Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Минчева- Раул: Смъртното наказание няма възпиращ ефект

Десислава Минчева – Раул
Снимка: Нов български университет

Отбелязваме Деня против смъртното наказание.  В Европа той е определен за такъв  през 2007 година.

Отразявала съм много атентативъв Франция и Белгия, разказа пред БНР Десислава Минчева – Раул. Тя е кореспондент на Би Ти Ви в Париж и Брюксел. Била е глас на радио „Франс интернационал - България“. Има огромен опита като директор „Комуникации“ на френската Асоциация за жертвите на тероризма и като директор в европейската организация „Заедно срещу смъртното наказание“.

„Работила съм с жертви на тероризъм и с техни роднини, но съм се срещала и с осъдени на смърт и техни близки. Преобладаващата част от близките на жертви на тежки престъпления или терористични актове не искат смъртно наказание за извършителите. Те настояват за доживотен затвор. Искат отговорност от извършителя на акта. Очакват да бъде наказван в продължение на години“.

49 държави все още прилагат смъртно наказание, разказа тя в предаването „Хоризонт до обед“.

„Страните  се разделят на три вида – такива, които произнасят присъди  и извършват екзекуции; държави, в които се произнасят смъртни присъди, но има мораториум върху изпълнението им и третият тип са с премахнато смъртното наказание“.

Статистиката показва, че смъртното наказание няма възпиращ ефект, заяви Десислава Минчева – Раул.

„В държавите, в които няма смъртно наказание, нивото на престъпност е по- ниско от тези, в които има“.

Много крайнодесни и националистически политически формации се обявяват „ЗА“ смъртното наказание, напомни журналистката.

„Те са ксенофобски, расистки и при тях има непризнаване на човешкото. Подобни популистки тези имат успех в общества, които не са информирани“.

В САЩ над 80% от хората, намиращи се в коридорите на смъртта, са под прага на бедност, разказа  Десислава Минчева – Раул.

„Преди присъдата те не са имали възможност да си позволят адвокат. Най-често са от етнически и религиозни малцинства. 20% са неграмотни. Това са лесните жертви“.

Българските медии нямат голям интерес към смъртното наказание, поясни тя.

„В България темата е непозната, а това е цивилизационен избор. Смъртно наказание има в една единствена държава в Европа  и това е Беларус“.

Голяма част от осъдените не са имали право да си осигурят правна защита, разказа журналистката.

„Аз имам зад гърба си две кампании, в които съм успявала минути преди извършване на смъртното наказание – едното в щата Тексас, другото  в Индонезия, да спра екзекуциите. Това стана възможно чрез медиен натиск“.

Разбитите човешки животи, до които съм се докоснала, се превърнаха в част от душата ми, признава тя.

Цялото интервю на Ирина Недева с Десислава Минчева – Раул може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги.  Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги. Това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството проведе..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Лимасол е карнавалната столица на Кипър.

Започва най-големият карнавал в Кипър

Най-големият карнавал в Кипър, който по традиция се провежда в крайбрежния град Лимасол, започва днес с рекорден брой участници. В продължение на 11 дни, до началото на Великия пост, празнични събития и настроение ще има на много места в страната. Карнавалът в Лимасол тази година е обновен, по-динамичен, пълен с иновации и уникални..

публикувано на 20.02.25 в 08:39

БАБХ, НАП и КЗП тръгват на масирани проверки в хранителните магазини

От днес на територията на цялата страна започват масирани проверки от смесени екипи на БАБХ, НАП и КЗП . Това се прави във връзка с мерките, предприети от правителството за скъсяване на веригата на доставките и елиминиране на нелоялните практики при хранителните стоки, съобщават от БАБХ. Засиленият контрол ще обхване всички търговски обекти, в..

публикувано на 20.02.25 в 08:30

Представят докладите за напредъка на Сърбия и Косово за членство в ЕС

Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Тонино Пицула и докладчикът за Косово Рихо Терас ще представят проектодоклади за напредъка на двете страни по пътя към членство в Европейския съюз, предаде БТА. Преди дни хърватската депутатка Ясна Войнич поиска от Европейската комисия да включи в следващия доклад за напредъка на Сърбия "реч на..

публикувано на 20.02.25 в 08:25
Президентът Румен Радев

Президентът ще отличи с орден "Стара планина" проф. Кирил Топалов

Президентът Румен Радев ще отличи с орден "Стара планина" - първа степен професор  Кирил Топалов за изключително големи заслуги в областта на науката и обществената дейност, и Георги Йорданов - за изключително големи заслуги в областта на българската култура и изкуство. Държавният глава ще удостои още Людмил Ангелов с орден "Св. св. Кирил и..

публикувано на 20.02.25 в 08:23

Неучебен е денят в няколко общини в Бургаско

В Бургаска област в дървена ваканция излизат учениците в общините Руен, Созопол и Приморско. За учениците в Община Поморие без областния център и Ахелой, денят също ще бъде неучебен. Пътищата в областта са проходими при зимни условия. По пътя Слънчев бряг - Обзор са въведени ограничения за товарни автомобили над 12т.

публикувано на 20.02.25 в 08:17
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Проблемът във фиска ще лъсне, ако България влезе в еврозоната от 2026 г.

Влизането на България в еврозоната от януари 2026 г. ще е нещо средно между гръцки и хърватски сценарии. Във фиска ще видим реалния проблем и как расте през следващите години , предупреди Стоян Панчев в интервю пред БНР. "Ще изглежда, че влизането в еврозоната е довело до разпад на системата, допълнено от това, че няма да има валутен борд ,..

публикувано на 20.02.25 в 08:13