Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Йерусалим са добавяли във виното ванилия

Печат за юдейска търговия
Снимка: личен архив

Смята се,че ванилията е дошла в Европа след откриването на Америка. Това е една от подправките, пренесени от Мексико. Но се оказва, че още в периода на края на Първия храм, в Йерусалим, са добавяли във виното точно ванилия. Загадката е дали и в Индия са отглеждали подправката или е сред доказателствата, че хора от Стария свят са познавали пътя към Америка. Този и още много други въпроси, а и потвърждение на библейски текстове, е донесло откриването на доста запазен дворец от 6-ти век преди нашата ера, който е бил проучен и с най-новите достижения на научните технологии в помощ на археологията. Това стана ясно на 23-та конференция за изследване на древния Йерусалим и града на Давид.

Пожар по време на превземането на Йерусалим от вавилонския военачалник Новуходоносор бележи края на епохата на Първия храм. В Библията това е доста трагически описано, но не липсват и предсказанията за такъв край на първото царство на юдеите. За мнозина думите на укор на пророк Амос, който говори, че Господ ще накаже Града на Давид: „тези, които са самодоволни в Сион (на планината Цион е изграден Йерусалим) ...които лежат на легла от слонова кост...които пият от фонтани за вино“. Изглежда като метафора на оялата се аристокрация, която не се интересува от съдбата на обикновените хора. Но археологическо откритие на сравнително добре запазени не само основи, но и цялата източна част на дворец, доказва, че пророкът Амос е говорил за съвсем конкретни неща. За това ни разказва ръководителя на разкопките д-р Ифтах Шaлeф

Свикнали сме да мислим за Йерусалим по време на Първия храм като свято място, но и тогава е бил икономически център, където аристокрацията е живеела охолно. За пръв път по време на разкопки на изток от сегашния стар град в района наречен Градът на Давид попаднахме не на обществена сграда или храм, а на дворец. В началото са надявахме, че това е прочутия дворец на Соломон, но предполагаме, че той е бил разграбен от войниците на завоевателя. Тази двуетажна сграда с голям вътрешен двор е почти запазен, защото по време на пожара са се срутили камъни от съседна сграда и са затрупали източната част на постройката, значителна и за сегашните представи на частен дворец. На въпроса ни чий ли може да е бил, ни помогна да отговорим намерен пръстен-печат от ахат, на който е написано името Натан Ел и няколко глинени печата със същото име. Според Библията, така се е казвал брата на Седекия -последният цар, по времето Първия храм, чието царуване е края на разцвета на Юдея.

Една от реставрираните плочки от слонова кост   Снимка: личен архив

На долния етаж на двореца е била приемната зала и залата за пирове. Там се намират над 1500 парчета от плочки от слонова кост с флорални мотиви (религията не е позволявала да бъдат изобразявани хора или животни). След направен анализ, се изясни, че те са били монтирани на мебели от явор. Комплектът за обзавеждане е бил купен (или подарен ) от Асирия. В околността не растат такива дървета. В древния свят слоновата кост е била по скапа от злато, а тук личат бордюри от такива плочки не на столове, а на канапета за полягане по време на пира.

Не по-малка изненада бе анализа на напитките, които са се пазели в огромните амфори в намерения в източната страна на сградата, където е склада. Те са били разпити още по време на пожара, но камъните са създали вакумна зона, където парчетата са се запазили сравнително добре. Вината, съхранявани в тези съдове, са били от далечни страни. Има проучвания на виноделието на територията на тогавашна Юдея, които говорят за съвършено други видове вина и начин на производството им. Запасите са били такива, че въпреки че не може да се разбере как точно са действали „фонтаните за вино“, (по думите на пророка Амос) са били възможни. Тук се натъкнахме на подправката. Тъй като знаехме, че не е възможно по това време в Стария свят да са познавали ванилията, повторихме и потретихме изследването, но то само го потвърждаваше. Печат върху амфорите показва, че са били част от юдейската търговия. Използвани са многократно. В една от тях, са открити и следи от зехтин. До сега чиниите са били изследвани само като произведения на изкуството или етнографията. За пръв път е направен анализ какво е сипвано в тях. Според нашите специалисти, е било поднасяно месо: телешко, козе и агнешко, и много екзотични риби: от Нил и морска. Не са намерени прибори за хранене.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30