новините от седмицата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българското посолство в Стокхолм е в контакт с шведските власти заради кораба "Вежен"

Посолството на Република България в Стокхолм е в контакт с компетентните шведски власти и активно следи развитието на случая. Това съобщиха за БТА от Министерството на външните работи (МВнР) по повод на информацията от шведската прокуратура, че е започнала разследване по подозрение в "саботаж" и задържането на българския кораб "Вежен“ в Балтийско..

публикувано на 27.01.25 в 14:43
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Не парите на държавата са зле, а управлението на публичните финанси

Зле е управлението на публичните финанси, парите на държавата не са зле. Това каза пред БНР Михаил Кръстев, анализатор от Съвета по икономически и публични политики. "Ние генерираме рекордна приходна част всяка следваща година. Ако погледнем данните от Бюджет 2024, публикувани от Министерството на финансите, виждаме преизпълнение на приходната..

публикувано на 27.01.25 в 14:18
ЕС Европейска комисия

ЕК ще поиска гаранции от Украйна за продължаването на транзита на газ

Европейската комисия ще поиска от Украйна гаранции, свързани с продължаването на трансфера на газ по тръбопроводите към ЕС, се казва в изявление на Комисията и върховния представител на Съюза за външната политика и сигурността Кая Калас. Комисията е готова да продължи с Украйна дискусиите за транзита в съответствие с международните..

публикувано на 27.01.25 в 14:14

Трима задържани за домашно насилие в Монтана

Инцидентите с домашно насилие от страна на мъже над жени са регистрирани през почивните дни. 37-годишен мъж от село Габровница е нанесъл удари с ръка по лицето и влачил по земята 37-годишна жена от Монтана, с която живеел на семейни начала. Лекарите в спешния център установили, че е стресирана и с паник атака, в добро общо и адекватно състояние...

публикувано на 27.01.25 в 14:08

Кибератака спря работата на информационната система на ВАС

Кибератака спря работата на информационната система на Върховния административен съд и на административните съдилища в страната. Атаката е била осъществена между 00.00 и 04.00 часа през нощта. Блокирани са Единната информационна деловодна система и сайтът на Върховния административен съд.  От пресцентъра на тази институция уверяват, че са..

публикувано на 27.01.25 в 14:03

ЕС удължи санкциите срещу Русия

Министрите на външните работи се споразумяха за удължаване на санкциите срещу Русия, съобщи в "Х" върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас. "Европа дава резултати. Това ще продължи да лишава Москва от приходи за финансирането на войната. Русия трябва да плати за щетите, които причинява", пише още Калас. По-рано..

публикувано на 27.01.25 в 13:53

Георги Кадиев: Не можем да излезем с 9% дефицит, ЕС веднага ще започне процедура

Не очаквам кой знае какво в новия бюджет за 2025 г. Почти няма как да изработят 3% дефицит и да няма пипане на данъците и намаляване на капиталовите разходи.  Това сподели бившият депутат от БСП Георги Кадиев, бивш зам.-министър на финансите, в интервю пред БНР. И заяви, че тази година България няма да влезе в еврозоната. "Последните 4..

публикувано на 27.01.25 в 13:48