Българин покори Мачу Пикчу с инвалидна количка. Той е Деян Колев от Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе".47-годишният мъж сбъдна мечтата си да се докосне до цивилизацията на инките и стигна до труднодостъпния древен град Мачу Пикчу.
"Перу е страна, в която средата не е достъпна. В това отношение ЕС е постигнал много и дори България, която е на опашката по достъпност на средата, все пак е по-адаптирана. ... ЕС дава висок стандарт дори и на бедни държави като България", каза той и разказа, че докато със съпругата му са пътували за Мачу Пикчу и островите на езерото Титикака, никъде не е имало адаптирана за хора със затруднено придвижване среда:
"Влакът беше като българските влакове - със стъпала, не е адаптиран, но веднага слязоха кондукторите и ме качиха и свалиха на гръб. Автобусите също бяха със стъпала, но шофьорът и други хора ми помагаха. Самият град Мачу Пикчу също няма рампи, но гидовете и местните полицаи идваха да ми помагат".
Деян Колев сподели, че във връзка с дейността на Център "Амалипе" за образователна интеграция на ромските деца, допълнително е бил мотивиран да види как живеят коренните общности в района на Андите:
"Какво е образованието там, интеркултурното образование, билингвиалното образование, какво се постига. Това беше и основната причина, поради която отидохме в Перу".
По думите на Колев най-важното, което му е направило впечатление, е високата мотивация на местните общности децата им да посещават училище:
"В много от високопланинските села няма училища. До много от тях няма и пътища. Няма автобуси и децата всеки ден вървят по един час пеша, в едната посока, за да отидат на училище".
Почти 99% е обхватът на деца в основното образование, в средното е 86% - заради отпадане и ранни женитби, но има тенденция към подобряване, подчерта той и допълни:
"Там държавата не може да инвестира такъв ресурс в образованието, какъвто ние можем, благодарение и на средства от ЕС. Държавата там покрива заплатите на учителите и отоплението, нататък - материали, боядисване на сградите и т.н. - се купува от родителите, които са изключително бедни, но много мотивирани".
Интервюто на Диана Дончева с Деян Колев в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..