Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В сила е нова наредба за техническите изисквания към енергийните характеристики. Промяната ще засегне строителството занапред

Енергийните обследвания и техническите паспорти на сградите трябва да се правят в отделни договори

Малко санирани досега блокове са имали достъп до докладите от енергийните обследвания

Снимка: БГНЕС

Вече е факт нова наредба за техническите изисквания към енергийните характеристики на сградите.

"Имаме предвид новото строителство. Това е много важно за хората, които ще строят тепърва сгради и ще бъдат инвеститори в строителния процес. Новото строителство трябва да отговаря на клас Б и по-висок А. Отпадна класът А+", обясни пред БНР Валентина Узунова - председател на Камарата на енергийните одитори.

"Всички програми, които предстои да се отворят, с компонента енергийна ефективност, ще бъдат съобразени с тази наредба. Те вече трябва да се изпълняват по новата наредба."

На 28 и 29 ноември ще се проведе екстрено спешно обучение по новите изисквания, уточни тя. то ще бъде съвместно за Камарата на енергийните одитори, Камарата на архитектите, Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране и Агенцията за устойчиво енергийно развитие.

Това обучение ще бъде изключително важно за всички участници в програмите по Плана за възстановяване и развитие, посочи Узунова.

"Всички условия, договорени в Брюксел, са договорени по новите стойности за енергийни спестявания и не може да има, няма да има  компромис в това отношение."

Етажните собствености, които искат да кандидатстват по програмата за жилищно обновяване, трябва да са наясно, че енергийните обследвания и техническите паспорти трябва да се правят в отделни договори, подчерта Валентина Узунова в предаването "Хоризонт до обед".

Два верифициращи органа като енергийните одитори и консултантите, които изготвят техническите паспорти, не могат да работят в един екип, с един договор, защото всеки екип трябва да носи отговорност, поясни тя.

"Единият бранш смачква другия бранш и не могат да се намерят евентуални грешки."

Колкото по-детайлно са описани всички елементи в една сграда и всички консумиращи енергия уреди, толкова по-точен ще бъде одитът, изтъкна Узунова.

"Прави се обследване на ограждащи елементи – стени, покрив, под, подземни помещения. Също така влизаме по домовете и правим анкета, описваме всички електроуреди, които виждаме в дома и в какъв режим се използват. Хората не трябва да се притесняват от това. Впоследствие отделяме влияещите и невлияещите върху микроклимата съоръжения. Осветлението влиза, бройките лица в даден дом, колко пъти седмично се пуска пералня, колко пъти се готви."

Валентина Узунова

В миналия програмен период, поради правилата на програмата, много малко санирани блокове са имали достъп до докладите, изготвени от енергийните обследвания – дали са за техните сгради и точно какво е предписано вътре, каза още Валентина Узунова.

По думите ѝ, като се направят енергийните обследвания и техническите паспорти, няма гаранция, че сградата ще влезе в програмата и ще бъде санирана. Затова ще се възстановяват разходи, "може би не на 100%".

Частичното възстановяване се дължи на факта, че залагалите средствата в ПВУ "не са искали да си направят усилията за реални цени и анализи на браншовете, включително за строителните дейности за проектиране", обясни Узунова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

публикувано на 11.05.24 в 14:03
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33