Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"БНР - разнообразие и независимост, свобода"

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

5
Антон Митов
Снимка: Станислава Пирчева

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи.

БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет

През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник.

За да отбележим тази значима годишнина, в това предаване ще ви върнем назад във времето със звуците, съхранени в Златния фонд на Радиото – гласове, истории и емоции, които започват да се пишат от самото създаване на медията.

То е посветено на легендарните истории, забавните моменти и златните архиви на БНР. Специален гост е Антон Митов – дългогодишен журналист и водещ в Българското национално радио.

Антон Митов

"За да работиш в радиото, то трябва да ти харесва, аз дойдох да работя, защото тук ми харесаха гласа, бях в "Христо Ботев" в началото, след това като репортер в програма "Хоризонт". Имаше много свежи хора, те са живи част от тях и до днес, макар вече да не са в радиото. Аз започнах при Божана Димитрова.

В началото не ми даваха да правя нещо по-сериозно. Най-важният ми първи репортаж беше на тема - "Защо закъснява градският транспорт". Разказах за смешните неща в този случай, за неграмотните в този сектор - транспорта, но го махнаха това от репортажа, защото не можело да има неграмотни в администрацията. Това не ми хареса, преместих се при Гита Минкова, тя ми обърна повече внимание, възприе ме сериозно, така нещата тръгнаха", сподели за "Нощен Хоризонт" Антон Митов.

"След това години по-късно се преместих отново в програма "Христо Ботев", като започнахме с предаването - "Как си ти?" заедно със Сашо Авджиев и още други колеги. Аз водех, като предаването беше невероятно, имахме всичко, пускахме и забранена музика там", допълни Митов.

Антон Митов представя: Международно ли е международното положение

"Новият ми проект - "Антон Митов представя" е начин да говориш за политиката чрез хумора, чрез подтекста и заигравката. Заглавието ми дойде веднага, щом Кин Стоянов ми предложи да водя. Предаването е от 12,20 до 13,00 часа по програма "Христо Ботев".

Каня гости, които не са популярни, не са от официалния мейнстрийм, като наскоро гост ми беше Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори.

Антон Митов представя: Дейвид Джордан от BBC

Каня в предаването си по-непопулярни хора, които обаче има какво да кажат, има много умни и неизползвани в медиите хора", допълни още Антон Митов.

А в "Златния фонд" на БНР има много ценни записи. Проблемът е, че не всичко е успяло да се запази от бомбардировките на американците над София, които са били жестоки. Пада бомба над Първо студио на БНР, там са били архивите, чиято идея да се пазят е била на Сирак Скитник, но бомбите унищожават голяма част от тях, сподели Антон Митов.

"Аз лично по време на Covid 19 пандемията организирах колегите да запишат цялата информация от пандемията, след време може филм да се направи по тези записи", допълни Митов.

Антон Митов разказва още за цензурата в националния ефир, задкулисните случки и забранената музика, както и за духа, който прави радиото незаменима част от културната ни идентичност.

БНР с една дума може да се опише така - "Разнообразие и независимост, свобода", обобщи Митов.

Без радио не мога


Антон Митов е започнал кариерата си през 1977 г., той е свързан основно с Програма "Христо Ботев" и е автор и водещ на предавания като "Как си ти?", "Антон Митов шоу" и "Антон Митов представя". В момента заема длъжността директор на "Архивен фонд" на БНР, където отговаря за събирането и съхранението на ценни записи от историята на радиото.


Още по темата в интервюто на Станислава Пирчева с Антон Митов в "Нощен Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30

Ще оцелее ли сградата на "Балкантон"?

Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..

публикувано на 31.01.25 в 07:02