Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В рамките на инициативата "Светилник" още шест училища ще имат свой химн

Водещ критерий за Музикаутор е потенциалът на всяко от учебните заведения да се справи с проекта

Иван Димитров и Кристина Стоянова
Снимка: „Музикаутор“

Шест училища от общините Столична, Благоевград, Кюстендил, Стара Загора и Казанлък ще получат нови химни в рамките на инициативата „Светилник“. Тя се организира за втора поредна година от сдружението на автори и композитори „Музикаутор“ в партньорство с Българското национално радио, Българската телеграфна агенция, Сдружение „Сцена Музика“, НАТФИЗ, Алиансът за развитие на творческите сили, Асоциацията на професионалните фотографи и други.

Специалното училище за ученици с нарушено зрение „Луи Брайл“ създаде химн. Заедно с още пет столични училища това учебно заведение получи собствен химн в пилотната фаза на инициативата „Светилник“ преди една година. Мотивация за организаторите на инициативата е, че музиката има обединяващ характер, а химнът е един от начините, по който учениците могат да съхранят спомен и гордост от своето училище, като същевременно допринася за позитивна училищна атмосфера.

Изпълнителният директор на „Музикаутор“ Иван Димитров разказа, че идеята за създаването се е появила след разговор с Хайгашот Агасян.

"И си казах ние през културния фонд на "Музикаутор" можем да направим това кампанийно и повече училища за получат своите химни".

И така, с амбицията инициативата да стане традиция и да достигне национален обхват, организаторите пристъпиха към тазгодишното, второ поред издание под мотото „Към светли бъднини вървим!“ Новото в тазгодишната кампания, е че вече не са само столични училища, ветрилото се разтваря, обхващайки и още пет общини в страната, а и партньорите стават повече. Шестте училища, които ще се сдобият със собствен химн през тази учебна година, бяха избрани сред близо 30 български училища, които кандидатстваха за грант в размер на 7000 лева, с който да обезпечат процеса по създаване на новия си химн. Едното от училищата е с доста впечатляваща 186-годишна история - Средно училище „Екзарх Антим Първи“ в град Казанлък:

"Ако имаше такава традиция в образованието като институция, ако намираш, че в настоящия момент е ценно да имаш химн, то със сигурност ценностите, които се опитваш да проектираш върху децата очевидно могат да се случат и чрез подобен инструмент - химн на училището".

И за обратната връзка с училищата, учат ли възпитаниците им своя химн, и изпълняват ли го:

"Учат го. Имахме възможност да направим пресконференцията за  втората сесия на "Светилник" в едно от столичните училища - 81 -во преди около месец. Там химнът се изпълнява всеки ден".

При определянето на училищата водещ критерий за "Музикаутор" е потенциалът на всяко от тях да се справи с проекта, тъй като той ангажира усилията на редица участници, обясни пиар мениджърът на сдружението Кристина Стоянова:

"Проверихме дали те участват в други проекти, с други организации, дали поддържат инструментален състав. В случай, че не поддържат, по какъв начин биха осигурили. Дали предлагат разностранни възможности за учениците да се изявят, дали предлагат извънкласни дейности. Това ни беше основния критерии при избора на училища

При старта на второто издание на инициативата генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подчерта, че химнът ни кара да се чувстваме горди, че сме част от една група, от една общност.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийската опера с премиера на спектакъла "Адриана Лекуврьор"

В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея.  Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..

публикувано на 28.11.24 в 19:14
Участниците в концерта с музика на Юлия Ценова в Ню Шател

Музика на Юлия Ценова звуча в Швейцария

Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г.  Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..

публикувано на 28.11.24 в 18:46
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35