Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МВФ влоши прогнозите си за растежа на световната икономика

3
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Международният валутен фонд (МВФ) влоши прогнозите си за растежа на световната икономика. Базовият сценарий от доклада през юли залага на растеж на глобалния брутен вътрешен продукт от 3,2 на сто тази година, което е с 0,4 базисни пункта под прогнозата от април.

За разлика от прогнозата за растежа, която е занижена надолу, очакванията за инфлацията се покачват.

В доклада на Международния валутен фонд се прогнозира инфлация от 6,6 на сто тази година в развитите икономики. Във възникващите и развиващите се икономики стойностите ще достигнат 9,5 на сто.

"Трите най-големи икономики в света – САЩ, Китай и Европа – са в застой. Много от негативните рискове, които идентифицирахме в априлската световна икономическа перспектива, вече се материализират“, обясниха от МВФ.


Рисковете за новите икономически перспективи са преобладаващо в посока надолу, посочва МВФ.

От фонда подчертават, че основен риск пред прогнозата остава развоят на войната в Украйна.

Главният икономист на Фонда Пиер-Оливие Гуринша не изключи и рецесия, като основният риск е свързан с развоя на войната в Украйна и допълнителното поскъпване на храните и енергоресурсите, които тя може да причини.

Сред най-уязвимите държави е водещата европейска сила - Германия. Пълно прекъсване на руските газови доставки може да нулира растежа в Европа и САЩ догодина.

Според МВФ руската икономика се справя по-добре от очакваното в условията на санкциите, въпреки че очакванията са брутният вътрешен продукт да се свие с поне 6 процента.

Войната в Украйна може да доведе до внезапно спиране на европейския внос на газ от Русия; инфлацията може да се окаже по-трудно да бъде намалена от очакваното или ако пазарите на труда са по-затегнати от очакваното или ако инфлационните очаквания не се стабилизират; по-строгите глобални финансови условия биха могли да предизвикат дългови затруднения в нововъзникващите пазари и развиващите се икономики; подновените епидемии от Covid-19 и следващите ги локдауни, както и по-нататъшното ескалиране на кризата в сектора на имотите може допълнително да потиснат икономическия растеж на Китай; а геополитическата фрагментация може да попречи на световната търговия и сътрудничество.

Експертите предупреждават, че потенциалното спиране на руските доставки на природен газ за Европа могат да влошат картината, което да доведе до още по-нисък икономически растеж и по-висока инфлация. Растежът може да се забави до 2,6 на сто тази година и 2 на сто догодина.

Високата инфлация трябва да е приоритет номер едно, смятат от фонда и подчертават, че неизбежното затягане на монетарната политика ще има своята икономическа цена.

Според икономистите във Вашингтон, трябва да се обърне специално внимание на ефекта от високите цени на енергоносителите и на храните. Също така трябва да се обособят специални политики за реваксинация на населението срещу новите варианти на коронавируса и да не се пренебрегва преминаването към по-екологосъобразна икономика.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е архивна

Хутите заплашиха, че ще атакуват израелски кораби в Червено море

Йеменските бунтовници хути заплашиха, че ще атакуват всеки израелски кораб, който наруши забраната на групировката за преминаване през Червено и Арабско море, протока Баб ал Мандаб и Аденския залив, предаде Ройтерс. В петък лидерът на хутите предупреди, че ще възобнови морските операции срещу Израел, ако израелските власти до четири дни не..

публикувано на 12.03.25 в 08:51
Студенти са блокирали централата на сръбската обществена телевизия, Радио телевизия на Сърбия (RTS), в Белград, 11 март 2025 г.

Приключи блокадата на сръбската държавна телевизия. Протестите – продължават

Приключи 22-часовата блокада на сръбската държавна телевизия. Демонстрантите обещаха мащабен протест срещу режима на Вучич в събота, 15-ти март. Протестиращите поискаха "освобождаването на РТС - това е държавната телевизия", след като журналист от тази телевизия ги обиди в разговор с президента Александър Вучич. "Ръцете ви са окървавени",..

публикувано на 12.03.25 в 08:45
Инцидентът е станал в неделя

Протест в столичния "Княжево" заради блъснати деца на пешеходна пътека

На кръстовището на бул. "Никола Петков" и бул. "Цар Борис III" ще се проведе граждански протест срещу "безхаберието на пътя в "Княжево"".  Протестът е провокиран от поредния инцидент, при който преди дни две деца бяха блъснати, докато пресичат на зелен светофар на пешеходна пътека, при трамвайното колело в "Княжево".  "Глупостта на пътя няма..

публикувано на 12.03.25 в 08:38
ЕС Европейска комисия

ЕС ще наложи контрамита на американски стоки на стойност 26 милиарда евро

Европейският съюз ще наложи контрамита на американски стоки на стойност 26 милиарда евро в отговор на американските мита върху вноса в САЩ на стомана и алуминий, предаде Ройтерс като се позова на официално изявление Европейската комисия. Контрамерките влизат в сила от следващия месец, допълва БТА. "ЕС остава готов да работи с..

публикувано на 12.03.25 в 08:32
Къдринка Къдринова

СЕМ и Софийският университет организират дискусия на тема "Войни и конфликти, медии и общество"

Съветът за електронни медии организира съвместно със Софийския университет "Свети Климент Охридски" дискусия на тема "Войни и конфликти, медии и общество". Форумът ще протече в два панела - "Медийно отразяване на войни и конфликти" и "Информационна, национална и международна сигурност". СЕМ взе решение за провеждането на дискусията по..

публикувано на 12.03.25 в 08:29
Доналд Туск

Туск отива на посещение в Турция

Премиерът на Полша Доналд Туск пристига на работно посещение в Анкара, където ще бъде приет от президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган. Двамата ще обсъдят засилването на двустранните отношения. По време на разговорите се планира да бъде направена оценка на отношенията между Турция и Европейския съюз в контекста на полското председателство..

публикувано на 12.03.25 в 08:22

Медици опъват палатков лагер пред здравното министерство

Протестен палатков лагер пред здравното министерство организират днес от синдикат "Защита".  Причина за демонстрацията е липсата на конкретни действия по поставени от тях искания, свързани с проблеми в системата на здравеопазването. В писмо до парламентарната здравна комисия, премиера и министъра на здравеопазването от синдикат "Защита"..

публикувано на 12.03.25 в 08:19