Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният таксиметров синдикат иска промяна в закона, настоява за паник бутони и видеорегистратори

Снимка: Ани Петрова

Таксиметровите шофьори настояват за законодателни промени, които да им гарантират безопасни условия на труд. Повод за исканията им е инцидентът, при който след сбиване в еднопосочна улица в София почина таксиметров шофьор. Това е Христо Йорданов, а негови близки  и роднини протестираха вчера с искания за справедливост. Предстои среща на служебния министър на транспорта Христо Алексиев с представители на таксиметровия бранш.

Представителят на Националния таксиметров синдикат Кирил Кирилов заяви пред БНР, че не е съгласен с твърдението на вътрешния министър, че това е криминален инцидент и е можело да се случи и между други участници в пътното движение, без единият да  е таксиметров шофьор.

„Това, което зная е, че става въпрос за навлизане и нарушение от страна на нашия колега. Той е  навлязъл в еднопосочна улица  и е станала свада. Водачът на автомобила, движещ се срещу него, е бил изключително агресивен и заедно с още 2-3 човека са го пребили от бой. Потърпевшият е успял единствено да се обади на брат си, който живее в близост до мястото на инцидента в квартал „Разсадника“. Колегата припада на земята  и умира“

Той нарече „абсурдно“ твърдението на вътрешния министър, че и двамата участници в инцидента имат криминални регистрации.

„Ако човек е осъждан за престъпления от общ характер, няма как да кара таксиметров автомобил. Няма как професията да упражнява някой, който е криминално проявен. Ако е осъждан в миналото  и реабилитиран след изтекло наказание, тогава след полагане на изпити може да упражнява професията“

Има много случаи на агресия срещу таксиметрови шофьори, напомни Кирил Кирилов.

„Ежедневно сме подложени на една агресия. Нашата професия  е много отговорна. Най- пресният предишен случай е от Ямбол, където наш колега е застрелян в гърба, когато отива да отвори багажника на клиенти. В Русе преди 3-4 години убиха колега с множество прободни рани“.

Представителят на Националния таксиметров синдикат не откри връзка между етническата принадлежност на убития и вчерашното посещение на главния прокурор във Факултета.

„Няма значение какъв е етноса на убития. В 10 часа нашият синдикат има среща с главният прокурор. Очакваме бърз, честен и справедлив процес. Искаме и промяна в закона, според която нападението над таксиметров шофьор да се приравни с това над длъжностно лице. Нашата професия също е от обществено значение“.

Таксиметровите шофьори настояват за промяна в Наредба 34.

„Трябва да има задължителни изисквания по отношение на паник бутоните, които да са свързани с телефон 112, както и да имаме общ ефир. Необходими са ни и видео регистратори“.

Ако не се стигне до консенсус с властите, таксиметровите шофьори ще продължат своите протести.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Кирил Кирилов може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вътрешно разселени хора в Газа, 20.07.2025 г.

Доставена е хуманитарна помощ по въздуха в Газа, обяви израелската армия

Израелските военни обявиха, че са направили доставка по въздуха на хуманитарна помощ в Ивицата Газа, предаде Би Би Си. Информацията идва след седмици на международен натиск заради задълбочаващата се криза с масов глад в палестинската територия.  Израелските отбранителни сили съобщиха, че доставката, спусната по въздуха, е включвала "седем пакета с..

публикувано на 27.07.25 в 05:18
Снимката е илюстративна.

Най-малко 11 души са намушкани при атака в супермаркет в Мичиган

Най-малко 11 души са пострадали, след като са били намушкани в супермаркет от веригата "Уолмарт" в американския щат Мичиган, предаде Би Би Си, като се позова на местните власти. Задържан е човек, заподозрян във връзка с инцидента в Травърс сити, потвърждават правоохранителните органи. Местните медии съобщават, че лекарите близка болница оперират трима..

публикувано на 27.07.25 в 05:17
Снимката е илюстративна.

Частично бедствено положение е обявено в Слишовци, Рани луг и Насалевци

Частично бедствено положение е обявено на територията на селата Слишовци, Рани луг и Насалевци. Със заповед на заместник-кмета Румяна Младенова се въвежда в действие общинският план за защита при бедствия. Забранява се временно движението на хора и МПС на определени критични участъци, а щабът за изпълнение на общинския план преминава на непрекъснат..

публикувано на 27.07.25 в 01:13
Снимката е илюстративна.

Продължава борбата с пожара над поморийското село Горица

Над 60 огнеборци, доброволци и общински служители продължават да гасят пожара в гористата местност над поморийското село Горица. В момента гори стръмна и трудно достъпна местност, а с дрон се опитват да я локализират. Другият пожар в Бургаска област между селата Маринкa, Димчево и Извор е овладян, а пътят Бургас - Малко Търново, който заради..

публикувано на 27.07.25 в 00:57
Виктор Орбан

Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на ЕС за периода 2028-2034 г.

Унгарският премиер Виктор Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на евросъюза за периода 2028-2034 г., освен ако Брюксел не разбира милиарди евро задържани заради спора за върховенството на закона в Унгария. "За да бъде приет новият седемгодишен бюджет се изисква единодушие, така че докато не получим останалите замразени фондове,..

публикувано на 26.07.25 в 20:38

Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран

Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран, каза на брифинг началникът на Регионална служба пожарна безопасност и защита на населението (РСБПЗН) Кюстендил комисар Светослав Георгиев. По думите му в момента се извършва премахване на слама от съседна влакова композиция, част от която са обхванати от огъня.   Седем екипа на..

публикувано на 26.07.25 в 20:27

Пожар в гориста местност до пътя между сливенските села Мокрен и Градец

Пожар в гориста местност до пътя между селата Мокрен и Градец затвори пътя през Котленския проход от кръстовище "Петолъчка" до село Градец, съобщиха от полицията в Сливен. Движението се отклонява през Сливен-Ичера- Котел. На място са 7 противопожарни екипа и горски служител. Очаква се в гасенето да се включи и хеликоптер.

публикувано на 26.07.25 в 20:23