Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конференцията на ООН за търговия и развитие: Риск от рецесия заради паричната политика

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Има риск от глобална рецесия, предизвикана от паричната политика, която би имала особено сериозни последици за развиващите се страни. За това предупреди Конференцията на ООН за търговия и развитие, която публикуваха годишния си доклад.

"Прекомерното затягане на монетарната политика може да доведе до период на стагнация и икономическа нестабилност", се казва в документа.

"Всяко доверие в това, че централните банки ще успеят да свалят цените, като разчитат на по-високи лихвени проценти, без да генерират рецесия, е неблагоразумна игра", се казва в доклада на Конференцията на ООН за търговия и развитие.

В документа се посочва още, че по-високите лихвени проценти, включително повишенията от страна на Федералния резерв на САЩ, ще имат по-тежко въздействие върху развиващите се икономики, които вече имат високи нива на частен и публичен дълг.

"Възможността за широко разпространена дългова криза в развиващите се страни е много реална", предупреждават от органа на ООН, откъдето коригират прогнозата за световен растеж за тази година от март месец - от 2,6 на 2,5%. А очакванията за растеж за догодина са още по-ниски - 2,2%

Прогнозата идва, след като миналия месец Международният валутен фонд също предупреди, че някои страни може да изпаднат в рецесия през следващата година и също коригира прогнозата си за растеж надолу.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

11 катастрофи в Габровско заради лоши пътни условия

Заледени участъци по транспортната мрежа в Габровска област предизвикаха пътни произшествия. Хлъзгавите настилки в района с хълмист терен създадоха трудности за придвижването. По пътищата в Габровска област тази сутрин са станали 11 произшествия, при едното от тях, в Дряново, леко са пострадали две деца. При другите катастрофи щетите..

публикувано на 17.02.25 в 14:01

Автовоз се обърна на АМ "Струма", няма пострадали

Автовоз се е обърнал по обед на АМ "Струма" между пътен възел "Бинека" и тунела "Блатино", съобщиха за БНР пътуващи по аутобана. Три коли са се обърнали по таван в канавката. Полицейски екип е на мястото на произшествието. Няма пострадали. Снеговалежът в Кюстендилско засега е слаб, само на по-високите места има образувала се тънка снежна..

публикувано на 17.02.25 в 13:59
Министър-председателят Росен Желязков

Премиерът е разпоредил 24-часов режим на наблюдение на пътната обстановка

Премиерът Росен Желязков е разпоредил 24-часов режим на наблюдение на пътната обстановка заради снеговалежите.  Областните управители да бъдат в пълна и постоянна координация с всички институции по места е поискал министър-председателят.  Изискано е също стриктното спазване на ангажиментите по почистването и поддържането на пътищата. Целта е да се..

публикувано на 17.02.25 в 13:43

Пътищата в Силистренско са проходими при зимни условия

Снежната покривка в Силистренско е между 6 и 12 сантиметра, но не създава трудности при движението на автомобилите. Всички пътни артерии в региона са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Областното пътно управление. 18 машини са били навън да почистват и опесъчават. През нощта е имало три закъсали тира край селата..

публикувано на 17.02.25 в 13:39
Христо Шопов

СРС върна на прокуратурата обвинителния акт срещу Христо Шопов

Софийският районен съд върна на прокуратурата обвинителния акт срещу актьора Христо Шопов.  Той е обвинен, че е заплашил с убийство с пистолет съседката си Патриша Тийвс, като заканата е била отправена на английски език.  В съдебната зала стана ясно обаче, че в обвинителния акт една от двете заплашителни реплики е изписана само на български език, което,..

публикувано на 17.02.25 в 13:36
Калоян Паргов

Калоян Паргов: Ако направим промяната в БСП, ще я направим и в обществото

На прага на тази трета епоха ще има комбинация от добре забравени, не само в България, а в широк мащаб, практики от социализма, съчетани с личния и обществен интерес в капиталистическия общество . Това прогнозира Калоян Паргов, бивш председател на БСП-София, дългогодишен общински съветник в СОС и кандидат за председател на БСП, в интервю пред..

публикувано на 17.02.25 в 13:36
Петър Илиев

СГС изпрати във ВКС делото за плагиатство срещу Петър Илиев

Софийският градски съд изпрати във Върховния касационен съд делото за плагиатство срещу Петър Илиев - бивш кандидат за вицепремиер и вътрешен министър през 2021 година в проектокабинета с мандата на "Има такъв народ". Прокуратурата прати на съд Илиев, след като беше установено, че в свой научен труд е използвал материали от дисертация на..

публикувано на 17.02.25 в 12:56