Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Радка Кънева: Постиженията на генетиката и геномиката се прилагат все по-често в медицината

Снимка: Ани Петрова

"Гените определят рамката, в която се развива всеки човек. Не всичко зависи от гените. Те се изявяват в определена околна среда. Колкото повече научаваме за нашия геном, толкова повече ще можем да си изясняваме причините за различните болести, за това как да се предпазваме от тях и как по-добре да ги лекуваме. Докато първият прочит на човешкия геном отне десетки години и милиарди долари, днес секвенирането на човешкия геном навлиза все повече в клиничната практика за изясняване на причините за човешките болести и за подпомагане на лечението на различни заболявания".

Това каза пред БНР проф. д-р Радка Кънева, преподавател по биохимия и патобиохимия на студенти по медицина, фармация, дентална медицина, и по молекулярна биология и генетика в магистърска програма по медицинска и биоинформатика във ФМИ, СУ "Кл. Охридски". Тя е изпълнителен мениджър на Център по молекулна медицина на Медицинския университет в София от създаването му през 2006 година.

В Европейската нощ на учените ще участват и учени от Центъра по молекулна медицина. Центърът е изследователското звено, което се занимава с най-иновативните изследвания в областта генетиката и геномиката в България.

В предаването "Хоризонт за вас" проф. д-р Кънева допълни, че младите хора, които проявяват интерес в областта на биомедицинските науки, трябва да започнат заниманията си още в гимназията, за да имат време да разберат дали този тип дейност им е интересна:

"Науката, медицината са области, които изискват време, труд, учене, посвещаване. Децата трябва да имат траен интерес. Все повече в медицината се прилагат постиженията на генетиката и геномиката. В почти всички сфери навлязоха модерните молекулярни техники. Познанието за съвременните методи за изследване ще дадат допълнителен тласък и на желанието на младите хора да навлизат все по-дълбоко в тайните на процесите, които се случват в клетката при различните заболявания. Това е интересна и бързоразвиваща се област. Процесът на учене в нашата област продължава непрекъснато".

Интервюто с проф. д-р Радка Кънева можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Корабът

Александър Калчев: В случая с кораба "Вежен" не става дума за саботаж

Задържаният в Швеция плавателен съд е българският "Вежен" с осем български офицери на борда и 9 мианмарски моряци. Не става дума за саботаж, категоричен е капитан Александър Калчев - изпълнителен директор на Параходство "Български Морски Флот", който даде брифинг за случая, след като по-рано световните агенции съобщиха, че кораб е задържан от..

публикувано на 27.01.25 в 10:38

Няма данни за проблеми с онлайн обучението в област Враца

Няма данни за проблеми с онлайн обучението в 70-те училища в област Враца, където от днес е обявена грипна епидемия, каза началникът на Регионалния инспекторат по образованието Лорета Колева. Осигурени са мобилни устройства за учениците, които нямат технически средства за провеждане на учебните занятия в електронна среда, допълни тя...

публикувано на 27.01.25 в 10:26
Байба Браже

Латвия: Кораб в района на инцидента в Балтийско море е отказал да сътрудничи на властите

Един от заловените кораби вчера в Балтийско море не е сътрудничил на властите, каза министърката на външните работи на Латвия Байба Браже преди началото на Съвет "Външни работи" в Брюксел. Латвия съобщи за повреден вчера оптичен кабел между нея и Швеция. Шведската служба за сигурност конфискува кораб, който вероятно е българският "Вежен",..

публикувано на 27.01.25 в 10:13

Китай забрани вноса на овце, кози и домашни птици от България

Китай забрани вноса на овце, кози, домашни птици и чифтокопитни животни от африкански, азиатски и европейски страни, поради възникнали огнища на болести по добитъка като шарка по овцете, шарка по козите и шап, предаде агенция Ройтерс. Забраната, която включва също преработени и непреработени продукти, идва, след като Световната здравна..

публикувано на 27.01.25 в 10:01

Израел забрани полетите до кипърското летище Пафос от съображения за сигурност

Израелската служба за вътрешна сигурност Шин Бет е издала инструкция до израелските авиокомпании да отменят всички полети до летище Пафос в западната част на Кипър от "съображения за сигурност", съобщи гръцката държавна телевизия ЕРТ. Полетите до Пафос на авиокомпаниите "Ел Ал" (El Al), "Аркия" (Arkia) и "ИзрЕър" (IsrAir) са пренасочени към..

публикувано на 27.01.25 в 09:46

Разселени палестинци се прибират в Северна Газа

Десетки хиляди палестинци поеха по главните пътища, водещи на север в Газа, след като тази сутрин Израел отвори пътните блокади. Първият пропускателен пункт в централната част на Газа беше отворен в 7:00 сутринта и жители на град Газа вече пристигнаха там. Израел разреши на палестинците да се върнат по домовете си на север, след като..

публикувано на 27.01.25 в 09:41
Проф. Свилен Маслянков

Проф. Свилен Маслянков: Скринингът за рак на гърдата трябва да придобие задължителна характеристика

В България няма организиран национален скрининг за рак на гърдата. За това алармира проф. Свилен Маслянков, ръководител на направление "Лечение на доброкачествени и злокачествени заболявания на гърдата" в Клиниката по хирургия на УМБАЛ "Александровска". Проблемите, свързани с лечението на това заболяване у нас, ще бъдат обсъдени на национална..

публикувано на 27.01.25 в 09:33