Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Шопов: Преместват се военни активи и способности от Турция в Гърция и по целия източен фланг на НАТО

"Само за половин година европейската зависимост от Русия по отношение на газа спадна от 50% на 7%. Това е значимото в дългосрочен план“

Владимир Шопов
Снимка: Ани Петрова

Шанс Старият континент да се изправи единен срещу руската агресия в Украйна. И проект, с който към Москва да бъде изпратено послание за „единство и стратегическа близост“. Така президентът на Франция Еманюел Макрон описа осъществената тази седмица негова идея - на едно място да се съберат лидери от всички европейски държави, за да се опитат да дефинират общи интереси и как да бъдат защитени те. Европейска политическа общност се казва „Инициативата“ и тя събра завчера в Прага висши политици от всички европейски държави - от Исландия до Кипър и Азербайджан и от Финландия до Португалия. Без покана и без участие останаха Русия и Беларус.

В европейската политическа история има опити за създаване на подобни паневропейски структури. Това обясни пред БНР политологът Владимир Шопов. 

„Най- ярък опит от страна на Франсоа Митеран за създаването на подобна структура имаше след падането на Берлинската стена. Това беше времето преди разширяването на Изток. Веднага след избирането си за президент, Еманюел Макрон имаше опити да предефинира европейския дневен ред. Това винаги включваше и някаква институционална формула, различна от класическите формати на ЕС“ обясни той в предаването „Събота 150.

В сегашната ситуация също има желание да бъде намерена нова институционална форма, която не просто да илюстрира изолацията на Русия и Беларус, а да създаде по-дългосрочна рамка, в която да се случи разкачването на ЕС от Русия, обясни политологът. 

„Очевидно има нужда и от платформа, в която Европа да разговаря по-стратегически с държавите по периферията й. През последното десетилетие ние се занимаваме с кризи, които възникват там“.

Все още  е рано да се каже дали тази инициатива ще бъде успешна, обясни той. 

„Търсеше се и политическа символика при конструирането й“.

На срещата се случиха доста двустранни дискусии и контакти, обясни Владимир Шопов. 

„Станахме свидетели на положителна динамика в отношенията между Великобритания и Франция. Направен беше и опит за посредничество между Армения и Азербайджан. Ключово в тази среща беше участието на Великобритания и Турция. Имаше необходимост от такъм формат, но не ясно дали той ще се трансформира в устойчива платформа“.

Проблемът с Турция на Ердоган е, че сме свидетели на вътрешна и външнополитическа трансформация на страната в посока, която все повече ще затруднява позициите й в западната общност, смята политологът. 

„Там има една открито заявена балансираща външна политика. По- същественото е, че се наблюдава изместване  и отделяне, дори предефиниране и създаване на нов фланг на сигурност, най –вече по южната периферия на НАТО. САЩ подписаха споразумения с Гърция. Този процес сега ще се задълбочи и ще продължи преместването на военни активи и способности от Турция в Гърция и по целия източен фланг на НАТО“.

Широко засегната на срещата беше енергийната тема. 

„Свидетели сме на една динамична комбинация от национални и общи мерки. Дълги години страните членки на ЕС нямаха желание да дадат големи правомощия на организацията в областта на енергетиката. Германия настояваше да има специални енергийни отношения с Русия. Франция имаше свое разбиране как точно трябва да изглежда енергийния микс. Сега сме принудени да търсим общи мерки. Само за половин година европейската зависимост от Русия по отношение на газа спадна от 50% на 7%. Това е значимото в дългосрочен план“.

Цялото интервю на Деян Йотов с Владимир Шопов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Засилват се международните критики към Израел

Засилват се международните критики към Израел заради новата му операция на окупирания Западен бряг на река Йордан. Тя започна вчера като според Тел Авив целта ѝ е да бъдат разбити терористични клетки.  Девет палестинци загинаха в нападнатите градове в сряда, още петима са убити днес. Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш поиска незабавен край на..

публикувано на 29.08.24 в 14:49
Габриела Руменова, създател на платформата

Габриела Руменова: Има нелоялни търговски практики в кампанията за намаление на ученически пособия

Кампаниите за намаление на ученически стоки започнаха преди 2 седмици и не малко хора се възползваха от тях, но дали са се възползвали реално от намаление, не е ясно. Това коментира в интервю пред БНР Габриела Руменова, създател на платформата "Ние потребителите". За пореден път тя предупреди, че има нелоялни търговски практики...

публикувано на 29.08.24 в 14:48

Любослав Костов, КНСБ: В бюджет 2025 да се заложи поне 10% ръст на заплатите!

От 1 януари догодина минималната работна заплата ще бъде 1077 лева вместо досегашните 933 лева – това е записано в проект на правителствено постановление, който беше публикуван за обществено обсъждане. Съгласно Кодекса на труда минималната заплата се определя по специален механизъм и е 50% от средната за страната за период от 12 месеца ...

публикувано на 29.08.24 в 14:10

Заради горещините гроздоберът започва с месец по-рано в Сандански и Петрич

Горещото лято и продължителната суша принудиха лозарите от Санданско-Петричкия район да започнат гроздобера с месец по-рано.  Това досега не се е случвало, коментират собствениците на малки семейни лозя. Както и в други  неблагоприятни години  те нито очакват помощ от държавата, нито цени, които да покрият разходите им. Дори проблемите не могат..

публикувано на 29.08.24 в 14:08

Областният на Плевен се среща с Главчев заради безводието

В Плевенско продължава безводието. Продължават и усилията на институциите да се справят с този проблем. Какво ще поискат от държавата –Според  управителя на ВиК инж. Климент Тодоров скоро не се вижда краят на водния режим. Безводието създаде и проблеми при гасенето на пожарите това лято, сподели областният управител на Плевен и коментира..

публикувано на 29.08.24 в 13:49
Проф. Ива Христова

Проф. Ива Христова: В близките дни очаквам още заразени със западнонилска треска

Официално няма други случаи на заразени със западнонилска треска, освен тримата установени досега. Има обаче много проби за изследване, така че очаквам в близките няколко дни да има още случаи .  Това заяви пред БНР директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.  " В момента сме в пика на това заболяване ,..

публикувано на 29.08.24 в 13:47

16-годишен с опасност за живота след падане с електрическа тротинетка в Плевен

16-годишно момче е с опасност за живота след падане с електрическа тротинетка в Плевен. От Областната дирекция на полицията предупреждават, че се увеличават произшествията с такива тротинетки. Непълнолетният е настанен за лечение в болница "Д-р Георги Странски" с  тежка черепно-мозъчна травма и с опасност за живота. Извършен е оглед на..

публикувано на 29.08.24 в 13:44