Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Костадин Сотиров: Лабораторното изследване не е диагноза

Здравната каса не заплаща изследването за грип

Лекарският кабинет в сградата на кметството
Снимка: Светослав Цветанов

"Лабораторното изследване е само едно от нещата, които могат да допринесат за това лекарят да се ориентира каква е диагнозата. Самото лабораторно изследване не е диагноза и това изрично е записано във всеки фиш от лабораторията - там най-отдолу е записано като изричен текст, че лабораторните изследвания много често заблуждават пациентите, че имат едно или друго заболяване. Всички диагнози са клинични и се поставят на база на оплакванията на пациентите, на база на епидемичната обстановка, на база на резултата от прегледа", каза за БНР д-р Костадин Сотиров, личен лекар с медицинска практика в Пловдив.

От здравното министерство обявиха, че диагноза дали сме болни от настинка, грип или Covid-19, може да бъде поставена само след лабораторно изследване. Това означава, че лекарите не могат да разчитат само на преценката си въз основа на оплакванията на даден човек, а трябва да я потвърдят със съответния тест за Covid-19 или грип.

Д-р Костадин Сотиров обясни за "Хоризонт", че Здравната каса не заплаща изследването за грип. Всеки сам трябва да плати за теста.

"Ние работим с електронни документи и при завършването на всеки преглед изпращаме пълната информация за него в Националната здравна информационна система, откъдето на база на МКБ кода на заболяването Министерството на здравеопазването може да извлече свръхточна справка не само за определени практики, а за цялата страна на 100 процента достоверна информация за това колко са острите респираторни заболявания за съответния ден, за седмица, да не се използва Националната информационна система".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50