В Сливово живеят 70 души. Животновъдството е основен поминък.
В къщите се отглеждат животни. Много от дворовете са регистрирани като лични стопанства, но има и 4 -5 къщи, които са превърнали дворовете си в големи обори. Според нормативните изисквания, когато животните се отглеждат със стопанска цел, те трябва да бъдат изведени извън населеното място - във ферма или стопански двор.
Пред година Янко Калпакчиев се купува имот в селото и остава неприятно изненадан.
"Като влизате в селото, всичко е зарито с тор – от крави, от коне, от кози, и мръсотията е голяма", описва обстановката той и определя като недопустимо в селото да има заграждения с електропастири, защото това е опасно и за децата.
Калпакчиев е подавал устни сигнали. Твърди, че има и жалби до кметството и полицията, но "изглежда не им се обръща внимание". Той проявява разбиране към къртовския по думите му труд на животновъдите, но е категоричен, че мястото на тази дейност не е в селото.
Снежина Русатева е кметски наместник в Сливово вече два мандата. Запозната е с проблема. Въпреки че става въпрос за извършено нарушение, Русатева се опитва да представи случая като личен конфликт.
Въпреки това тя уточнява, че са предприети мерки за извеждането на стадата с животни извън селото.
"Всичките имат регистрация за стопанство. Всички имат лично стопанство", казва кметският наместник.
"За да ги изместите тези животни, трябва да има определени условия, защото вървят защитници за защита на животните. Това с магическа пръчка не може да стане", пояснява Снежина Русатева.
Тя уверява, че животните се пръскат от ветеринарен лекар.
"Г-н Янко Калпакчиев преди да купи бунгалото знаеше, че има животни. Защо го купи? Ето, къщата срещу нас се продава. Защо не купи нея? В края на краищата, той е нов, идва тук. Тези хора живеят, откакто са се родили и с това се препитават."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Снимки: Даниела Костадинова
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..