Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой и как провежда клинични изпитвания у нас?

Снимка: Ани Петрова

В социалните мрежи има предложения към хора с определени заболявания да участват в клинични изпитвания на лекарства, които все още не са пуснати на българския пазар.

Фармацевтичните компании разчитат на доброволци за провеждането на експериментите.

Участниците могат да получат продукт от експерименталното изследване или пък неактивно вещество – плацебо, в зависимост от клиничния план на проучването.

За да се включи човек в подобна изследователска програма, най-напред се попълва анкета, след което става ясно дали съответният кандидат е одобрен за експеримента.

Участниците в проучването получават свързана с проучването грижа от лекар или изследователски екип.

От медицински център за клинични изпитвания поясняват, че използват лекарства, които все още не са на нашия пазар.

"Затова се провеждат тези клинични проучвания за нашата популация."

Има ли рискове и кой носи отговорност?

"Няма опасност, доколкото зависи как ще отреагира вашият собствен организъм към някое от лекарствата."

Ако се получи неблагоприятен ефект, програмата се спира за съответния участник. Отговорността обаче си я носи само той.

Заплащат се транспортни разходи за придвижване – около 50 лева за всяко посещение в рамките на програмата.

"Почти всеки месец идват пациентите. Идва се за изследвания на кръв, в рамките на няколко часа."

От Министерството на здравеопазването уточняват, че всички клинични изпитвания върху хора се "провеждат и докладват в съответствие с правилата на добрата клинична практика, които са международно приет, хармонизиран стандарт".

Клинично изпитване на територията на България започва след получено разрешение от Агенцията по лекарствата.

Някои от запитаните от "Хоризонт" жители на София биха се включили с охота в подобна дейност, други се страхуват и имат резерви.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42