Кореспондентът на БНР в Израел Феня Декало беше поканена преди три години на 90-тия рожден ден на леля Шарлота Франсез. Организираха го като изненада. В Израел наричат тази възраст героична, но в момента, когато изрекоха тази дума, тя се засегна. Малкото кавалери в пенсионерския клуб, който посещава всеки ден, знаеха само за 70 от нейните лазарници. Повечето са младежи пред нея. Но само по възраст! Толкова красива, елегантна и надарена с таланти като хубав глас и прекрасно умение да танцува, тя продължава да е обект на въздишките им. И собствената ни баба си признаваше само 70 от годините си. Казваше, че останалите ги е оставала на съхранение в банката и всяка година получава като лихви още една година.
Леля Шарлота е родена във Видин и през целия си живот с гордост обяснява, че е „българка“ и пояснява, че е ,макар и далечна, роднина на Жул Паскин и Стефан Цвайк. От детските си години край Дунав си спомня разходките с двете си приятелки, които са махали жълтите звезди и и са скитали по самия бряг. Там обаче веднаж са видели шлепове с румънски, а може би и украински, евреи. Те са им махали и са молели за вода и хляб, но немски войници са стреляли по всеки, който се е опитал с плуване да им занесе провизии.
В спомените ѝ е преселението в Израел. Още на пристанището я предупредили, че е на възраст за призоваване в армията. Решила набързо да се омъжи. Намерили ѝ мъж с няколко години по-млад от нея, висок и строен. Имал и интересна работа- шлифовал диаманти. До смъртта му преди няколко години, живееха в хармония. Имат две дъщери, шест внуци и вече 12 правнука.
"Отивам на фризьор, имам хубави дрехи Винаги като идват някои гости ме карат да пея".
Става въпрос за състезател от отбора „Челси“, който като посланик на добра воля посещава пенсионерски клубове по света и танцува с техни членове. Правят и снимки. Първата- ще получи награда. Нейната снимка също е изпратена, но тя мисли ,че ще е на второ или трето място и наградата ще й убегне.
Наистина винаги е била елегантна, при това семейството не винаги е разполагало с много пари. В диамантената индустрия е имало доста кризи. Тогава и тя е работела от сутрин до вечер- най-напред като касиерка в супермаркет, а после като чиновничка. Намирала е време да обикаля магазините и знаела къде какви промоции предстоят. Домашното обзавеждане купили на вноски. Винаги е била елегантна, въпреки че все живеела на кредит."Спомням си, че прекарахме добре живота си с Мони. Имаме внуци, деца - това е радост".
Всеки четвъртък(и до ден днешен) леля Шарлота ходи на фризьор. В петък посреща всеки, който иска да се срещне или да поговори с нея на запазена маса в кафенето на един от централните МОЛ-ове на Нетаня. Освен кафето, с което черпи гостите си, тя отваря и кутия домашно приготвени сладкиши.
Ритуал е било в петък съпруга ѝ да измие пода на целия апартамент, тя да направи различни сладкиши за гостите си и за закуска за цялата седмица. В тяхната къща се е ядяло малко. Наблягали на салата и хапвали най-много по половин филийка намазана с нещо или с малко салам на закуска, обед и вечеря. На обед - задължително супа и по един плод. Вечерята била най-ограничена. Така и двама със съпруга ѝ, без да ходят на фитнес, запазили елегантните си фигури. Традицията се спазва и сега.Освен, че ходи на пенсионерския клуб, на леля Шарлота ѝ се полага, платена от отчисленията на пенсията ѝ, санитарка - помагачка в доминиканската работа и в грижите за външността ѝ. Но не винаги е подходяща. Сега леля Шарлота е със счупена на три места раменна кост. Въпреки че обикновено до сладкарницата в МОЛ-а се стига с асансьор, санитарката я придумала да се качат с ексалатора. Паднала, повличайки и помощничката. Надява се до пролетта, до конкурса, костта не само да заздравее, но и да си движи свободно ръката.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..