Започна дългоочакваният ремонт на Художествената галерия в Силистра. Финансирането за реновирането на сградата е в размер на 1,5 млн. лева. От четири години е планиран ремонтът, а средства са осигурени по трансграничен проект.
Преди дни, въпреки наличието на майстори по покрива на 130 годишната сграда – дъждовна вода се излива върху постоянната експозиция, което налага спешно да бъдат спасени картините от постоянната експозиция.
Заради несъобразителността на работниците картини на Владимир Димитров – Майстора, Стоян Венев, Златю Бояджиев и други класици на българската живопис и графика бяха спешно прибрани на сухо. Причината е прокапалият за пореден път покрив. Според директора на галерията Йордан Колев майсторите не спазили уговорката поетапно да сменят покритието. Става въпрос за около 300 шедьоври, които са изложени в залите на галерията. Още 1300 се съхраняват във фондохранилищата.
След инцидента ще трябва да се ремонтира и окаченият таван на втория етаж в сградата, похабен от водата, а това със сигурност би усложнило ситуацията, защото ремонтът започна едва след третата процедура за избор на фирма-изпълнител. През това време цените на строителните материали скочиха неимоверно, сподели зам.-кметът по финансовите въпроси Мирослав Тодоров.
От ремонт има нужда и фасадата на сградата, тъй като отдавна се рони мазилка и пада върху гражданите. Последно е работено по нея преди 20 години по проект „Красива България“. Тъй като обаче Художествената галерия е паметник на културата ще трябва техническо задание, което да бъде одобрено от Националния институт за недвижимо културно наследство. Обеща зам.-кметът Мирослав Тодоров, за да се гарантира безопасността на силистренци, които преминават покрай сградата на Художествената галерия или я посещават.
Вергил Вергилов, от фирмата-изпълнител, която е пловдивска, обясни, че работата по старинния покрив е истинско предизвикателство, но обеща да спазят зададените срокове и ремонтът да завърши до края на годината, при добро време – дори и по-рано. Ремонтират се над 2000 квадрата.
Радостното за силистренци е, че вече могат на всеки кръгъл час да чуят гласа на часовника, поставен върху Художествената галерия. Неговият механизъм е от средата на XVIII век, производство на чешката фирма "Хайнц – Прага" – с четири циферблата, указващи посоките на света. Майсторът се казва Иван Ковачев и е от Габрово - потомствен часовникар от занаятчийска фамилия. Бил е готов да откаже, заради спецификата на устройството. Първо тръгва работата на стрелките. Все още обаче не знае как да подкара камбаната. Случайност му помага. Намира на земята счупена част от механизма, която се оказва ключова, за да се чуе биенето на часовника. Казва, че звукът има неопределени тонове.
Сградата, в която днес се помещава Художествената галерия в Силистра е знакова за жителите на града. Тя е построена през 1892 година за педагогическо училище по проект на известния виенски архитект Едвин Петрицки, в стил късен сецесион. По инициатива на тогавашния кмет Дянко Коджабашев силистренци събират средства, за да се построи сградата. В училището са се обучавали бъдещи учители за цяла Североизточна България. В сградата имало 9 класни стаи и две библиотеки. През годините там са били Съдебна палата, Административна палата, както и различни музейни експозиции. На 3 март 1972 г. Художествената галерия е открита от тогавашния държавен ръководител Тодор Живков и вече 50 години заема важно място в културния живот на Силистра.
Очаква се днес, на поредно заседание, да се събере Съветът за съвместно управление към правителството. Не него ще бъдат обсъдени назначенията във вторият ешелон на властта - заместник-министри, областни управители и част от регулаторите, съобщи БНТ. Слави Василев: Не са разпределили порциите, затова не се разбират и за втория ешелон От там..
Споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа трябва да бъде отменено, ако "всички заложници", държани в палестинската територия, не бъдат освободени до събота на обяд, заяви американският президент Доналд Тръмп. След думите, че ако искането му не бъде изпълнено, ще остави "целият ад да се развихри", президентът уточни, че решението..
Хората очакват от държавата и политиците спешна намеса, която да спре ескалацията на цените на основните хранителни стоки, пише в изпратено тази сутрин прессъобщение от "ДПС- Ново начало" на Делян Пеевски. ""ДПС- Ново начало" ангажира с предприемането на всички действия, които да доведат до нормализация на пазара на хранителни стоки и ще..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи Индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван днес от неправителствената организация "Трансперънси Интернешънъл". България се нарежда на 76-о място сред 180 страни. Под нас от страните от ЕС е само Унгария - с 41 точки. От..
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет се очаква да изслуша съдия Мирослав Петров по казуса за оказан му натиск от прокуратурата заради делото "Нойзи". Това трябваше да стане на заседание на Колегията миналата седмица, но то беше отложено заради липса на кворум. Тогава пред сградата на ВСС се събраха представители от сдружението..
Днес е и Европейският ден на Единния европейски номер за спешни повиквания 112, обявен за такъв през 2009 година със съвместна тристранна декларация на Европейската комисия, Европейския парламент и Съвета. Очаква се да бъде от отбелязан с представянето на резултатите и тенденциите от работата на системата 112 през изминалата година,..
Продължава визитата на премиера Росен Желязков във френската столица Париж, която е домакин на Срещата на върха по въпросите на изкуствения интелект (AI Action Summit). От Министерския съвет съобщават, че се очаква днес той да се включи в дискусия за бъдещето на изкуствения интелект и неговото приложение. Макрон: Франция ще..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..