"Резолюцията на парламента на Нидерландия срещу приемане на България и Румъния в Шенген отразява консистентната позиция на страната от поне 10 години насам. ... Не бих казала, че в момента имаме някакви особено неблагоприятни обстоятелства в политическите динамики, които се развиват в Нидерландия, които влияят на това решение. Обстоятелството, което е неблагоприятно, е самата резолюция, защото е почти невъзможно за министър-председателя Марк Рюте да я игнорира".
Това каза пред БНР проф. Антоанета Димитрова, политолог, специалист по политики на ЕС и професор по управление на политики в Лайденския университет.
По думите ѝ премиерът Марк Рюте не е положил особени усилия, за да убеди нидерландския парламент, че членството на България и Румъния в Шенгенското пространство трябва да бъде подкрепено.
Европейската комисия днес (16 ноември) призовава страните членки да приемат без никакво бавене необходимото решение за пълноправно участие на България, Румъния и Хърватия в Шенгенското пространство за свободно пътуване.
Според проф. Антоанета Димитрова подобни решения винаги зависят от политическия климат на държавите от ЕС, не точно от дневния ред във всяка една от тях:
"Политическият дневен ред в момента в Нидерландия е свързан с един голям проблем - миграцията и миграционните потоци. Тази тема е свързана от автора на парламентарната резолюция със способността на България и Румъния да защитават границите на Шенгенското пространство. Но връзката не е директна".
Проф. Димитрова подчерта, че има очакване Чешкото председателство на Съвета на ЕС да раздели гласуването - отделно за Хърватия, отделно за България и Румъния:
"Всички анализи и коментари много ясно отделят Хърватия, за която се смята, че няма никакъв проблем в приемането ѝ в Шенген. За нея няма никакво възражение от нито една страна членка".
Интервюто на Георги Марков с проф. Антоанета Димитрова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Решението на КС да допусне и 5-те искания за касиране на последните предсрочни избори е безпрецедентно с оглед на мащаба - брой секции, които трябва да бъдат проверени. Това каза пред БНР Цветелина Пенева от Обществения съвет на ЦИК и подчерта: " Задачата е сериозна по мащаб, защото има много малко време . Крайният срок на експертите е 10-и..
Три години затвор при първоначален общ режим получи шофьорът на тежкотоварен камион, която в края на октомври миналата година, беше задържан на ГКПП "Кулата" с близо 81 килограма марихуана. Присъдата беше наложена от Окръжния съд - Благоевград след постигнато споразумение между прокуратурата и извършителя на престъплението. 60-годишният шофьор..
Няма изненади в това, което виждаме в ЕК. Изненада ме, че за първи път сме свидетели, в моя опит от 2007 г., когато ключови комисари и вицепрезиденти са държани като заложници, докато не се уговорят групите, че няма да си отстрелват кандидатите. Не е било в такъв мащаб преди. В този период малко се говореше за техните качества, коментира..
С пропагандно говорене РСМ се опитва да покаже относителна конструктивност. Това каза пред БНР доц. Наум Кайчев, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и заместник-председател на съвместната историческа комисия между България и Република Северна Македония (РСМ). Александър Николоски: РСМ има проблем не с Франция, а с..
Видяхте какво се случи в пленарната зала, коалиция "Москва" е вече факт, каза лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски пред журналисти в кулоарите на парламента. По думите му Кирил Петков "кръжи – първо, на колене при "Възраждане", сега - на колене влезе при БСП, готов на всичко, за да опази ограбеното". Пеевски се обърна към избирателите..
И шестият опит за избор на председател на 51-вото НС се провали. Достигналите до балотажа двама кандидати Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от ИТН, не събраха нужното мнозинство. Назарян получи 69-те гласа в подкрепа от собствената си парламентарна група, 147 бяха "против", четирима се въздържаха, а при прегласуването Силви Кирилов..
Обединението "Демократична България", което е част от коалицията ПП-ДБ, няма да пречи на избора на Силви Кирилов за председател на Народното събрание, съобщи депутатът Божидар Божанов. Рая Назарян и Силви Кирилов отново на балотаж за председателския пост в 51-вото НС Шести опит – неуспешен: Пак не избраха председател на НС Той обяви,..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..