Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жан Анекин от Националното училище в Шамони: Бъдещите планински водачи ще трябва да мислят нови схеми заради климата

Екстремният скиор беше гост на Банско филм фест

Жан Анекин
Снимка: Личен архив



Жан Анекин е френски планински водач и дългогодишен преподавател в Националното училище по ски и алпинизъм в Шамони. Той беше сред официалните гости на тазгодишното издание на Банско филм фест, фестивалът за планинарско и екстремно кино.

Първата експедиция на Жан Анекин е в Непал, през 1992 г. В следващите, вече 30, години пътешества в отдалечени места, за да открива нови планини и върхове. В началото за него са по-важни височинните изкачвания, но в последните 20 години се отдава на ските. Автор е на книги за ски експедиции от Канада до Антарктида, от Монголия до Мароко през Армения, Албания и Гренландия. 

Интервю на Таня Иванова

Изглеждате като истински приключенец. Дали търсенето на приключения е нещо, с което се раждаме, или се култивира от средата, в която живеем?

Това е труден въпрос (Смее се). Аз съм роден в град, родителите ми не са били фермери или хора, живеещи в планината, но ходехме всяко лято на къмпинг в планината. Никога не сме празнували на плажа или на морето. Баща ми беше добър катерач и добре, че не стана планински водач, защото нямаше да има време да се катери с мен. Обичаше да открива нови места, нови маршрути и може би това формира у мен този изследвателски дух. От 20 години преподавам в Училището за планински водачи в Шамони. Това ми отнема 2 месеца в годината. Останалата част от времето прекарвам в откривателство - чрез катерене, ски и пр.



А как намирате време да сте в планината за себе си, не за клиентите си?
Трудно. Имам деца, съпруга, така че нямам много време за себе си. Опитвам се да намирам клиенти, които да ме следват в моята страст да откривам нови места. В повечето случаи експедициите, на които ходя, са нещо, което правя най-вече за себе си.

Изкачванията с клиенти обаче не Ви ли ограничава в известен смисъл? Не прави ли експедициите по-рисковани, особено когато клиентът няма опит?
Да, но за мен няма разлика. Това, че се катериш за себе си, не те прави по-малко водач. Вземеш ли диплома, ти вече си водач, управлението на риска е същото - независимо дали си сам, или с клиенти. Разликата е в нивото на трудност, но пък имам и клиенти, които могат да катерят наистина трудни маршрути.

Опитвате ли се да пресметнете риска, преди да потеглите на експедиция, или просто се впускате в приключението?
Не съм сигурен, че рискът може да бъде изчислен. Можеш да си представиш какъв точно би бил той. Ако си, да кажем, на някоя северна стена - ще очакваш, че ще има много сняг и висока опасност от лавини. Но това са само ориентири, не можеш със сигурност да знаеш какво точно ще се случи.

Жан Анекин

През лятото станахме свидетели на огромни каменопади в Алпите. Какво мислите за това - за бъдещето на катеренето в тази част на света?
Бъдещето на Шамони не се очертава като много добро. Често разговарям по тази тема с Людовик Раванел - известен геолог, който анализира структурата на планината. Той казва, че замръзналата част на Шамони вече е достгигнала критична точка и планината ще започне да се руши. Миналото лято видяхме големи каменопади в Шамони, докато в Швейцария и Южна Франция това явление беше по-рядко срещано. След средата на юли аз спрях да ходя в Шамони, защото беше прекалено топло и рискът по тази причина беше по-голям. Във Франция имаме една много известна книга - за 100-те най-хубави изкачвания в Шамони. Ако ги разгледате, ще видите, че момента от тях може да се направят само 20. Така че следващите поколения планински водачи ще трябва да измислят нова система, вероятно съвсем различна, да помислят за нови маршрути, по които да водят своите клиенти.

Имали ли сте ситуация в своя живот, в която е ставало дума за истинско оцеляване?
Катерех се по замръзнал водопад в Италия. Бях на върха на една ледена тръба, която се срина. Паднах вътре и ледената вода започна да ме залива. Единото ми коляно беше счупено, каската ми - също. Ако партньорът ми се беше опитал да ме издърпа с въжето, имаше риск целият лед да се срути върху мен. Не знаех какво да направя и в продължение на 2-3 минути мислех, че може би това е краят за мен. Нямаше как да се изкатеря обратно до върха на ледената тръба. Реших да се опитам да издълбая дупка. Ритах с крак в леда, тъй като при падането бях изпуснал сечивата си. Много се страхувах, че по този начин може целият лед да рухне върху мен. Партньорът ми ми помогна и бавно се измъкнах през тази дупка. Оцелях, но преживях тези няколко минути с мисълта, че може би те са последните за мен.

Промени ли това нещо за Вас?
Известно време бях със счупен крак, изтърпях болката, но не съм сигурен, че нещо съществено се е променило в живота ми след този инцидент.



Вие сте преподавател в Националното училище в Шамони. На какво учите своите ученици - на какви принципи? Или са само неща, свързани с практиката?
Има практическа част - как да работим с клиенти, как да гарантираме своята и тяхната сигурност. На бъдещите планински водачи казвам, че има нещо по-важно от сигурността на клиента и това е тяхната собствена сигурност. Само когато са се погрижили за собствената си безопасност, тогава и клиентите им ще бъдат наистина в безопасност. Има 3 важни части в умението да си добър водач - първо, техническите способности, после, умът - как се подготвяш за изкачване, как се държиш по време на изкачването, да анализираш случващото се непрекъснато, а третата част е какъв е твоят личен живот. Как може да се грижиш за клиенти, ако животът ти е нестабилен - ако имаш проблеми със съпругата си, с децата си?! Ако си под напрежение в личния си живот, ако умът ти е зает с друго, не можеш да се отдадеш напълно на работата. Винаги са преплетени двете неща - докато вечеряш с децата си, може да ти се обади клиент. Затова уча бъдещите водачи, че е много важно да имат стабилен личен живот, за да могат да работят здраво и да успяват да направят трудни неща в катеренето.

Какво искате да кажете на публиката тук, в България?
Че трябва да се грижим за света, в който живеем, за природата. Достигането на върха не е толкова важно. Да прекарваш време с приятели, да откриваш нови неща в този свят - това е важното. Приключението!

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хайде, нека е берекет и да прелива през праговете

На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..

публикувано на 14.02.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, февруари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 12.02.25 в 09:35

09.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.

публикувано на 10.02.25 в 08:59
Росен Руев

Екстремните спортове 2 - 9 февруари 2025 г.

Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..

публикувано на 09.02.25 в 12:46
Виктор Варошкин

Екстремните спортове 19 януари – 2 февруари 2025 г.

Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал  в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..

публикувано на 03.02.25 в 18:57
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25

02.02.25 Законите на Мърфи

Започна събирането на материали за новия том на сборника "Законите на Мърфи в ефир".  До 10 февруари можета да се свържете с Виолина Бербенкова на телефон: 0879 99 6 333

публикувано на 02.02.25 в 08:15