Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Петков: Вече се говори за „екологична тъга“ сред младите хора

Николай Петков
Снимка: Климатека

Продължава обсъждането на климатичните предизвикателства пред човечеството на голямата конференция на ООН, събираща световните лидери в Шарм ел Шейх. А ние обръщаме поглед към българските природни богатства.

Пирин

За да се съхранят неповторимото биологично разнообразие и забележителните природни образувания в Пирин планина, на 8 ноември 1962 год. е обявено създаването на Народен парк „Вихрен“, с площ от 6736 хектара. Заповедта е на Главното управление на горите към МС. През 1976 и 1987 година постепенно площта на защитената територия се разширява и към момента е близо 42 хиляди хектара вековни гори, мраморни върхове-гиганти, изумрудени езера, еделвайси и бистри реки, редки видове животни и растения. Тук е и един от символите на държавността ни - Байкушевата мура, която прехвърли своите 1400 години живот.

За цялото това богатство защитената територия е част от Световното природно и културно наследство под защитата на ЮНЕСКО.За настоящето на НП „ Пирин“ и предизвикателствата при опазването му разказа директорът на защитената територия инж. Николай Лазаров в предаването „Хоризонт до обед“.

„Въпреки развитието на зимните спортове и огромния туристически интерес към Пирин здравословното състояние на Националния парк е добро, показват последните мониторингови доклади на експертите. Засега планината е пощадена от природните катаклизми, болести, пожари и агресивна човешка намеса".

През последните две години Национален парк „Пирин“ извърши огромен обем работа по проекта за подобряване на дейностите по опазване на защитената територия и постоянно наблюдение на различните екосистеми, обясни той.

„Част от дейностите бяха насочени към опазване на планинските езера и минимизиране на вредите от хора и пашуващи животни.

Очертаването на туристическите маршрути , възстановяването на пътеките и маркировките , ефективно управление на туристическия трафик и намаляване на автомобилите в планината са приоритетните дейности , включени в мащабния проект. За съжаление все още в бъдеще време е идеята в Национален парк „Пирин“ да влизат само електромобили“.

Моторните шейни и фрирайдърите си остават най-сериозния проблем през зимата и за служителите на парковата дирекция, признава Николай Лазаров.

Най- често фрирайдърите предизвикват падането на лавини, но служителите на НП „Пирин“ разполагат със система за контролирано взривяване на опасните снежни маси, което значително намалява инцидентите в зимната планина.

Парк „Пирин“ вече е на 60. Годишнината ще бъде отбелязана с филм за природното богатство на защитената територия, голяма изложба на открито с фотоси, запечатали най- красивите гледки и награди за участниците в двата конкурса за опазването на защитената територия.



В ситуация на енергийна криза, макар и краткотрайно връщане към изкопаеми източници, е неизбежно, обясни пред БНР Николай Петков от екологично сдружение „За Земята“

„В същото време се чуват много гласове, предупреждаващи, че ще  е трудно да се постигнат целите на Парижкото споразумение и ограничаването на глобалното затопляне до 1.5 градуса, с което да се избегнат много негативни последствия“.

Вече се говори се за „екологична тъга“ сред младите хора, които се чувстват отчаяни и протестират като заливат известни произведения на изкуството и по други нестандартни начини, каза той.

Конференцията за климата поставя и въпроси, които са свързани с други сфери на живота, уточни Николай Петков.

„Тези срещи са белязани от присъствието на гражданското общество. Египет е тоталитарна държава, но има и предвидена протестна зона“.

Финансирането на загуби и щети от климатичните промени ще  е един от фокусите на конференцията, каза Петков.

Цялото интервю на Ирина Недева с Николай Петков може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоахим Нагел, управител на Бундесбанк

Германската централна банка отчете първата си загуба от 1979 г.

Германската централна банка отчете днес първата си загуба от 1979 г. насам, като тя е и най-голямата в историята на Бундесбанк. Близо 19,2 милиарда евро минус са отчетени в баланса на Германската Бундесбанк за миналата година. С отчетената рекордна загуба на Бундесбанк финансовото благосъстояние за федералния бюджет отново не се реализира -..

публикувано на 25.02.25 в 13:40

Пиян и дрогиран шофьор, катастрофирал в София, е задържан по три обвинения

24-годишният мъж, който в неделя срещу понеделник - след гонка с полицията, катастрофира в центъра на София, е обвинен за шофиране след употреба на алкохол и наркотични вещества, без шофьорска книжка и за това, че е пречил на орган на властта да изпълни служебните си задължения. Той е задържан за 72 часа. Тъй като автомобилът не е негова..

публикувано на 25.02.25 в 13:40
Петко Петков, изпълнителен директор на

Петко Петков: Еврото е "куха тема" и политици я използват, за да трупат дивиденти

По-голямата част от сондажите на социологическите агенции показват, че българите са "за" влизане в еврозоната. Има и скептици, което е нормално, и те са около 1/3 от обществото. Тук е ролята на големите лидери и водачи - да се обясни и да се преработи страхът, и хората да имат повече доверие към евросистемата.  Това коментира Петко Петков,..

публикувано на 25.02.25 в 13:30

Пожар е избухнал в автобус на обществения транспорт в Габрово

Пожар в автобус на обществения транспорт в Габрово e пламнал тази сутрин към 5:30 часа. В превозното средство не е имало пътници. При инцидента са нанесени материални щети. Инцидентът е станал рано сутринта, докато автобусът на градския транспорт се е движил към първа спирка, откъдето трябвало да качи пътници. Пламъците бързо са били..

публикувано на 25.02.25 в 13:15
Стефан Сежурне

ЕС обмисля споразумение с Украйна за критичните суровини

Европейският комисар по индустриалната стратегия Стефан Сежурне, който е изпълнителен заместник-председател на Европейската комисия, спомена за споразумение между Украйна и ЕС за критичните суровини, което по неговите думи ще бъде от взаимна изгода за двете страни. Сежурне заяви това вчера по време на визита в Киев и срещи с представители на..

публикувано на 25.02.25 в 13:12
Снимката е илюстративна, унищожени танкове и други бронирани военни машини в Украйна, 9 юни 2023 г.

Все по-възрастни са руските военни, сражаващи се в Украйна

"Руснаци над 50 години се сражават и умират в Украйна", под това заглавие вестник "Файненшъл таймс" помества обширна статия с данни и анализ защо руските "дядовци" грабват оръжията. База данни, събирана в продължение на три години от руското независимо разследващо издание "Медиазона", заедно с руската служба на Би Би Си и други медии,..

публикувано на 25.02.25 в 12:57

Съветът за сигурност на ООН одобри предложена от САЩ резолюция за Украйна

Съветът за сигурност на ООН одобри в понеделник предложената от американското правителство резолюция за Украйна, която съдържа призив за бързо прекратяване на войната и в която Русия не е окачествена като агресор, предаде ДПА. Това е първият път, в който Съветът за сигурност одобрява съвместна резолюция за войната в Украйна. Десет страни..

публикувано на 25.02.25 в 12:57