Oбявени бяха носителите на тазгодишния “Златен пикел” - най-престижната награда в алпинизма. За цялостна кариера - както вече съобщихме, ще бъде отличен Силво Каро, водеща фигура от т.нар. златно поколение алпинисти в Словения през 80-те години на миналия век. В специално интервю за БНР той разказа за духа на своето поколение, какво ги е вдъхновявало и какво ги е правило толкова уверени в своите сили, как е преодолял загубата на двамата си партньори, с които сформират звездното трио, станало известно като”Тримата мускетари”, и какво го прави щастлив в настоящето. Интервюто със Силво Каро ще бъде излъчено в следващите дни по програма “Хоризонт”.
Отличията “Златния пикел” за 2022 г. са три - едното е за траверса на белагиеца Шон Вилануева в Патагония, второто е за изкачване на голяма стена в Пакистан, извършено от трима грузинци, а третото е специална награда на журито за изкачване на украински алпинисти в Непал.
От 3 до 10 септември 2021 г. грузинците Арчил Бадриашвили, Бакар Гелашвили и Гиорги Тепнадзе изкачват Северозападната стена на връх Saraghrar (7300 м) - става дума за внушителен масив на границата между Пакистан и Афганистан. Премиерният маршрут е наречен “Северозападната стена”.
В мотивите си журито отбелязва, че става дума за неизкачван преди това връх, в слабопознат район, на стена, по която дори не са правени опити за изкачвания, за малък екип и продължително катерене в чист алпийски стил, при значителни технически трудности, на голяма надморска височина и пасаж (най-трудната част) на височина между 6750 и 7000 м, силно ангажиращо начинание, напълно достойно за “Златен пикел”, пише в мотивите.
Другата награда отива при белгиеца Шон Вилануева за соловия му траверс “Moonwalk” (4000 м+, 6c, 50°) на Фиц Рой и 9 от “сателитните” му върха в Патагония. Това е първият пълен траверс от юг на север на този масив.
Той беше осъществен от 5 до 10 февруари 2021 г., а веднага след това, в специално интервю за БНР 40-годишният белгийски алпинист разказа как е преминал сам линия, дълга 5 километра, включваща 10 върха и 4000 метра катерене, с първоначален багаж от близо 30 кг. Вилануева сподели, че е прибегнал и до методи като визуализация, за да се справи психически с подобно начинание. Той вече има един "Златен пикел" - за изкачванията си в Гренландия през 2010 г.
Журито на наградите “Златен пикел” отбелязва, че траверсът на Вилануева е “елегантна линия, която е била изпробвана от различни свръзки, макар никой да не е възнамерявал да я преминава соло - приключение, немислимо за повечето катерачи... Стилът е изключителен, съчетаващ технично катерене, издръжливост, умствена ангажираност и значителен опит в Патагония”, отбелязва журито.
Тази година то присъжда и своя специална награда на трима украински алпинисти, изкачили Югоизточната стена на връх Анапурна 3 (7555 м) в Непал, за което също сме съобщавали в рубриката “Екстремните спортове”.
През ноември 2021 г. Никита Балабанов, Михаил Фомин и Вячеслав Полежайко изкачиха сложната стена в алпийски стил, за 18 дни, а маршрутът “Patience” включва опасни сераци, ронлива скала, катерене по лед и 3000 м денивелация.
Журито на наградите “Златен пикел” отбелязва, че ”от гледна точка на катерене новият маршрут на Annapurna III е едно от най-големите изкачвания през последните години”. Но също така посочва, че не е в съответствие с всички изисквания - тримата са използвали хеликоптер за достигане до планината и на връщане от нея заради нестабилния терен. „Стилът и средствата за изкачване имат предимство пред достигането на самата цел”, подчертава журито и допълва: “Тези, които посещават високите планини, виждат огромните щети от глобалното затопляне. Ние като планинари сме длъжни да действаме отговорно и да ограничим въздействието си. Затова използването на хеликоптер в подхода не се приветства”.
Тримата украинци вече са били номинирани за "Златен пикел", през 2014 г., за изкачването си на шестхилядника Langshisha Ri (6412 м). Две години по-късно Балабанов и Фомин спечелиха "Златен пикел" за премиерното си изкачване на маршрут по Северозападния ръб на седемхилядника Талунг (7348 м).
Церемонията по връчването на наградите ще се състои идния месец, от 18 до 20 ноември в Бриансон, Франция.
Снимка: Пламен Стефанов
Георги Жеков победи в планинския маратон “Хайдушки пътеки”. Той измина 42-километровото трасе с 2500 м положителна денивелация за 4 часаи 7 минути. Втори финишира Кирил Николов - Дизела, а трети - Александър Спасов. При жените най-бърза беше Мария Николова, която записа време 5 часа и 8 минути. На второ и трето място се класираха, съответно, Кристина Иванова и Росица Стефанова.
Над 500 бегачи участваха в тазгодишното издание на състезанието. Имаше четири дистанции, като най-дългата - 42 км, беше последен кръг от Държавния календар по скайрънинг за тази година.
Стартът беше в събота, в 8:00, в центъра на Сливен, а трасето минаваше по скалния масив „Сините камъни“, през местността Карандила и връх Българка. Сред чуждестранните участници имаше италиански и американски военни от базата на полигона „Ново село“.
Слав Киров зае 5 място в състезанието The Internationals of Mayenne (B&L). То се проведе в Лавал, Франция в олимпийската дисциплина B&L - боулдър и трудност.
В Стара Загора пък се проведе последният кръг от купа "България" по спортно катерене за деца 1-4 група (до 14 г.). Над 100 малки състезатели мериха сили в дисциплините боулдър и скорост, и за крайното класиране за купа "България", в което влизат резултатите от всички състезания от държавния спортен календар.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.
Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..
Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..
През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...
Започна събирането на материали за новия том на сборника "Законите на Мърфи в ефир". До 10 февруари можета да се свържете с Виолина Бербенкова на телефон: 0879 99 6 333
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
Години наред политиците ни не спират да атакуват държавната администрация, която изпълнява техните политики на терен . В последно време ескалират..