Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международна конференция "Живот във Вселената" в София

Проф. Димитър Съсълов (вляво)
Снимка: Добромир Видев

За първи път от Covid пандемията насам учени от цял свят се събраха в София, за да обменя знания по изследванията, които да отговорят на въпроса има ли "Живот във Вселената". Освен астрономията, учените ще обменят знания и за биологията и химията. Конференцията се организира от Североизточния университет в Бостън и Американската национална научна фондация. 

Големи и важни научни открития очаква професорът от "Харвард" Димитър Съсълов. Причината е, че вече има пресечна точка на биологията, астрономията и химия, където да се търсят новите знания. А професор Съсълов със сигурност има какво да каже, след като в продължение на години участва в мисията на "Кеплер" на НАСА, която наблюдава над 100 000 звезди в търсене на екзопланети подобни на Земята. 

През 2003 г. Съсълов открива най-отдалечената планета в нашата галактика. И благодарение на метода на пасажното търсене има събрани данни за множество планети, близки по същност на планетата Земя. 

Има ли живот извън нашата планета? 

Изследванията са стигнали "до под кривата круша", т.е. нямаме отговор все още на това, каза проф. Съсълов и добави:

"Поне от гледна точка на технологиите, които имаме, телескопите, имаме възможност и се надявам в следващите 5 години да имаме отговор на този въпрос".

Мисията "Кеплер" има наследник, каза още професорътТя се казва ТЕС - в орбита е около земята и всеки ден открива много планети. 

Ларс Бухава

Освен в "Харвард" и НАСА, и в Европа не чакат, а работят. Ларс Бухава от Националният космически институт към Техническия университет на Дания възлага много надежди на изследването на екзопланетите. А само статистиката показва, че има милиарди планети с размерите на Земята, разположени в т.нар. обитаема зона ва звезда. С други думи – условия, подходящи за възникване на живот.  

"Броят име такъв. Дори само в Млечния път. Но най-важното е, че дори и най-близките звезди, подобни на Слънцето, имат такъв тип планети около себе си. Това значи, че можем да построим телескопи, с които да ги видим. Затова пред моята група от изследователи има две сериозни възможности. Първата е, че можем да започнем да изучаваме характеристиките на атмосферите на тези планети. С "Джеймс Уеб" имаме възможност дори да наблюдаваме планети с двойна атмосфера. Другата възможност е да открием действителен аналог на Земята. Ще търсим орбитите на тези планети около най- ярките звезди. И в момента наблюдаваме планетата "Трапист – 1 C". Големи надежди възлагаме на проекта ELT. Това е т.нар. Изключително голям телескоп, който ще заработи през 2027-ва година в Чили. Защото една от целите не е само да изучаваме характеристиките на атмосферите на тези планети, но и да търсим биосигнали. Другото, което правим и то ще е доста интересно за нашата група, е да открием истински аналози на Земята около най-светлите звезди. В момента имаме финансиране за изграждане на специален спектрограф.

"От откриване на живот сме още далеч", казва и Веселин Костов. Той работи в НАСА и като един истински Люк Сайуокър неговата работа е да проучва планините около две слънца.  

Д-р Мария Любенова

Според учените важно е членството в различни международни организации. По време на форума д-р Мария Любенова, астроном в Европейската южна обсерватория, отбеляза съжалението си, че България не е член на институцията. А това би дало възможност на българските бъдещи учени да работят с последната дума на техниката и да анализират най-новите данни безплатно, което е важно за развитието на българските учени тек, в България. От думите на д-р Любенова стана ясно, че усилията си струват. Трима българи работят сега в Европейската южна обсерватория. 

Форумът на учените в София продължава още четири дни. Този следобед за него идва и нобеловият лауреат проф. Дидие Кело от Университета в Кеймбридж. Който открива първата екзопланета, т.е. планета,  извън Слънчевата система, която се върти около звезда, подобна на Слънцето.

Репортаж на Добромир Видев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 
Снимки: Добромир Видев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12