Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близки и студенти на професор Начо Начев отбелязаха 100 години от рождението му

Беше поставена паметна плоча на фасадата на сградата, в която е живял

Отбеляза 100 години от рождението на професор Начо Начев
Снимка: личен архив

Навършиха се 100 години от рождението на професор Начо Начев и по този повод бе поставена паметна плоча на фасадата на сградата, в която е живял. Той е изтъкнат физиолог, блестящ учен и преподавател, незабравим, умен, сърдечен и ерудиран учител на поколение български физиолози.

"Изключително много съм благодарна на колегите на моя баща, които пазят неговата памет и в продължение на няколко години - повече от 10, в които него го няма, те направиха няколко жеста, с които свидетелстват и в бъдеще ще останат няколко паметни неща. Едното е, че именуваха аудитория в Медицинския университет на негово име с барелеф в самата аудитория. Учредихме еднократна награда за отличен студент по физиология. Това беше преди няколко години. Тази година по повод неговата 100-годишнина от Катедрата по физиология и патофизиология при медицинския университет и Института по невробиология при Българската академия на науките постъпи предложение да се постави паметна плоча в кооперацията, в която той е живял от 1928 година до последните си дни", каза за БНР Дориана Захариева - дългогодишен служител на БНР, дъщеря на професор Начо Начев.

В предаването "Закуска на тревата" тя допълни:

"На мен неговата дъщеря много ми липсва, че той не е сред нас, въпреки че аз съм на сериозна възраст. Липсва ми неговата опора, сигурност, благородство, липсва на всички, на майка ми, която все още е жива, на съпруга ми, на внучката му, на правнуците му".

Отбеляза 100 години от рождението на професор Начо Начев  Снимка: личен архив
Професор Радослав Гърчев по време на откриването на паметната плоча заяви:

"Професор Начев през целия си живот е работил в Катедрата по физиология като асистент, доцент и професор. 16 години е бил ръководител на Катедрата, работил е в Министерството на здравеопазването".

По думите му професор Начев е направил промени в преподаването по специалност физиология и е допринесъл за създаването на нови научни направления.

"Аз за първи път видях професор Начев като студент. Седях винаги на втория ред на първата банка. Той влизаше в залата сваляше часовника, слагаше го на банката. Лекциите бяха много интересни, силно посещаеми. Тогава нямаше учебник по физиология, но той току що се беше завърнал от специализация в Кливланд и беше издал една монография, която беше голям хит сред студентите. На изпита по физиология се случи той да ме изпитва и ме покани да участвам в кръжока по физиология, което предопредели моята съдба, тъй като аз станах асистент по физиология, работех в Катедрата по физиология".

Отбеляза 100 години от рождението на професор Начо Начев  Снимка: личен архив
Професор Начо Начев е роден на 2 май 1922 г. в София. В продължение на 16 години (1965 до 1981) е ръководител на Катедрата по физиология към МФ на Медицинския университет в София. Бил е завеждащ сектор „Наука” при МЗ, както и зам.-ректор на ВМИ в София. Бил е председател на спортен клуб „Медик”. От 1992 до 2000 г. е председател на Съюза на научните медицински дружества.

Проф. Начев обичаше работата с младите студенти, отделяше време до късни вечери за дискусии с тях. Научните му интереси насочваха тематиката на кръжока към Катедрата по физиология в нови области: нервно-ендокринната регулация на въглехидратната обмяна, на кръвосъсирването и еритропоезата, на функциите на далака и бъбрека, на водно-солевата хомеостаза, на интерорецепцията.


Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13

Усмивката на д-р Галина Цветкова успокоява и вдъхва надежда

Д-р Галина Цветкова е известен лекар в Плевен. Нейната топла усмивка винаги успокоява и вдъхва надежда. Но освен медицината, д-р Цветкова е посветена и на едно национално значимо събитие - ежегодния поход „По стъпките на Апостола“ , чиито ръководител стана след основателя Васил Копчев. Самият той казва, че оставя делото в сигурни..

публикувано на 18.08.24 в 06:40

Кой е Банкси - неуловимият и анонимен уличен творец?

В рамките на 9 дни световноизвестният уличен художник  Банкси  разкри 9 свои нови творби в британската столица – всички те със животинска тематика.  Обичайно изкуството на Банкси се приема като някаква форма на забавление от гражданите, а мнозина виждат в него и опит за привличане на вниманието върху различни проблеми, което прави творбите му..

публикувано на 17.08.24 в 22:45

Милостив по документи и на дела. Историята на Клемон Боло-Суков

Досега 50-ото Народно събрание не свърши много, но пък се самоизпрати във ваканция шумно. Сред доведените докрай промени са скоростните в Закона за предучилищното и училищното образование , с които депутатите забраниха "пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с..

публикувано на 16.08.24 в 19:29

Александър Василев - Василевса гори със собствен пламък между изкуството и спорта

На 11 август беше закрита Олимпиадата в Париж.   Наред със състезателните въления, най-голямото спортно събитие предизвика и разгорещени културни дискусии с церемонията по откриването.  В традиционната ни рубрика "Горещи сърца" ви срещаме с един врачанин, който не само обединява двете теми, но и беше част от културната програма в..

публикувано на 16.08.24 в 11:07
Директорът на Националната астрономическа обсерватория

Доц. Никола Петров от Рожен: Не можем да обърнем хода на климатичните промени, но можем да се предпазим от бедствия

Високите температури през това лято дори в планинската Смолянска област бяха непоносими за родопчани, които са свикнали на прохлада.  В най-горещите дни живакът стигна до 38 градуса, но след първия дъжд температурите в курорта Пампорово и високите части паднаха до 12-15 градуса. Има места, където средните температури се повишават, но и..

публикувано на 07.08.24 в 12:04