Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Талантът на Марио Николов, отразен в картини можете да видите в София

Платната са разположени в галерия-книжарница София прес на ул. „Славянска беседа“

Марио Николов
Снимка: Виктория Петрова

Мисията на художника и въобще на човека, отдал живота си на изкуството е да осмисля и да пресъздава света около и вътре в себе си чрез своята интуиция, пише художникът, журналист и писател Марио Николов. Около заглавието-въпрос, което носи едноименната книга на Сенкевич „Quo vadis““ – „Къде отиваш, разумни“ в брой единствен и безценен на репортерския вестник на Марио Николов се завъртат множеството платна, разположени в галерия-книжарница София прес на ул. „Славянска беседа“ №29.  

„Тези 6 картини са рисувани през 2020".

Изложбата на Марио Николов е един концептуален конструкт на интуицията преди, по време на и след пандемията от Covid-19. Интуицията е най-верният начин, с чиято помощ можем да разберем кое е истинското и кое измамното, казва той.

"Тези 6 картини са рисувани преди 2020 година - 2014, 2016".

Марио Николов е нарисувал картини от различни места в Братислава и Виена.

Загледан през прозореца на изпразнената виенска галерия „Албертина“, погледът му пада върху името на една католическа организация наречена „Quo vadis”, което връща Марио в юношеските си години и романа на Сенкевич. В галерията можете да видите шедьоврите на фламандския живописец Питер Брьогел Стари. Изложена е творбата „Вавилонската кула“, гравюрата на Албрехт Дюрер „Корабът на глупците“.

„Изложбата става необикновена“.

На 25 февруари в Австрия са регистрирани първите два случая на Covid-19, 24-годишен мъж и 24-годишна жена от италианският регион Ломбардия. Броени дни по-късно в страната на Моцарт, Хайдън и Щраус може да се излиза само в случай на неотложен професионален ангажимент, за покупка на стоки от първа необходимост – хранителни продукти и лекарства, за оказване на помощ на човек в нужда. Дейностите навън са позволени само в компанията на хора от едно домакинство.

В този период Марио Николoв преоткрива филмите „Метрополис“ на Фриц Ланг, „Алфавил на Жан Люк Годар. Рефлексията му върху темите за устройството на света посредством футуристичен град Метрополис го кара да се запита къде са тръгнали всички тези хора по широките стълби на метростанция „Пратерщерн“.

Изложбата продължава с медийно-вавилонската стена, на която са експонирани картини на Марио Николов, оригинали на художници, работили в началото на 20 век като Робер Белц, чиято интерпретация на „Корабът на глупците“ стои на върха на една конструкция от картини, изобразяващи силует на кула. Кулите, като символ на човешкото величие и на човешката глупост са основни концептуални стълбове в изложбата „Улици, Quo vadis, homo sapiens”.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Из празничните истории: Любовта е това, което е на сърцето

„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42

Езиковата живопис в поезията на Христо Смирненски

Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..

публикувано на 05.01.25 в 05:40
Маргарита Иванова и Гергана Хрисчева

Журналисти от различни медии с нов Сборник - "Око на времето"

Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..

публикувано на 04.01.25 в 12:08