Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимира Стоянова е Аида в спектакли на Кралския театър в Мадрид

7
Красимира Стоянова (Аида) и Пьотр Бечала (Радамес)
Снимка: Teatro Real/Javier del Real

Театро Реал в Мадрид, обявен през 2021 г. за най-добрия оперен театър в света в класацията на International Оpera Аwards, представи на 24 октомври с триумфален успех своята първа премиера за сезон 2022/2023 - операта “Аида“ от Джузепе Верди. В афиша е предвидена серия от общо 20 спектакъла, които ще бъдат представени на принципа "стаджоне" - всяка вечер до 14 ноември.  

Генералната репетиция на 21 октомври беше посетена от почти 2000 младежи, навършили 18 години. Тази инициатива е част от държавната социално-образователна политика на Испания и съвместен проект с Театро Реал в Мадрид за приобщаване на младежка публика към оперното изкуство. През 2022 г. испанският премиер Педро Санчес обяви, че всеки тийнейджър на възраст до 18 години ще получи ваучер на стойност 400 евро за културни мероприятия - като закупуване на книги, билети за театър, класически концерт или оперен спектакъл. По официална информация, тази мярка, добила широк отзвук, струва 210 милиона евро на държавата и ще бъде прилагана и през следващата година. Впечатляващ е и държавният проектобюджет за културния сектор, който за 2023 г. ще  възлиза на 1,8 милиарда евро и е най-високият в историята на Испания досега. Културните събития заемат приоритетно място в страната, а тържествената премиера на “Аида“ в Театро Реал на 24 октомври беше уважена от политици, министри, представители на бизнеса, както и лично от испанския крал Фелипе VI и кралица Летисия, които са редовни посетители на спектаклите на театъра.

Заглавието е специално подбрано като първа премиера за сезона, тъй като възражда легендарната продукция на аржентинския режисъор Уго де Ана, датираща от 1998 г. С тази емблематична възстановка, Театро Реал Мадрид отбелязва 25 години като оперна институция след последното официално откриване на сградата  през 1997 г. след дългогодишна генерална реконструкция, включително и на сцената, чиито внушителни размери от 1 430 кв.м и впечатляващи технически параметри, включващи 18 подвижни платформи, днес дават изключителни възможности за артистичен размах, фантазия и мащабни идеи на творческите екипи. 

Известният режисъор Уго де Ана, който е едновременно сценограф и автор на костюмите за постановката на “Аида“, е световнопризнат авторитет със своите грандиозни суперпродукции, намерили успешна реализация на най-престижните оперни сцени. Неговата възстановка от 1998 г. в Театро Реал Мадрид предлага като концепция както зрелищен, естетически издържан спектакъл и масови сцени с почти 300 артисти (солисти, хорови ансамбли, балетен състав), така и фокус върху човешката драма на протагонистите, разплитайки интимните взаимоотношения между главните персонажи в любовния триъгълник Аида, Амнерис, Радамес. Модерната хореография, в която има и моменти на акробатика, е дело на Леда Лойодиче. Силен ефект в постановката носят режисираните от Серджо Метали мултимедийни прожекции върху прозрачен тюл на сцената,  с които се постига двуплановост на действието и ярко кинематографично внушение.

Красимира Стоянова (Аида) и Джейми Бартън (Амнерис)

Диригент на премиерата и първите 11 спектакъла е Никола Луизоти. След него палката ще поемат Диего Гарсия Родригес и Даниел Орен. Концертмайстор на оркестъра на Театро Реал Мадрид е българската цигуларка Гергана Гергова.

Екипът от солисти включва три различни звездни изпълнителски състава, в които се открояват имената на Красимира Стоянова, Пьотр Бечала, Карлос Алварес, Джейми Бартън, Анна Нетребко, Юсиф Айвазов, Роберта Мантеня, Витория Йео, Кетеван Кемоклидзе, Деян Вачков и др.

Изключителен престиж за България е участието на двама прекрасни  български оперни певци в тази грандиозна продукция на “Аида“. В спектакъла на 28 октомври се представи премиерният състав. До великолепните Пьотр Бечала като Радамес, Карлос Алварес в ролята на Амонастро, Джейми Бартън - Амнерис и Александър Виноградов като Рамфис, се нарежда и яркото, внушително сценично присъствие на българския бас Деян Вачков в образа на Царя на Египет. 

Красимира Стоянова (Аида) и Карлос Алварес (Амонастро)

Звезда на премиерата и в спектакъла на 28 октомври беше изключителният български сопран Красимира Стоянова в ролята на Аида, която участва в общо 8 спектакъла на тази продукция. Покоряващи са изразителният глас, финесът и възхитителните пианисими на певицата. След  успешни изяви в образа на етиопската принцеса на сцените на Метрополитън опера, Миланската Скала, Земперопер Дрезден, Баварската опера в Мюнхен и на концертния подиум в Чикаго, нейният дългоочакван дебют на сцената на Театро Реал Мадрид се увенча с триумф. Престижното издание за класическа музика Ritmo.es публикува обширно интервю със световно известната българска прима, озаглавено “Красимира Стоянова – автентичната Дива на вокалното изкуство“. След премиерата изданието “La Vanguardia“  отбеляза: „Красимира Стоянова, великата дама на певческото майсторство, извая образа на Аида с възхитително вокално благородство и изящност“, а “El Mundo“ подчерта: “В своята интерпретация Красимира Стоянова разкрива цялата сила и дълбочина на централната сопранова роля“.

След края на спектакъла на 28 октомври Красимира Стоянова сподели за слушателите на предаването “Алегро Виваче“ по “Хоризонт“ емоционални размисли по повод своето престижно участие в забележителната оперна продукция на Уго де Ана на сцената на Театро Реал Мадрид.

Чуйте интервюто с Красимира Стоянова в звуковия файл.

   


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е икал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11