Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Петков: Вече се говори за „екологична тъга“ сред младите хора

Николай Петков
Снимка: Климатека

Продължава обсъждането на климатичните предизвикателства пред човечеството на голямата конференция на ООН, събираща световните лидери в Шарм ел Шейх. А ние обръщаме поглед към българските природни богатства.

Пирин

За да се съхранят неповторимото биологично разнообразие и забележителните природни образувания в Пирин планина, на 8 ноември 1962 год. е обявено създаването на Народен парк „Вихрен“, с площ от 6736 хектара. Заповедта е на Главното управление на горите към МС. През 1976 и 1987 година постепенно площта на защитената територия се разширява и към момента е близо 42 хиляди хектара вековни гори, мраморни върхове-гиганти, изумрудени езера, еделвайси и бистри реки, редки видове животни и растения. Тук е и един от символите на държавността ни - Байкушевата мура, която прехвърли своите 1400 години живот.

За цялото това богатство защитената територия е част от Световното природно и културно наследство под защитата на ЮНЕСКО.За настоящето на НП „ Пирин“ и предизвикателствата при опазването му разказа директорът на защитената територия инж. Николай Лазаров в предаването „Хоризонт до обед“.

„Въпреки развитието на зимните спортове и огромния туристически интерес към Пирин здравословното състояние на Националния парк е добро, показват последните мониторингови доклади на експертите. Засега планината е пощадена от природните катаклизми, болести, пожари и агресивна човешка намеса".

През последните две години Национален парк „Пирин“ извърши огромен обем работа по проекта за подобряване на дейностите по опазване на защитената територия и постоянно наблюдение на различните екосистеми, обясни той.

„Част от дейностите бяха насочени към опазване на планинските езера и минимизиране на вредите от хора и пашуващи животни.

Очертаването на туристическите маршрути , възстановяването на пътеките и маркировките , ефективно управление на туристическия трафик и намаляване на автомобилите в планината са приоритетните дейности , включени в мащабния проект. За съжаление все още в бъдеще време е идеята в Национален парк „Пирин“ да влизат само електромобили“.

Моторните шейни и фрирайдърите си остават най-сериозния проблем през зимата и за служителите на парковата дирекция, признава Николай Лазаров.

Най- често фрирайдърите предизвикват падането на лавини, но служителите на НП „Пирин“ разполагат със система за контролирано взривяване на опасните снежни маси, което значително намалява инцидентите в зимната планина.

Парк „Пирин“ вече е на 60. Годишнината ще бъде отбелязана с филм за природното богатство на защитената територия, голяма изложба на открито с фотоси, запечатали най- красивите гледки и награди за участниците в двата конкурса за опазването на защитената територия.



В ситуация на енергийна криза, макар и краткотрайно връщане към изкопаеми източници, е неизбежно, обясни пред БНР Николай Петков от екологично сдружение „За Земята“

„В същото време се чуват много гласове, предупреждаващи, че ще  е трудно да се постигнат целите на Парижкото споразумение и ограничаването на глобалното затопляне до 1.5 градуса, с което да се избегнат много негативни последствия“.

Вече се говори се за „екологична тъга“ сред младите хора, които се чувстват отчаяни и протестират като заливат известни произведения на изкуството и по други нестандартни начини, каза той.

Конференцията за климата поставя и въпроси, които са свързани с други сфери на живота, уточни Николай Петков.

„Тези срещи са белязани от присъствието на гражданското общество. Египет е тоталитарна държава, но има и предвидена протестна зона“.

Финансирането на загуби и щети от климатичните промени ще  е един от фокусите на конференцията, каза Петков.

Цялото интервю на Ирина Недева с Николай Петков може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Тъмен кислород" се произвежда в дълбините на океаните без участието на светлина

Учени обявиха, че са открили "тъмен кислород", който се произвежда в дълбините на океана от бучки метал на дъното и без използването на светлина. Около половината от кислорода, който дишаме, идва от океаните. Преди последното откритие обаче се смяташе, че той се произвежда от растения във водата, които фотосинтезират - процес, за който се изисква..

публикувано на 23.07.24 в 05:21

Камала Харис: Ще спечелим президентските избори в САЩ

Ще спечелим изборите, заяви Камала Харис в град Уилмигтън, щата Делауеър. Тя говори пред служители в седалището на предизборната кампания, които работеха за преизбирането на Джо Байдън като държавен глава, а сега ще работят за Харис. Вярваме в свободата, възможностите и правосъдието за всички, подчерта вицепрезидентът демократ и допълни, че ще възстанови..

публикувано на 23.07.24 в 05:12
Курортът Агия Напа в Кипър

Все повече хора в Кипър търсят помощ заради топлинен удар и топлинно изтощение

Продължаващата гореща вълна в Кипър усложнява здравната ситуация, като спешните отделения на болниците се пълнят с десетки хора, пострадали от жегата, алармираха здравните власти. Заради високите температури бе поставен рекорд с издадено двойно предупреждение за изключително високи температури за три поредни дни и нощи. 64-годишна жена почина от..

публикувано на 23.07.24 в 03:34

Ценно признание за Теодор Ушев от фестивал в Италия

В Багерия на остров Сицилия започна десетото издание на международния фестивал Animaphixs за авторско анимационно кино. Наградата за цялостно творчество получи българският Теодор Ушев. Фестивалът бе открит с киноконцерт на Джовани Солима - един от най-големите виртуози на виолончелото, който чрез музика барок, рок и метъл представи картини от..

публикувано на 23.07.24 в 01:38
Жозеп Борел

Неформалните съвети "Външни работи" и "Отбрана" на ЕС ще се проведат в Брюксел, а не в Будапеща

Предвидените в края на август неформални съвети "Външни работи" и "Отбрана" ще се проведат не в Будапеща, а в Брюксел. Решението бе взето и оповестено от върховния представител по външната политика и сигурност Жозеп Борел. То е израз на недоволството от совалките на унгарския премиер Виктор Орбан в Москва и Пекин, след като Унгария пое..

публикувано на 22.07.24 в 21:27
Алсу Курмашева

Съд в Русия изпрати в затвора за 6,5 години журналистка с руско и американско гражданство

Съдът в Русия изпрати в затвора за шести години и половина журналистка с двойно гражданство руско и американско, която работеше за радио "Свободна Европа". Алсу Курмашева беше призната за виновна, че е разпространявала фалшиви информация за руската армия. Делото беше гледано при закрити врата без възможности да се узнаят детайли около..

публикувано на 22.07.24 в 20:52
Камала Харис

Камала Харис: Наследството на Байдън е несравнимо в съвременната история

Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис похвали президента Джо Байдън за службата му на страната в първата си публична изява, откакто той внезапно се отказа от президентската надпревара и я подкрепи за свой наследник. В речта си тя само говори за неговите заслуги, съобщава Ройтерс. Камала Хари отбеляза, че "наследството от постижения“ на..

публикувано на 22.07.24 в 20:43