Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В рамките на инициативата "Светилник" още шест училища ще имат свой химн

Водещ критерий за Музикаутор е потенциалът на всяко от учебните заведения да се справи с проекта

Иван Димитров и Кристина Стоянова
Снимка: „Музикаутор“

Шест училища от общините Столична, Благоевград, Кюстендил, Стара Загора и Казанлък ще получат нови химни в рамките на инициативата „Светилник“. Тя се организира за втора поредна година от сдружението на автори и композитори „Музикаутор“ в партньорство с Българското национално радио, Българската телеграфна агенция, Сдружение „Сцена Музика“, НАТФИЗ, Алиансът за развитие на творческите сили, Асоциацията на професионалните фотографи и други.

Специалното училище за ученици с нарушено зрение „Луи Брайл“ създаде химн. Заедно с още пет столични училища това учебно заведение получи собствен химн в пилотната фаза на инициативата „Светилник“ преди една година. Мотивация за организаторите на инициативата е, че музиката има обединяващ характер, а химнът е един от начините, по който учениците могат да съхранят спомен и гордост от своето училище, като същевременно допринася за позитивна училищна атмосфера.

Изпълнителният директор на „Музикаутор“ Иван Димитров разказа, че идеята за създаването се е появила след разговор с Хайгашот Агасян.

"И си казах ние през културния фонд на "Музикаутор" можем да направим това кампанийно и повече училища за получат своите химни".

И така, с амбицията инициативата да стане традиция и да достигне национален обхват, организаторите пристъпиха към тазгодишното, второ поред издание под мотото „Към светли бъднини вървим!“ Новото в тазгодишната кампания, е че вече не са само столични училища, ветрилото се разтваря, обхващайки и още пет общини в страната, а и партньорите стават повече. Шестте училища, които ще се сдобият със собствен химн през тази учебна година, бяха избрани сред близо 30 български училища, които кандидатстваха за грант в размер на 7000 лева, с който да обезпечат процеса по създаване на новия си химн. Едното от училищата е с доста впечатляваща 186-годишна история - Средно училище „Екзарх Антим Първи“ в град Казанлък:

"Ако имаше такава традиция в образованието като институция, ако намираш, че в настоящия момент е ценно да имаш химн, то със сигурност ценностите, които се опитваш да проектираш върху децата очевидно могат да се случат и чрез подобен инструмент - химн на училището".

И за обратната връзка с училищата, учат ли възпитаниците им своя химн, и изпълняват ли го:

"Учат го. Имахме възможност да направим пресконференцията за  втората сесия на "Светилник" в едно от столичните училища - 81 -во преди около месец. Там химнът се изпълнява всеки ден".

При определянето на училищата водещ критерий за "Музикаутор" е потенциалът на всяко от тях да се справи с проекта, тъй като той ангажира усилията на редица участници, обясни пиар мениджърът на сдружението Кристина Стоянова:

"Проверихме дали те участват в други проекти, с други организации, дали поддържат инструментален състав. В случай, че не поддържат, по какъв начин биха осигурили. Дали предлагат разностранни възможности за учениците да се изявят, дали предлагат извънкласни дейности. Това ни беше основния критерии при избора на училища

При старта на второто издание на инициативата генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подчерта, че химнът ни кара да се чувстваме горди, че сме част от една група, от една общност.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Автопортрет на Винсент ван Гог

Експозиция "Инфинити" бе открита в Израел

Тази година в Израел са модерни видео - пърформансите. В тях оживяват картините на Ван Гог или Фрида Кало и дори посетителя може да се поразходи из тях. В стара мелница в Яфо „разцъфнат“ полски цветя прожектирани върху неравните стени и витите стълбища. Но най-необичайна е изложбата на преживяванията, свързана с космоса. А порталът към това..

публикувано на 25.08.24 в 07:07
Люка Дьобарг

Люка Дьобарг: Важно е талантът да бъде оценен като нещо специално

Люка Дьобарг е френски пианист, когото все повече меломани по света оценяват като особено интересен интерпретатор. Достигнал е Христовата възраст от 33 години, преминавайки през какви ли не житейски премеждия, търсейки и откривайки пътя си в изкуството – и не без усилия, но с много устрем и преборване на собствените си демони.  Запознахме се..

публикувано на 23.08.24 в 15:09
Георги Тутев

Спомени за композитора Георги Тутев

На 23 август се навършват 100 г. от рождението на изтъкнатия български композитор Георги Тутев, един от създателите на Дружеството за нова музика в България - движение, довело на българската сцена музикалния авангард, организатор на международния фестивал “Музика нова“ в София.  Творби на Тутев са изпълнявани на много от фестивалите за съвремена..

публикувано на 23.08.24 в 13:20

Станислава Айви: Литературните адаптации са сред най-желаните филмови истории

Днес изтича срокът за кандидатстване за първия форум на литературните адаптации за голям екран в рамките на фестивала "Синелибри". 10 проекта ще имат своя шанс да се представят пред продуценти. Това обясни в интервю за БНР Станислава Айви от екипа на "Синелибри". "Нашият фестивал е уникален – профилът ни е в адаптациите. Това прави..

публикувано на 23.08.24 в 10:56
Иван Стайков и Венета Нейнска

Покана за танц към публиката в Шабла, Варна, Созопол и Бургас

Пианистката Венета Нейнска и цигуларят Иван Стайков тръгнаха на турне в четири крайморски града. В рамките на една седмица те ще представят пред публиката програма, наречена "Покана за танц", а началото беше поставено в град Шабла на 20 август. Венета Нейнска е създател и директор на Sofia Art Institute, който организира проекта "Концерт с история"...

обновено на 22.08.24 в 20:00
Роза Николова

Роза Николова и "Смъртта на времето": Когато търсим изход в лабиринтите на времето

" Светлината е уязвима, мракът я заобикаля, но все пак тя е по-силна ...така е и с душите на хората. А какво е понятието "копнеж" за мен - това е някакво място, за което аз не знам къде е и какво е, то е копнеж по завръщане, ти знаеш, че някога си бил, но си забравил пътя до там , припознаваш го на разни места, връща се в сънищата ти, сподели за..

публикувано на 20.08.24 в 11:02
Робърт Левин

Проф. Робърт Левин: Високото ниво на младите музиканти вдъхва оптимизъм за бъдещето на нашето изкуство

Ако сте почитатели на клавирната музика, не може да не сте чували името на американеца Робърт Левин. През октомври той ще отпразнува своята 77-годишнина с продължаваща кариера, изпълнена с постижения и ценно наследство, което ще остави след себе си. Защото проф. Левин е отдал живота си на музиката, открил е за себе си и сега предава на..

публикувано на 19.08.24 в 18:16