Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Талантът на Марио Николов, отразен в картини можете да видите в София

Платната са разположени в галерия-книжарница София прес на ул. „Славянска беседа“

Марио Николов
Снимка: Виктория Петрова

Мисията на художника и въобще на човека, отдал живота си на изкуството е да осмисля и да пресъздава света около и вътре в себе си чрез своята интуиция, пише художникът, журналист и писател Марио Николов. Около заглавието-въпрос, което носи едноименната книга на Сенкевич „Quo vadis““ – „Къде отиваш, разумни“ в брой единствен и безценен на репортерския вестник на Марио Николов се завъртат множеството платна, разположени в галерия-книжарница София прес на ул. „Славянска беседа“ №29.  

„Тези 6 картини са рисувани през 2020".

Изложбата на Марио Николов е един концептуален конструкт на интуицията преди, по време на и след пандемията от Covid-19. Интуицията е най-верният начин, с чиято помощ можем да разберем кое е истинското и кое измамното, казва той.

"Тези 6 картини са рисувани преди 2020 година - 2014, 2016".

Марио Николов е нарисувал картини от различни места в Братислава и Виена.

Загледан през прозореца на изпразнената виенска галерия „Албертина“, погледът му пада върху името на една католическа организация наречена „Quo vadis”, което връща Марио в юношеските си години и романа на Сенкевич. В галерията можете да видите шедьоврите на фламандския живописец Питер Брьогел Стари. Изложена е творбата „Вавилонската кула“, гравюрата на Албрехт Дюрер „Корабът на глупците“.

„Изложбата става необикновена“.

На 25 февруари в Австрия са регистрирани първите два случая на Covid-19, 24-годишен мъж и 24-годишна жена от италианският регион Ломбардия. Броени дни по-късно в страната на Моцарт, Хайдън и Щраус може да се излиза само в случай на неотложен професионален ангажимент, за покупка на стоки от първа необходимост – хранителни продукти и лекарства, за оказване на помощ на човек в нужда. Дейностите навън са позволени само в компанията на хора от едно домакинство.

В този период Марио Николoв преоткрива филмите „Метрополис“ на Фриц Ланг, „Алфавил на Жан Люк Годар. Рефлексията му върху темите за устройството на света посредством футуристичен град Метрополис го кара да се запита къде са тръгнали всички тези хора по широките стълби на метростанция „Пратерщерн“.

Изложбата продължава с медийно-вавилонската стена, на която са експонирани картини на Марио Николов, оригинали на художници, работили в началото на 20 век като Робер Белц, чиято интерпретация на „Корабът на глупците“ стои на върха на една конструкция от картини, изобразяващи силует на кула. Кулите, като символ на човешкото величие и на човешката глупост са основни концептуални стълбове в изложбата „Улици, Quo vadis, homo sapiens”.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10