Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евгений Шевкенов беше награден от австрийското Министерство на културата

На българския цигулар и педагог беше присъдена почетната титла "Професор"

5
Проф. Евгений Шевкенов и д-р Дорис Волфсленер
Снимка: BMKÖS/HBF/KULEC

На 20 октомври 2022 г. известният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов беше удостоен във Виена с почетното звание “Професор“ от Министерството на културата и с указ на президента  на Република Австрия. Официалната церемония се състоя в залата на Künstlerhaus, а високото отличие бе връчено от д-р Дорис Волфсленер. В своето слово тя изтъкна особените заслуги и принос на проф. Евгений Шевкенов за издигане престижа на културата и музикалното изкуство в Австрия в качеството му на дългогодишен инструменталист - цигулар, диригент и музикален педагог. Многократно бе подчертана неговата забележителна, ярко отличаваща се и достойна за образец кариера.

Евгений Шевкенов получава почетното звание професорТрудно е да бъдат изброени всички артистични постижения на проф. Евгений Шевкенов. Роден в семейството на известната оперна певица и вокален педагог проф. Елена Балджиева и пианиста Владимир Шевкенов, той започва своето обучение по цигулка на 6-годишна възраст и продължава в Училището за музикално и танцово изкуство “Добрин Петков“ – Пловдив. След Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“ в София Евгений Шевкенов завършва и Виенския университет за музика и изпълнителско изкуство. Още по време на своето следване в Австрия свири в оркестъра на Щатсопер и Виенската филхармония, с която гастролира и на Летния музикален фестивал в Залцбург под палката на известни диригенти, сред които Николаус Арнонкур, Сейджи Озава, Рикардо Мути. Концертирал е като солист в над 40 държави и в престижни зали като Карнеги хол - Ню Йорк, Музикферай и Концертхаус - Виена, Метрополитън арт център - Токио, Симфоничната зала в Осака и др. 

През 2000 г. Шевкенов получава почетно австрийско гражданство за изключителни постижения в областта на изкуството, а през 2001 г. основава “Ensemble Concertante Vienna“ и печели международно признание като негов солист и диригент. Преподавал е цигулка в Консерватория “Густав Малер“ , а в момента работи в Консерватория “Рихард Вагнер“ във Виена. От 2013 г. редовно провежда Майсторски класове в рамките на “Wiener Musikseminar“. От 2014 г. оглавява Културния комитет към “Vienna Economic Forum“. Носител е на множество национални и международни награди. Проф. Евгений Шевкенов е артистичен директор на Международния фестивал на камерната музика в Пловдив.

Проф. Тони Шекерджиева-Новак, проф. Евгений Шевкенов, проф. Курт ШмидВ рамките на официалната церемония на 20 октомври във Виена лаудацио произнесе известният и уважаван в австрийските и международни музикални среди диригент и композитор проф. Курт Шмид.

За слушателите на програмата “Алегро Виваче“ по "Хоризонт" проф. Шмид сподели:
С Евгений Шевкенов се запознах преди 20 години. Той свиреше в оркестъра, който аз диржирах, и веднага ме впечатли неговият професионализъм. Рядкост е някой с такава отдаденост и задълбоченост да музицира не само на самия концерт, но и по време на репетиция. За неговата творческа натура е типично това  вдъхновяващо излъчване, тази способност на Евгений Шевкенов да предава своята вътрешна емоция - било в личен контакт, или на сцената. Друг съществен  фактор е музикалната история на неговата фамилия, неговите корени от четири поколения досега. Пра-прадядото на Евгений Шевкенов е австриец - Едгар Блюмел. Той завършва Виенската музикална академия с виолончело, композиция и дирижиране и в края на 19. век идва в България. Родителите на Евгений също са известни  музиканти – всичко това е безценен фундамент, върху който той стъпи и успешно продължи традицията на своята фамилия.“

Специален гост на церемонията във Виена беше проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак - ректор на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство “Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив, която също бе любезна да разкаже накратко своите впечатления от събитието. За финал проф. Евгений Шевкенов сподели своята емоция след удостояването му с високото отличие.

Чуйте репортажа в звуковия файл.

  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26