Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Борбата за спасяването на Романови" от Хелън Рапапорт

Британска историчка изследва тайните планове за спасяването на Романови

Снимка: Изд. "Изток-Запад"

"Книгата разнищва много подробно въпроса защо не е било възможно спасяването на императора и неговото семейство. Авторката сама открива документи, които до този момент са останали незабeлязани за други автори. Изследването ѝ е много подробно и добросъвестно написано". 

Това каза пред БНР Мария Кондакова, преводач на книгата "Борбата за спасяването на Романови" от Хелън Рапапорт.

Убийството на семейство Романови през юли 1918 г. хвърля в ужас света, а последиците от това жестоко престъпление не са отзвучали напълно и до днес. Въпреки огромното внимание, което екзекуцията на царското семейство привлича, една вълнуваща и загадъчна част от историята остава пренебрегната. Става дума за разнообразните заговори и задкулисни планове за спасяването на Романови от страна на техни сродници с кралска кръв, правителства, дипломати и руски монархисти, останали верни на царя, както и причините за провала на тези начинания. Рапапорт развенчава опростеното схващане, според което вината е изцяло на британския крал Джордж V. Отговорността за изоставянето на Романови не може да бъде приписана на един-единствен монарх. Въпросът за предоставянето на убежище на царя и неговото семейство е изключително сложен, свързан с огромни политически, логистични и географски трудности, и то по време, когато в Европа все още бушува война.

Подобно на съвременен детектив, Хелън Рапапорт открива и използва нови, доскоро непознати източници от архивите на САЩ, Русия, Испания и Обединеното кралство, и изтъкава въздействащ разказ за пропуснати шансове и фатални стечения на обстоятелствата, довели до сърцераздирателната развръзка. Увлекателна и затрогваща, „Борбата за спасяването на Романови“ е книга с реален историографски принос, която замества остарелите интерпретации с нов поглед към съдбата на последния руски император и неговото семейство.

Хелън РапапортХелън Рапапорт е историк. Специалист е по Викторианския период с особен интерес към кралица Виктория и ямайската лечителка и болногледачка Мери Сикол. Пише много за късната имперска Русия, революцията от 1917 г. и семейство Романови. Любовта ѝ към всичко викторианско извира от детството ѝ, израствайки близо до река Медуей, където е живял и работил Чарлс Дикенс. Нейната страст към руската история идва от бакалавърската степен по руски специалности в университета в Лийдс. През 2017 г. тя е удостоена с почетната степен доктор по литература от „Лийдс“ за заслугите ѝ към историята. Хелън Рапапорт е член на Кралското историческо дружество, Генеалогичното дружество, Обществото на авторите и Викторианското общество. Живее в западната част на страната и изпитва вечна любов към английската провинция и Джурасик Коуст, но нейните предци са в Оркнейските и Шетландските острови, откъдето е нейният род по бащина линия.

Интервюто на Петър Волгин с Мария Кондакова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02