Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Григор Сарийски с право на отговор

Снимка: Иван Русланов

"Не съм съгласен с намекнатото в репортажа, че участниците в инициативата предлагаме България не просто да остане бедна, а да бъде обедняваща държава. Коментарите на репортера са за дискредитиране на инициативата. Извън еврозоната има страни като Швеция, Дания, Чехия, Румъния с много по-високи доходи от страни в периферията на еврозоната като Гърция, Италия, Испания, в които доходите стагнират, меко казано. Една неподготвена за еврозоната страна стига до такава ситуация. Големият проблем е степента на една страна да се присъедини към еврозоната". 

Това каза пред БНР макроикономистът доц. Григор Сарийски от Икономическия институт на БАН в право на отговор, тъй като има възражение спрямо начина на отразяване по програма "Хоризонт" на пресконференция, свикана от него, от икономисти и от общественици за събиране на подписка за свикване на референдум срещу еврото. 

Той поясни, че България се е съгласила да приеме еврото, но като страна с дерогация и е записано, че страни, които не са достатъчно интегрирани, трябва да стоят и да чакат, докато икономиките им не станат конкурентноспособни, за да издържат на натиска в еврозоната. 

В предаването "12+3" доц. Сарийски каза, че мнението му е лично и не ангажира БАН с него. С негови колеги подготвят доклад, в който да станат ясни позитивите и основно негативите от присъединяване на България към еврозоната в момента: 

"Всеки дава своето становище обосновано и целта е докладът да звучи като обосновано цяло... Отлагането на въвеждането на единната валута е замисълът на нашия договор за присъединяване. Но политиците, които започнаха да движат въпроса, много бързо забравиха идеята на тази клауза - че страната трябва по някакъв начин да интегрира икономиката си. Не може за икономиката си да разчитате на хотели, ресторанти, а съседната икономика да разчита на завършен продукт като мобилни телефони, хладилници и телевизори и да казвате, че има степен на интеграция. Влизането в еврозоната натоварва с допълнителни разходи, нещо което не се артикулира достатъчно". 

Като основно притеснение макроикономистът посочи разрушаването на финансовата дисциплина на България

"Огромната част от българския народ не желае въвеждането на еврото. Не и сега. Има допитване на "Евростат", според което едва 18% от българските граждани искат въвеждане на еврото. Парламентът върви напряко на волята на тези, които искат отлагане. Дерогацията допуска това. Никъде не се казва, че страната трябва да въведе еврото след 15-20-30 години. Страна, която не може да се интегрира, остава извън еврозоната". 

Цялото интервю с доц. Григор Сарийски в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сблсъци пред т.нар. Сараи на Доган в Бояна

Привърженици на ДПС на Ахмед Доган се събраха през бившата резиденция на лидера Ахмед Доган в столичния квартал "Бояна". Във "Фейсбук" те обявиха, че са там, за да проведат заседание на Националния съвет на младежкото ДПС. Пред журналисти Валентин Тончев от ДПС - ДПС заяви: "Г-н Доган се прибра в дома си и ни покани да проведем национален съвет на..

публикувано на 12.04.25 в 20:27

Протест блокира за кратко "Орлов мост" В София

Протестиращи с искане за правова и европейска държава блокираха за кратко движението по "Орлов мост" и част от булевард "Цар Освободител" в София. Един от организаторите на демонстрацията - Велислав Величков от инициатива "Правосъдие за всеки", заяви, че на демонстрацията са се събрали няколко хиляди души. Пореден протест на "Правосъдие за всеки"..

публикувано на 12.04.25 в 20:02
Тръмп пред Конгреса

Тръмп дава назад: Нови изключения за митата

САЩ са изключили някои видове електроника, сред които смартфони и компютри, от ответните мита, наложени от президента Доналд Тръмп. Това става ясно от списък, публикуван от американската митническа и гранична служба.  Част от списъка са популярни сред американското общество високотехнологични продукти - внос от Китай, на които бяха наложени допълнителни..

публикувано на 12.04.25 в 19:39

Очаква се висока смъртност при пчелите в Кюстендилско

Студът и измръзналите овощия  в Кюстендилско засегнаха сериозно и предизвикват смъртност при пчелите, коментираха собственици на пчелини в региона. Прогнозира се 50% - 60% от пчелите  да загинат. Пролет пчелите събират количества прашец и нектар, необходим им, за да се развият. С това измръзване развойната паша приключи, коментира Тихомир..

публикувано на 12.04.25 в 19:27
Бащата на Сияна Николай Попов в Телиш - 12 април 2025

Бащата на Сияна в Телиш: Трябва да се събудим

Мирният граждански протест в Телиш се превърна в национален. Хиляди хора от цялата страна пристигнаха в селото, тук бяха стотици представители на седем автомобилни и 16 мото клуба от страната. Протестиращите блокираха главния път Плевен – Луковит за около час. "България няма деца за убиване"! В цялата страна се провеждат протести..

публикувано на 12.04.25 в 18:21
Графит на стена край бившето посолство на САЩ в Иран

Приключиха първоначалните разговори между САЩ и Иран в Оман

Разговорите на високо ниво между САЩ и Иран в Оман за поставяне на начало на преговори за ядрената програма на Техеран са приключили, писаха ирански държавни медии. САЩ и Иран преговарят за ядрената програма на Техеран Според информациите диалогът с американските представители, продължил два часа и половина, е бил "конструктивен и основан на..

публикувано на 12.04.25 в 17:59

Стотици полети и жп превози в Пекин и северната част на Китай са отменени заради силен вятър

Стотици полети и жп превози бяха отменени заради изключително силен вятър в Пекин и северната част на Китай, съобщава Би Би Си.  838 полета са били отменени само на двете основни летища в Пекин. Ветровете стигат скорост от 150 километра в час, в сила е оранжев код. Това е най-мощното подобно явление в китайската столица за последните над 50 години...

публикувано на 12.04.25 в 17:42