27-годишният Еманюел Чекнаворян ще застане на диригентския пулт пред Софийската филхармония в четвъртък, 13 октомври, и възрастта му далеч не е най-интригуващото в тази новина. Защото австриецът с арменски корени наистина е съвсем млад, но по-интересното е, че само преди месеци, през юни, той вече гостува на Националния ни оркестър като солист - със своя скъпоценен Страдивариус, в любимия на публиката ми-минорен цигулков концерт от Менделсон.
Явно са се харесали - Чекнаворян и филхармониците ни - защото следващата покана идва светкавично. А програмата е повече от колоритна и интересна: "Картини от една изложба" на Мусоргски - Равел, "Половецки танци" от операта "Княз Игор" на Бородин с участието и на Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“, и Сюитата „Арарат“ от Лорис Чекнаворян. Съвпадението на имената не е случайно, защото Еманюел е поел по пътя на баща си - прочутия арменски диригент и композитор Лорис Чекнаворян, който има огромна роля в развитието на музикалния живот в Иран от дълги години.Младият диригент споделя: "Много исках да издирижирам „Картините“ на Мусоргски. И тогава от Софийската филхармония ми казаха, че концертът ни ще бъде на 13 октомври. Точно на тази дата е 85-годишнината на баща ми, затова искам да му направя подарък и да изпълним една негова творба. Замислих се коя би била подходяща да звучи до Мусоргски, защото баща ми има много произведения, и реших, че точно Сюитата „Арарат“ би паснала добре и на рождения ден, и до Мусоргски и Бородин - още един шедьовър, любим на всички през различните епохи. Мисля, че имаме страхотна програма за концерта в четвъртък!"
Лорис Чекнаворян пристигна заедно със сина си, а на 13 октомври в София ще се събере да празнува цялото семейство. За близката си връзка с баща си и за любовта си към неговата музика Еманюел Чекнаворян разказа в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Може би търгуваме с Техеран , изказа мнението си пред БНР Григор Здравков от Легия "Антимафия" във връзка с казуса с Мирослав Беляшки . Съдът..