Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българи поставят началото на проучването на пещерите в Албания

Алексай Жалов за 30-годишните изследвания в балканската страна

5
Иван Иванов на излизане от пропаст
Снимка: Алексей Жалов




Пещерняците са хората, които изследват едни от последните бели петна в познанието за планетата ни. 
Преди 30 години български екип започва да проучва пещерите в Албания и така поставя началото на спелеологията в тази балканска държава. 

Беше като приказка, разказва Алексей Жалов, ръководител на многобройни български и международни експедиции. Тази есен той запозна публиката на Банско филм фест с българския принос в Албания.

Алексей Жалов

"През януари 1991 г. получих писмо на странен език, който тогава не ми беше понятен и който впоследствие се оказа, че е албански. В него доайенът на албанските пещерняци - дотолкова, доколкото ги имаше, пишеше, че научил от едни французи за нас, че сме много добри спелеолози, много изявени, и ако може - да си сътрудничим... От това писмо започна всичко" - казва Жалов в интервю за БНР.

Георги Ташев

По онова време Албания е затворена страна, почти нищо не се знае за пещерите там и това е шанс българските спелеолози да бъдат пионери в проучванията. От 1992 г. започват систематични експедиции.



Първият спомен от Албания

"Една ограда, в един мъглив ден, отваря се врата и двама граничари с ватенки, ушанки и шмайзери ни говорят нещо на непознат език. След това добре облечен човек, говорещ перфектен английски, ни кани в един офис, пита ни къде отиваме, ние му отговаряме и той се бие по главата. Това бяха първите дни на албанската демокрация". 



"В Шкодра, където месец по-рано имаше студентски вълнения и бяха убити трима студенти, местата, където бяха убити на улицата, бяха оградени с камъни и бяха пълни с цветя. Нямаше ток, нямаше вода и вечерно време по улиците се стреляше - беше ноември 1991 г."



Това обаче не спира българските спелеолози и така биват открити и описани 268 пещери. Освен това изследователите ни работят за утвърждаване българското малцинство в тази страна, което бива официално признато от Тирана през 2017 г. 

Алексей Жалов в Банско

Интервюто с Алексей Жалов можете да чуете в звуковия файл.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

22.12.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.

публикувано на 23.12.24 в 09:08
Марина Великова

Музикалният редактор на БНР Марина Великова потегли към Антарктида

Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова.  Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън.  33-ата ни полярна експедиция отново ще си..

публикувано на 21.12.24 в 15:52
Изваждането на Отавия Пиана

Екстремните спортове 15 - 21 декември 2024

С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..

публикувано на 21.12.24 в 15:04

15.12.24 - Законите на Мърфи

Рубриката от 15.12.24 година.

публикувано на 15.12.24 в 08:20
nadezhda_zaharieva

Надежда Захариева е надежда за много хора

Стиховете й са приемани като свои. Обичани и търсени. Заради таланта и навярно заради трудния живот на българка, която не се предава. Лично се убедих как я познават като поетеса и я обичат като авторка. "Наричана накратко Надка" е последната й книга, в която се редуват по великолепен начин поезия и проза, разказвайки за живота си и по какъв..

публикувано на 15.12.24 в 05:19
Урубко (вляво), Револ и Биелицки

Адам Биелицки: По-интересно е да достигнеш неизкачван връх, отколкото да си 2568-ият на някой осемхлядник

Не достигането на върха е важно, а какво се случва дотам и с кого си по пътя - това казва известният полски алпинист Адам Биелицки, който неотдавна беше гост на Банско филм фест.  Роден е през 1983 г. в град Тихи, Полша. Първото си по-значимо изкачване прави на едва 17-годишна възраст, когато достига сам и в алпийски стил седемхилядника Хан..

публикувано на 14.12.24 в 16:20
Наградите

Екстремните спортове 8 - 14 декември 2024

Сезонът на международните състезания в ски-алпинизма беше открит по-рано днес с първата Световна купа за мъже и жени. Състезанието е в Куршевел, Франция, в дисциплините "спринт" и "скоростно изкачване" . Предстоящият сезон е особено важен, защото ще бъдат излъчени 36-имата участници в Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина през 2026 г. Общо 9..

публикувано на 14.12.24 в 13:54