Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят на минното дело в Мадан е единствен по рода си на Балканите

Там можете да научите повече за живота на миньорите

Музеят на минното дело в Мадан
Снимка: Община Мадан

Първи по рода си рудник - музей за туристите отвори врати в Мадан. Подземната руднична експозиция е създадена по проект „TERRA-MINE“ в сферата на минния туризъм с финансиране по Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V „Гърция-България 2014- 2020“. Община Мадан защитава проекта в партньорство с гръцката община Пилеа – Хортиатис, Тракийския университет „Демокрит“, Международният гръцки университет, катедра „Бизнес администрация“, дисциплина “Управление на туризма“ и Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“.

За да влязат в рудник „Сполука“ туристите първо се оборудват с каски и специални миньорски лампи, след което се качват на руднична вагонетка и влизат с локомотив като истински миньори под земята. Където има фигури на миньори, заети с различни дейности. Цялото трасе е оборудвано с релсов път, стрелки, обходи за маневриране. 

"Минната изработка е дълга 140 метра, прокарани са две трасета - едното е 10 метра, другото е 11 метра", каза за БНР  ръководителя на проекта Бисер Курджиев.
Музеят на минното дело в Мадан    Снимка: Община Мадан
В музея можете да научите повече за живота на миньорите.

"По какъв начин са си изкарвали прехраната. Може да се види крепежа, какви крепежи се използват в мините". 
 
Музеят на минното дело в Мадан е единствен по рода си на Балканите. С подземния музей „Сполука“ и пещера „Шаренка“, както и с Кристалната зала, обхващаме пълния набор от възможности за запознаване с рудодобива, който може да се предложи на туристите, каза кметът на община Мадан Фахри Молайсенов.

"Целта ни е с новите атракции да привлечем максимален брой туристи в общината и региона. Планираме да надградим проекта с отварянето на еко пътеки в района на Мадан до всички забележителности в общината, така че да имаме цялостен туристически продукт“, допълни кметът Фахри Молайсенов.

"2016 година започнахме неговото проектиране и кандидатствахме с проект с Гърция. Успяхме през 2019 година да подпишем проекта. Изминахме много перипетии. Смятам, че това е уникално по рода си. Ще допринесе за развитието на общината, туризма и областта. Мисля, че ще е интересно да се влезе и да се види как миньорите изкарват прехраната си".

По проекта е рехабилитирана и уникалната Кристална зала с близо 600 експоната. Ремонтирана и обезопасена е и пещера „Шаренка“, която е на около 2 км от миньорския град. В нея туристите могат да се запознаят с начина, по който още траките са добивали руда още през бронзовата епоха  /16-12 в.пр.Хр./.

Музеят на минното дело в Мадан   Снимка: Община Мадан
Кристалната зала в Мадан е създадена през 1984 г. Уредникът Ася Миланова каза:

"В нашата зала има близо 600 експоната. Всички са различни. Няма еднакви повтарящи се и не съществуват еднакви кристали. Това е творение на майката природа, която е работила милиони години и наистина са уникални".

Туристите най-много се впечатляват от дизайна вътре в залата, от начина, по който са подредени кристалите.

"Нашите кристали трябва да са в естествена среда. Не знам дали знаете те се намират на дълбочина под земята. Трябва да са на тъмно и да няма рязка промяна на температурата, да няма слънчева светлина. В кристалите има присъствие на манган, ако няма светлина, той избледнява, пукат се, изсветляват". 

Най-ценните експонати в уникалната кристална зала са галенита и свалерита. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09