"Още през 2019 г. трябваше да бъде открита сметка във Федералния резерв на САЩ, където да са парите за изтребителите Ф-16, и когато те не се използват, да трупат лихви".
Това каза пред БНР журналистът Красимир Грозев от списание "Аеро" и обясни, че България плати 1,2 млрд. долара през 2019 г. и "Американската държава си взема от тези пари, когато трябва да се разплаща с фирмите по сделката за Ф-16, тя го играе като посредник между България и "Локхийд Мартин", които произвеждат самолетите":
"През годините оттогава не се направи нищо - нито в Министерство на отбраната, нито в парламента".
"Всичко е в ръцете на ДПС. Така са разпределени нещата в парламента, че решението за това дали ще купим още 8 Ф-16 сега, или - не зависи от ДПС. ПП, БСП и "Възраждане" са против, твърдо "за" са ГЕРБ и ДБ. Каквото и решение да има партията на Стефан Янев ("Български възход" - б.р.), гласовете не са достатъчни, за да натежат в едната или в другата посока. ... ДПС три пъти спасяваха ГЕРБ по въпросите за първата партида Ф-16, дори Борисов им благодари. Така че там е разковничето", подчерта Грозев.
По думите на журналиста първото нещо, което трябва да реши бюджетът за 2023 г., е да се осигурят пари за повишаване на заплатите в армията:
"Тези заплати са трагично ниски. Дупката е гигантска и колкото и да се налее, няма да е достатъчно".
Интервюто на Диана Янкулова с Красимир Грозев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..
Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм. Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..
Гаранции за сигурността на Украйна от Съединените щати са единственият начин за ефективно сдържане на Русия от нова агресия срещу Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър в Париж след неформалната среща за европейската сигурност и суверенитета на Украйна, която беше организирана извънредно от френския президент Еманюел Макрон. В нея..
Американската страна "иска да угоди" на руския президент Владимир Путин, за да спечели бърз дипломатически успех, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски. В интервю за германската телевизия ARD той призна, че украинска победа над Русия е "определено" невъзможна без подкрепа от Съединените щати, но предупреди, че примирието, към което..
Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов. Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната служба в Габрово новият ръководител – комисар Георги Златев, е бил представен от директора на Главна..
"Народно социално движение" организира митинг протест за излизане на България от Световната здравна организация, който се проведе пред Министерския съвет. Протестиращите заявиха, че СЗО е оказала натиск за налагане на редица принудителни мерки по време на Covid пандемията, и зададоха въпроси: "Защо беше забранено да се правят аутопсии? Защо беше..
Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус призова страните членки да положат усилия да приемат глобален договор за действия при пандемии преди годишното събрание на СЗО през май. "Сега или никога", заяви Гебрейесус в началото днес на 13-ия кръг от преговори в Женева. "Спомнете си тежките уроци от Covid-19, който..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..