Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво прави сега легендата Мануела Малеева?

Мануела Малеева
Снимка: Фейсбук/ Мануела Малеева

Една от легендите на световния тенис достига третото място в световната ранглиста и става единствената българка, печелила състезание от Големия шлем Ю Ес Оупън, на смесени двойки. Това е Мануела Малеева. Вече оттеглила се от професионалния тенис, тя разделя времето си между България и Швейцария, където живее.

Мануела Малеева успя да направи нещо, което много трудно се постига – изкачи се на върха на световния тенис. След като го покори, триумфално се оттегли, отново с победа – наложи се над Ива Майоли на турнира в Осака, Япония през 1994 година. Мануела вече има три големи деца, за които казва, че нямат нужда от мама. Отдала се е на каузата да помага на деца с увреждания чрез своята фондация в Стара Загора, а в последната предизборна битка се включи и в българската политика, защото иска да види една по-добра България. Сега, според нея, държавата има две страни:

"Красивата България с красивите места и всичко останало, което е неугледно, неуредено, с корупция. Много често е тегаво, сиво, доста хора са обезверени и въпреки това от друга страна намирам, че има много млади хора, нашите деца, които са другото поколение, за които вярвам, че могат да ни помогнат да направим не само България по-добра, но и света. Често ми задават въпроса "Защо се опитваш да направиш нещо в България?“. Отговорът е, защото сърцето не ми позволява да стоя настрани. Все някой чака някой друг да оправи нещата, но този някой е вътре в нас и аз смятам, че засега имам сили, имам желание, вярвам, че мога да помагам, да мотивирам и затова го правя".

Откакто е слязла от професионалния корт, Мануела Малеева не се занимава с тенис. Искала е да излезе от "неговия балон“ и да види нови неща. Казва, че след толкова години тренировки и състезания, е натрупала умора и изтощение.

В Кърджали Мануела Малеева проведе с ученици демонстрационен мач. Кортовете край река Арда са едно от малкото места, където децата могат да тренират. Според световната тенисистка в момента в България се прави много малко за детския спорт.

Когато Мануела Малеева се умори от сивотата в България, тя се връща в Швейцария "да зареди батериите“. Мечтата ѝ е един ден презареждането да бъде у дома, в родината.

Цялото интервю с Мануела Малеева можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09

Проф. Владко Панайотов с нова мемоарна книга "Корона от превратности"

Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии.  Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..

публикувано на 19.12.24 в 10:29