Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Йерусалим са добавяли във виното ванилия

Печат за юдейска търговия
Снимка: личен архив

Смята се,че ванилията е дошла в Европа след откриването на Америка. Това е една от подправките, пренесени от Мексико. Но се оказва, че още в периода на края на Първия храм, в Йерусалим, са добавяли във виното точно ванилия. Загадката е дали и в Индия са отглеждали подправката или е сред доказателствата, че хора от Стария свят са познавали пътя към Америка. Този и още много други въпроси, а и потвърждение на библейски текстове, е донесло откриването на доста запазен дворец от 6-ти век преди нашата ера, който е бил проучен и с най-новите достижения на научните технологии в помощ на археологията. Това стана ясно на 23-та конференция за изследване на древния Йерусалим и града на Давид.

Пожар по време на превземането на Йерусалим от вавилонския военачалник Новуходоносор бележи края на епохата на Първия храм. В Библията това е доста трагически описано, но не липсват и предсказанията за такъв край на първото царство на юдеите. За мнозина думите на укор на пророк Амос, който говори, че Господ ще накаже Града на Давид: „тези, които са самодоволни в Сион (на планината Цион е изграден Йерусалим) ...които лежат на легла от слонова кост...които пият от фонтани за вино“. Изглежда като метафора на оялата се аристокрация, която не се интересува от съдбата на обикновените хора. Но археологическо откритие на сравнително добре запазени не само основи, но и цялата източна част на дворец, доказва, че пророкът Амос е говорил за съвсем конкретни неща. За това ни разказва ръководителя на разкопките д-р Ифтах Шaлeф

Свикнали сме да мислим за Йерусалим по време на Първия храм като свято място, но и тогава е бил икономически център, където аристокрацията е живеела охолно. За пръв път по време на разкопки на изток от сегашния стар град в района наречен Градът на Давид попаднахме не на обществена сграда или храм, а на дворец. В началото са надявахме, че това е прочутия дворец на Соломон, но предполагаме, че той е бил разграбен от войниците на завоевателя. Тази двуетажна сграда с голям вътрешен двор е почти запазен, защото по време на пожара са се срутили камъни от съседна сграда и са затрупали източната част на постройката, значителна и за сегашните представи на частен дворец. На въпроса ни чий ли може да е бил, ни помогна да отговорим намерен пръстен-печат от ахат, на който е написано името Натан Ел и няколко глинени печата със същото име. Според Библията, така се е казвал брата на Седекия -последният цар, по времето Първия храм, чието царуване е края на разцвета на Юдея.

Една от реставрираните плочки от слонова кост   Снимка: личен архив

На долния етаж на двореца е била приемната зала и залата за пирове. Там се намират над 1500 парчета от плочки от слонова кост с флорални мотиви (религията не е позволявала да бъдат изобразявани хора или животни). След направен анализ, се изясни, че те са били монтирани на мебели от явор. Комплектът за обзавеждане е бил купен (или подарен ) от Асирия. В околността не растат такива дървета. В древния свят слоновата кост е била по скапа от злато, а тук личат бордюри от такива плочки не на столове, а на канапета за полягане по време на пира.

Не по-малка изненада бе анализа на напитките, които са се пазели в огромните амфори в намерения в източната страна на сградата, където е склада. Те са били разпити още по време на пожара, но камъните са създали вакумна зона, където парчетата са се запазили сравнително добре. Вината, съхранявани в тези съдове, са били от далечни страни. Има проучвания на виноделието на територията на тогавашна Юдея, които говорят за съвършено други видове вина и начин на производството им. Запасите са били такива, че въпреки че не може да се разбере как точно са действали „фонтаните за вино“, (по думите на пророка Амос) са били възможни. Тук се натъкнахме на подправката. Тъй като знаехме, че не е възможно по това време в Стария свят да са познавали ванилията, повторихме и потретихме изследването, но то само го потвърждаваше. Печат върху амфорите показва, че са били част от юдейската търговия. Използвани са многократно. В една от тях, са открити и следи от зехтин. До сега чиниите са били изследвани само като произведения на изкуството или етнографията. За пръв път е направен анализ какво е сипвано в тях. Според нашите специалисти, е било поднасяно месо: телешко, козе и агнешко, и много екзотични риби: от Нил и морска. Не са намерени прибори за хранене.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35