"В областта на хуманитарните науки БАН е един от стожерите на запазването на националната идентичност и културно-историческото наследство".
Това каза пред БНР председателят на БАН академик Юлиан Ревалски.
Той отличи постиженията на Академията в областта на фундаменталните изследвания, които са в основата на научните изследвания, така и постижения в областта на иновациите:
"Те са по-видими, защото са в областта на биомедицината, свързани с материали, приложими в лечението на редица болести, така и в новите материали, които получават редица приложения в областта на металознанието и космическите изследвания".
Академик Юлиан Ревалски изтъкна, че това, което движи напред света, е знанието и БАН е един от основните фактори на увеличаването на знанието у нас, но "може би заради това, че времето е динамично и има кризи през последните 30 години, а и в момента с войната, като че ли научните изследвания се оставят на по-заден план в отразяването им и в достигането им до широката общественост".
"Правим всичко възможно постиженията на Академията да станат достояние на българското общество, за да може хората да разберат, че инвестициите, които са в наука, са инвестиции, които се връщат с излишък", заяви председателят на БАН.
Наградата на БНР е за популяризиране на дейността на постиженията на Академията, подчерта акад. Ревалски.
"Тази година се очакваше да достигнем до 1% от БВП, който се отделя за научни изследвания - не само за БАН, а за всички учени. Политиката не беше устойчива в това отношение и вероятно тази година ние едва ли ще сме повече от 0,3 - 0,4, при положение, че трябваше да сме 1%. Борбата ни, заедно с висшите училища и другите научни организации, ще бъде този процент устойчиво да се увеличава. Политиката трябва да бъде на увеличаване на този процент от БВП за наука, защото това е политиката на всички развити страни. Това е политика на ЕС, но все още сме далече от това", заяви още председателят на БАН.
Интервюто на Даниела Големинова с акад. Юлиан Ревалски в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс ще остане на поста си до края на мандата си, заявиха от "Даунинг стрийт" по повод на критиките за падащия паунд и нарастващите разходи за държавни заеми. Паундът падна до 1,21 долара в понеделник, което е най-ниското му ниво от ноември 2023 г. Разходите за заеми нарастват за много страни по света, но..
Днес Националната Априловска гимназия в Габрово чества своя патронен празник и 190 години от създаването на Габровското училище, на чийто традиции е наследник. Училищната общност подготвя поредица от събития през цялата юбилейна година. Патронният празник поставя началото на честванията в юбилейната за Априловото училище година. Точно в..
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова гостува на пернишката Сурова. Заедно с кмета Станислав Владимиров и областния управител Людмил Веселинов тя посети село Мещица и град Батановци и съпреживя магията на празника, който е вписан в представителния списък на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство на човечеството...
По-високи изкупни цени на тютюна поискаха стопани от района на Кирково. Според тях предлаганите от фирмите пари не отговарят на високото качество на реколтата. В момента килограм тютюн струва средно 11 лева, което е с един лев повече от миналогодишната реколта. Производителите са недоволни и твърдят, че цената не може да покрие разходите за..
С кукерски игри и огньове тази вечер - 13 януари, в кюстендилдското с. Пиперков чифлик гонят злото. Празникът се прави за осми път и събира стотици хора от целия район. Продължава с часове. Организатори на празника "Сурвакарски огън" са кукерската група в Пиперков чифлик и местното читалище. Участват групи и състави от Кюстендилско,..
Германските ветеринарни власти потвърдиха първото огнище на болестта шап от близо 40 години. Това наложи извънредно заседание на Постоянния комитет по растения, животни, храни и фуражи към Европейската комисия. Какви са мерките, които ще вземат в Германия за ограничаване на заболяването, и мерките, които българските власти вземат, за..
Най-малко 65 петролни танкера са спуснали котва на различни места по света, след като в петък Съединените щати наложиха нови санкции на руската петролна индустрия. Това съобщава "Ройтерс", като се позовава на данни за корабното движение. Според Кремъл новите американски санкции, засягащи т.нар. руски сенчест флот, ще имат глобални последици. Десетките..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..
Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран..