Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В рамките на инициативата "Светилник" още шест училища ще имат свой химн

Водещ критерий за Музикаутор е потенциалът на всяко от учебните заведения да се справи с проекта

Иван Димитров и Кристина Стоянова
Снимка: „Музикаутор“

Шест училища от общините Столична, Благоевград, Кюстендил, Стара Загора и Казанлък ще получат нови химни в рамките на инициативата „Светилник“. Тя се организира за втора поредна година от сдружението на автори и композитори „Музикаутор“ в партньорство с Българското национално радио, Българската телеграфна агенция, Сдружение „Сцена Музика“, НАТФИЗ, Алиансът за развитие на творческите сили, Асоциацията на професионалните фотографи и други.

Специалното училище за ученици с нарушено зрение „Луи Брайл“ създаде химн. Заедно с още пет столични училища това учебно заведение получи собствен химн в пилотната фаза на инициативата „Светилник“ преди една година. Мотивация за организаторите на инициативата е, че музиката има обединяващ характер, а химнът е един от начините, по който учениците могат да съхранят спомен и гордост от своето училище, като същевременно допринася за позитивна училищна атмосфера.

Изпълнителният директор на „Музикаутор“ Иван Димитров разказа, че идеята за създаването се е появила след разговор с Хайгашот Агасян.

"И си казах ние през културния фонд на "Музикаутор" можем да направим това кампанийно и повече училища за получат своите химни".

И така, с амбицията инициативата да стане традиция и да достигне национален обхват, организаторите пристъпиха към тазгодишното, второ поред издание под мотото „Към светли бъднини вървим!“ Новото в тазгодишната кампания, е че вече не са само столични училища, ветрилото се разтваря, обхващайки и още пет общини в страната, а и партньорите стават повече. Шестте училища, които ще се сдобият със собствен химн през тази учебна година, бяха избрани сред близо 30 български училища, които кандидатстваха за грант в размер на 7000 лева, с който да обезпечат процеса по създаване на новия си химн. Едното от училищата е с доста впечатляваща 186-годишна история - Средно училище „Екзарх Антим Първи“ в град Казанлък:

"Ако имаше такава традиция в образованието като институция, ако намираш, че в настоящия момент е ценно да имаш химн, то със сигурност ценностите, които се опитваш да проектираш върху децата очевидно могат да се случат и чрез подобен инструмент - химн на училището".

И за обратната връзка с училищата, учат ли възпитаниците им своя химн, и изпълняват ли го:

"Учат го. Имахме възможност да направим пресконференцията за  втората сесия на "Светилник" в едно от столичните училища - 81 -во преди около месец. Там химнът се изпълнява всеки ден".

При определянето на училищата водещ критерий за "Музикаутор" е потенциалът на всяко от тях да се справи с проекта, тъй като той ангажира усилията на редица участници, обясни пиар мениджърът на сдружението Кристина Стоянова:

"Проверихме дали те участват в други проекти, с други организации, дали поддържат инструментален състав. В случай, че не поддържат, по какъв начин биха осигурили. Дали предлагат разностранни възможности за учениците да се изявят, дали предлагат извънкласни дейности. Това ни беше основния критерии при избора на училища

При старта на второто издание на инициативата генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подчерта, че химнът ни кара да се чувстваме горди, че сме част от една група, от една общност.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41